Pioneer hibridi

E ovako je izgledao kod mene po725 sejan na 26cm svaka preporuka za ovaj hibrid ja sam ga brao.
20141002075411.jpg
 
Njihova je ta preporuka,da bi MI vise trosili semena,a nesto realno je sasvim drugo.
Bas tako,guraju nam onu stvar vec godinama a mi samo primamo i cičimo...svako promo-predavanje počinje sa pričom sklop i samo sklop biljaka pojačajte,naduveni pederikosi koji njivu nisu videli do sada,sole nam pamet,još kad vide napaćenu klijentelu sa druge strane progurali bi nam i jaja zajedno...
 
Poslednja izmena:
Bez odlicnog sklopa nema dobrog prinosa! Ja redje od 24.5 cm nisam sejao vec nekih 10 god. a mozda i vise. Te susne 2012 imao sam sve posejano na 19 cm osim AS-a 72 koji je bio na 24.5 cm. Ta je godina bila merodavna za odabir i hibrida i setvene gustine!
 
  • Like
Reagovanja: 472
Pisu non stop o tome,a ne spomenu da su tada dobili 100lit.kise u najkriticnijem trenutku.

Kish, kad god sam pisao o toj godini uvek sam trebao neka objasnjenja davati ali izgleda da ne zelite shvatiti ili jednostavno necete!
Kisa je stigla 27 Jula a tada moj kukuruz je vec zavrsio svoje. Bila je rana setva 4 April i krajem Juna vec im je bio kraj. Sto je bilo od klipova bilo je i to je bilo to!
 
Te 2012 godine sejao sam kukuruz u dve ture. Prvu turu sam posejao od 8-12 aprila i tu su prinosi bili od 1500 - 4000 kg/kj. Sledeca tura je bila sejana dvadeset i nekog aprila i tu prinos nije padao ispod 6 tona/kj a bilo je i preko. Tako da su te godine imali velike prinose samo lenji i oni koji rade vise zemlje pa ne stignu sve da poseju do 15 aprila................naravno zbog onih 100 litara od 27 jula.
 
E to Paore care.Ja to stalno pricam.Pojedinci se ubise slikajuci one koka-kole i kisele po oranjima,a kisa je mnogo bitnija nego dali je 25 ili 35cm oranje.......
 
Bogami gustina ne pada u vodu. Te 2012-te mi zafalilo semena na jednoj parceli i posejem R-92 koji mi je ostao od prethodne godine. Taj R-92 prethodne godine je nicao fenomenalno i sklop je bio super,ali te 12-te sklop kao i nicanje mu bilo katastrofalno-zašto ne znam. Da napomenem seme je bilo zapakovano u oridji vreći,ničim dodatno tretirano u kućnoj varijanti (furadan i sl.). Pošto je posejana površina sa takvim sklopom trči trči pa biljka (na svakih pola metra-metar biljka) bila mala,odlučili smo da to ostavimo tako kako je. Kad je došla jesen jedino je tamo bilo kukuruza,ostatak parcele smo više tarupirali nego vrli.... Koliko me sećanje služi ta parcela i uopšte veći deo atara nije video kišu od setve do žetve. Ako je i bilo nešto to je bilo vrlo malo i vrlo kasno...
 
Ja sam tu pricu sa kisom ajde da kazemo zatvorio.Na 70% povrsina koje obradjujem mogu da zalivam Sto je oko 30kj.
Od 10 hektara koje tenutno radim, sve parcele su pored reke. Ima jos jedan kompleks od 10ha koji ne obradjujem a od reke je 400m. Svu opremu za navodnjavanje imam (pumpa DMB 1500l/min, 2 topa, preko 600m creva, razvodnici...) ali u manjku sam sa radnom snagom. Ljudi nece da premestaju creva i topove, vec oce da pijance ispred prodavnice.
Sad je problem sto je tu reku zagadila jalovina sa rudnika Stolice, pa ako ove godine bude susa, eto mi problema:sjasi:
 
Od 10 hektara koje tenutno radim, sve parcele su pored reke. Ima jos jedan kompleks od 10ha koji ne obradjujem a od reke je 400m. Svu opremu za navodnjavanje imam (pumpa DMB 1500l/min, 2 topa, preko 600m creva, razvodnici...) ali u manjku sam sa radnom snagom. Ljudi nece da premestaju creva i topove, vec oce da pijance ispred prodavnice.
Sad je problem sto je tu reku zagadila jalovina sa rudnika Stolice, pa ako ove godine bude susa, eto mi problema:sjasi:
Te 2012 g nije bio problem vlaga u zemljistu vec visoke nocne temperature koje nisu dozvoljavale oprasivanje i tada je mikro-mikroklima imala jako veliki uticaj.Ja sam imao F02 na dve parcele ,sejane istog dana sa jako slicnom zemljom i istom agrotehnikom na medjusobnom rastojanju od oko 6 km gde su prinosi na jednoj bili oko 3,5t/kj a na drugoj oko 0,5t/kj.Na parceli sa manjim prinosom kukruz je bio odrasliji ali oprasivanja nije bilo.Iz tog razloga sam zakljucio da se nemogu rezultati iz te godine uzeti kao referentni za izbor dobrih i losih hibrida isto kao i ova prosla kada kukuruza nije imao samo onaj ko ga nije posejao.
 
Te godine kukuruzu sam dao sve. Jedino je priprema bila malo losija, medjutimnikao je lepo. Oprskan, ospartan+ prihranjen. Nema vode da iskoristi djubrivo da krene (KAN u prasini). Uzmemo ja i tata pumpu, creva, razvodnike pa u njivu. Sest dana smo pravili potop po njivi (2.5ha) i na kraju 6t/ha. Da nisam cekao kisu 15 dana, nego da sam odma uzeo pumpu bilo bi mnogo vise kukuruza
 
Gumar,možda kod vas u Zr vlaga nije bila problem,al kod nas jeste jer nam je zemljište takvo da je skoro pa uvek žedno. Taj deo atara sigurno. Ne znam samo kako je onda moglo da se desi da na istoj parceli imam prinos od ~200kg/kj i ~2000kg/kj? Kako objasniti da tamo gde je gvozden crv radio,odmah u sledećem redu si mogao pronaći klip već malo dalje jok. Ne kažem da visoke temperature nisu ubile kukuruz ali dobar sklop u našem ataru ga je dotuk'o!
Evo sad mi pred očima slika setve 2012 kad mi nestalo semena u sred njive-sipam stari R-92 i jedva završavam njivu jer mi je zadnjih 10m opet nestalo semena. Tačno taj 1,5 okretaj (~16redi) je bilo kukuruza (koliko je moglo biti za tu godinu u našem ataru) a ostatak njive (deo je bio posejan A-24 a drugi deo nzm,ne sećam se) nije bilo ničeg,tj bilo je spomenutih ~200kg/kj.
 
Nazad
Vrh