Polana i polka, berba i cena 2016.

Mi npr. nemamo taj problem koji je shadowlurker naveo. Nisu baš sve hladnjače ne spremne za jesenje sorte. Takve hladnjače postoje u Kraljevu i u Arilju toliko znam, da li ih ima još negde verovatno će neko da doda. Da se ogromna većina oprederila za jesenje sorte bez predznanja to se slažem. Te priče da nema posla oko tih sorti koje plasiraju prodavci sadnica padaju u vodu jer i te kako te sorte zahtevaju pažnju i rad jer sam i ja jedan od onih koji je ima. Cena jesenjih malina je i te kako dobra ali se treba pravilno odnositi i prići ne saditi velike površine sem ako nije velika porodica pa da mogu isprate te veće površine. Kolega Voćkica koji je isto iz Kraljeva će vam isto reći da mi ovde nemamo problem u plasmanu sorte Polka i Polana jer se one i te kako cene u hladnjači Mondi limex. Ta malina koju mi predajemo ide za Englesku, i druge velike evropske države bez problema. Postoji jedna devojka u našoj okolini došla je iz Francuske, koja isto podpomaže proizvače i plasira polku direktno iz Kraljeva u Francuske markete. Što znači da polka i polana imaju budućnost.

p.s Podrška za Zokija kralja
 
Opet se vraćamo na isto...trebaju hladnjače tu blizu nas. Ali to ja samo tako razmišljam, ko zna da li sam u pravu :osmeh:.

Inače nije mi strana ideja o sadnji vilameta ili mikera u Kisaču, Južna Bačka. Ove jeseni ću obići neke zasade vilameta u Vojvodini. Može se desiti već sledeće godine da raspalim neku površinu. Ne manjka ničega. Stvar odluke. Ali hoću dobro da ispitam sve rizike takve proizvodnje. Zemlju je lako prilagoditi. Problem mogu biti pozniji mrazevi i slične stvari.
 
Nemoj te me pogresno razumeti, ni malo nisam protiv jesenjih sorti i verujem da to moze da se radi kod nas bez problema al' koliko sam primetio gledajuci onako sa strane ove godine je doslo do ekspanzije problema zbog vece produkcije tih sorti i to u mestima gde nema logisticke podrske tj nema hladnjaca kao sto rece kolega iznad pa se stvorio raj za raznorazne mesetare i nedostatak radne snage je jedan od faktora a i sama cinjenica da je dosta ljudi uslo u posao bez predhodnog upoznavanja trzista. Ne kazem i naravno da ima svetlih primera hladnjaca i organizovanog otkupa i plasmana na druga trzista al to je opet iz reona gde se malina i gaji u velikim kolicina i gde ostali proizvodi koji stizu u isto vreme su zanemarljivi. Svi ti mesetari po Vojvodini na prvom mestu su vozili u velike hladnjace i tu je delom nastao problem jer je pocela sezona otkupa sto paprike sto sljive, bio sam prisutan gde stoje ljudi sa robom i gde ih hladnjaca vraca jer je nastalo usko grlo na prijemu pa se tada i dogadjalo da pojedini mesetari po Vojvodini nisu otkupljivali ili pak obarali cenu ljudima. Moze to sve da funkcionise samo treba poraditi na logistici al' to je druga tema.
 
Shadow, da li ti ove zaključke iznosiš na osnovu ovoga što si pročitao po forumima ili ....?

Sent from my K013 using Tapatalk
 
Shadow, da li ti ove zaključke iznosiš na osnovu ovoga što si pročitao po forumima ili ....?

Sent from my K013 using Tapatalk

Da u neku ruku, to je neko moje vidjenje stvari dok sam slusao tj citao razne postove sto na forumu sto po grupama na fb, nekim delom i kroz razgovor sa starim kolegama gde sam nekad radio a i samim uporedjivanjem kad koja kultura stize na berbu pa sam zato i rekao da jednostavno stize kad joj vreme nije tj taj region nije pripremljen za veci priliv malina jer je tamo nije ni bilo do pre koju godinu a niko od tada nije nista ucinio na logistici i otvaranju novih hladnjaca u tim krajevima. Valjda su skepticni pa cekaju da se cela ta situacija iskristalise i da to zazivi pa da neko ulozi u hladnjacu. Sta znam, samo moje neko razmisljanje i vidjenje stvari.
 
Naravno,samo hladnjace , onda otkup i plasman povlace za sobom i bolje cene,izbegava se trosak prevoza,recimo do Arilja. U takvoj uredjenost gde potpisujes ugovor,razni mesetari i preprodavci se izbegavaju.. Sto se tice radne snage, u to vreme i nema toliko kultura koje dolaze,bar kod nas,paprika dolazi vec pri kraju ozbiljnije berbe. Medjutim broj samih beraca je veci problem,obzirom da se malo bere na sat, treba duplo vise beraca nego za letnje sorte. Duzina berbe je isto problem,dodje pet devojaka,zarade za more i ode u sred berbe.. Ali sve to nekako,hladnjace resavaju sve,a ja sam ubedjen da ce neko naci interes i prici sirovini blize,sto je i cilj svake proizvodnje...
 
Vojvođanski malinari zajedno imaju iste probleme i zato kukaju -
- u Vojvodini nema dovoljno hladnjača te je otkup nesiguran i cena varira zbog transporta u Šabac, Arilje i sl.
- u Vojvodini se u pojedinim delovima veoma razlikuju cene rada - ide od 150 do 250 dinara po satu u zavisnosti od posla a malina se obično svrstava u teže poslove. Skoro niko ne plaća po kili nego na sat i tu je veliki trošak.
- u Vojvodini je, pogotovo u malinarskim krajevima a za razliku od ostalih malinarskih krajeva Srbije, velika zastupljenost povrća - paprika (roga, babura, industrijska), luk, kupus, krompir a radovi u ovim kulturama se poklapaju sa branjem malina.
- u Vojvodini je ekspanzija malina u punom jeku - svake godine se zasadi sigurno stotinjak hektara a svake godine nekom počinje druga godina i rod je 2-3x veći nego u prvoj godini, znači svake godine možemo očekivati sve veću i veću količinu maline.
- sistem sadnje je puno malih parcela što dovodi do toga da je mašinsko branje teško jer je jako malo onih koji imaju toliko da bi kupili kombajn a nekih ozbiljnijih udruženja i zadruga za sada nema.
- i na kraju ono najbitnije - 90% malina u Vojvodini se sadi kao jedini izlaz sitnih poljoprivrednika ili onih koji imaju baštu i jako mala primanja i ti ljudi idu na sve ili ništa kad su maline u pitanju. Ulaganja su ogromna, ljudi se opasno zadužuju i ulažu i očekuju da će im ta malina biti izlaz iz problema.

E, baš zato, ako se ne uredi otkup, ugovori, hladnjače, neka sigurnost proizvođača - uz ovo stanje u vojvođanskom malinarstvu i ovu ekspanziju i ovakvu finansijsku situaciju proizvođača - samo realno konstatujemo da se sprema katastrofa, koju nikako ne želimo...

Ovo je verovatno već milion puta rečeno ali neki jednostavno ne znaju da čitaju...

Послато са Lenovo P1ma40 уз помоћ Тапатока
 
Ima li sta novo,mislim na otkup. Ovde kod nas niko vise i ne pita za cenu otkupa. Doslo je do toga da je dobro da ga uopste ima, cena neka prosecna je oko 160 din.



Ispravka, otkupno mesto R. Krstur - 110 din II-klasa - 130 din I-klasa


CELIH....................
 
Poslednja izmena:
Danas u Paragama nema otkupa

Послато са Lenovo P1ma40 уз помоћ Тапатока
 
Vojvođanski malinari zajedno imaju iste probleme i zato kukaju -
- u Vojvodini nema dovoljno hladnjača te je otkup nesiguran i cena varira zbog transporta u Šabac, Arilje i sl.
- u Vojvodini se u pojedinim delovima veoma razlikuju cene rada - ide od 150 do 250 dinara po satu u zavisnosti od posla a malina se obično svrstava u teže poslove. Skoro niko ne plaća po kili nego na sat i tu je veliki trošak.
- u Vojvodini je, pogotovo u malinarskim krajevima a za razliku od ostalih malinarskih krajeva Srbije, velika zastupljenost povrća - paprika (roga, babura, industrijska), luk, kupus, krompir a radovi u ovim kulturama se poklapaju sa branjem malina.
- u Vojvodini je ekspanzija malina u punom jeku - svake godine se zasadi sigurno stotinjak hektara a svake godine nekom počinje druga godina i rod je 2-3x veći nego u prvoj godini, znači svake godine možemo očekivati sve veću i veću količinu maline.
- sistem sadnje je puno malih parcela što dovodi do toga da je mašinsko branje teško jer je jako malo onih koji imaju toliko da bi kupili kombajn a nekih ozbiljnijih udruženja i zadruga za sada nema.
- i na kraju ono najbitnije - 90% malina u Vojvodini se sadi kao jedini izlaz sitnih poljoprivrednika ili onih koji imaju baštu i jako mala primanja i ti ljudi idu na sve ili ništa kad su maline u pitanju. Ulaganja su ogromna, ljudi se opasno zadužuju i ulažu i očekuju da će im ta malina biti izlaz iz problema.

E, baš zato, ako se ne uredi otkup, ugovori, hladnjače, neka sigurnost proizvođača - uz ovo stanje u vojvođanskom malinarstvu i ovu ekspanziju i ovakvu finansijsku situaciju proizvođača - samo realno konstatujemo da se sprema katastrofa, koju nikako ne želimo...

Ovo je verovatno već milion puta rečeno ali neki jednostavno ne znaju da čitaju...

Послато са Lenovo P1ma40 уз помоћ Тапатока

Svi problemi koje ste naveli su tacni i stoje. Smatram da vi svoju sansu trazite na pogresnom mestu... Ne mozete vi "gurati" svoju malinu pored wilameta, mozete kratkorocno na visokim otkupnim cenama, cim cene krenu da padaju imacete velike probleme. Svoju sansu treba da trazite mozda u izvozu sveze maline... Zato imate odlicne uslove imate i sorte koje to mogu da izdrze, treba samo da se organizujete i da pocnete dugorocno da mislite i dugorocno poteze da povlacite. Ali ne, velikoj vecini je bitno da danass uzmu sta mogu a sta ce biti sledece godine to ih mnogo ne zanima. Sa takvim stavom i ponasanjem propadate sigurno pre ili kasnije... Neki ce mozda preziveti sve to ali ti ce biti na prste jedne ruke.

Ako vec zapadne Srbija nije bila pametna da gradi preradne kapacitete, da li vi mozete da se organizujete i da probate mozda deo robe da preradite, dijapazon proizvoda na bazi maline i sa malinom je zaista impresivan, siguran sam da uz neka manja ulaganja neka tehnologija prerade moze da se ovoji....
 
E neka te malo i kod nas,mi ovde imamo malo drugaciji pristup i kolegijalnost... Osim ako nas ne iznarviraju pojedini,koji imaju problema sa razumevanjem napisanog. Svako dobro...
 
Muka mi više ovih nadrinformatora ili kako da ih već nazovemo pa neka bude i 1 dinar šta vas to brine a malinu polku i polanu ima da posadimo po čitavoj Vojvodini pa.ćemo je nuditi i ispod cene poljske to je naša roba i može nam se, što vi nesadite profitabilne žitarice kao što su kukuruz, soja, suncokret pa pustite nas više pametovanja stvarno ste dno dna sve znate a kupite vilamet za 150 din. na pocetku sezone a to je kao neki srpski brend, a dođete ovde u vojvodinu kroz par nedelja pa plaćate i po 250din. malinu polanu i polku kao lošeg kvaliteta. Skidam kapu ovde radnim i poštenim ljudima kako samo imaju strpljenja da se mlate ovde sa raznim prevarantima po forumu pošto je ovo ovde već prevršilo svaku meru podj.....vanja.. Pa ovde se skidaju prinosi Polane i po 18t. po1ha. i oni nam samo kude ove dve remontatne sorte.. pa neka bude i 50din. opet ćemo zaraditi neki više dinar nego ratarstvo..
 
Poslednja izmena:
Muka mi više ovih nadrinformatora ili kako da ih već nazovemo pa neka bude i 1 dinar šta vas to brine a malinu polku i polanu ima da posadimo po čitavoj Vojvodini pa.ćemo je nuditi i ispod cene poljske to je naša roba i može nam se, što vi nesadite profitabilne žitarice kao što su kukuruz, soja, suncokret pa pustite nas više pametovanja stvarno ste dno dna sve znate a kupite vilamet za 150 din. na pocetku sezone a to je kao neki srpski brend, a dođete ovde u vojvodinu kroz par nedelja pa plaćate i po 250din. malinu polanu i polku kao lošeg kvaliteta. Skidam kapu ovde radnim i poštenim ljudima kako samo imaju strpljenja da se mlate ovde sa raznim prevarantima po forumu pošto je ovo ovde već prevršilo svaku meru podj.....vanja.. Pa ovde se skidaju prinosi Polane i po 18t. po1ha. i oni nam samo kude ove dve remontatne sorte.. pa neka bude i 50din. opet ćemo zaraditi neki više dinar nego ratarstvo..
Slažem se sa većinom sem s ovim na kraju - lako je tebi koji imaš 10 hektara maline, realno, najveću zaradu si dobio na sadnicama jer si među prvima započeo ovde posao sa istima, da stalno potežeš priču - "nama" se isplati da je i 50 i 100 dinara u odnosu na ratarstvo.
Činjenica jeste da se na hektaru malina postigne prihod za koji je potrebno nekoliko hektara soje, kukuruza i sličnih kultura ali uzmi u obzir koliko njih ima hektar malina? Ovde je prosek nekih 1500 sadnica po domaćinstvu jer velika velika radi iste u bašti ili na nekom malom parčetu zemlje. Retki su oni koji su se upustili u jutro ili hektar ili više malina.
A upravo tih 80% proizvođača imaju probleme. Koji bi se lako dali rešiti kad ne bismo bili Srbi.

Послато са Lenovo P1ma40 уз помоћ Тапатока
 
Slažem se sa većinom sem s ovim na kraju - lako je tebi koji imaš 10 hektara maline, realno, najveću zaradu si dobio na sadnicama jer si među prvima započeo ovde posao sa istima, da stalno potežeš priču - "nama" se isplati da je i 50 i 100 dinara u odnosu na ratarstvo.
Činjenica jeste da se na hektaru malina postigne prihod za koji je potrebno nekoliko hektara soje, kukuruza i sličnih kultura ali uzmi u obzir koliko njih ima hektar malina? Ovde je prosek nekih 1500 sadnica po domaćinstvu jer velika velika radi iste u bašti ili na nekom malom parčetu zemlje. Retki su oni koji su se upustili u jutro ili hektar ili više malina.
A upravo tih 80% proizvođača imaju probleme. Koji bi se lako dali rešiti kad ne bismo bili Srbi.

Послато са Lenovo P1ma40 уз помоћ Тапатока


Eh ...dufko..? tesko ti je objasniti ...al da pokusam.

Na jednom ha Soje utrosim samo 3 ajde 4 dnevnice i nek je zarada samo 200 eu....?

A dali znas koliko dnevnica se utrosi na 1 ha Malineee.....eh ako bi vodio tacnu evedenciju ....ne bi no verovao sam sebi...?

Ako to radis sa svojom porodicom .....---- nemoguca misija--- ako veci deo platis i sa cenom koju ste naveli 1/kg/maline .....-nemoguca misija--? Da se uklopis u rentabilnost.

Mislim da ...? da i ovakvi postovi ,dodatno uticu na problematiku REALNE .otkupne cene maline.

Stoga je bolje i ne komentarisati nista nego svasta.

A lobiste za nizu cenu otkupnu ,pustimo ih da nas zabavljaju svojim morbulozama....? Imaju i interes....dajemo im i za pravo...? Jer smo demokratsko drustvo...!?
 
Ne shvatam šta si ti hteo meni da poručiš, bune me ovi upitnici, ja sam komentarisao komentar Jokišića koji već drugi put skreće pažnju da njemu kao vojvođanskom malinaru odgovara i 100 ili 50 dinara po kili i da mu se isplati a svi drugi malinari iz Vojvodine navode iste probleme da računica - nadnica+cena maline često vode u minus.
O čemu se radi?
Radi se o tome da je čovek ušao u ovaj biznis sa dosta para, imao je plastenike, jagode, najveću zaradu je u prethodne dve godine ostvario na hiljadama sadnica koje je prodao i njega baš briga cena maline jer mu nije jedini izvor prihoda.
Za razliku od većine malinara ovde koji imaju samo malinu i često ništa više a u taj posao su uleteli baš zahvaljujući njemu i sličnim koji su im prodali sadnice.
Računicu mora svako da vodi jer ako ćeš da investiraš milion a dobiješ 1000 dinara - Ko je lud da to radi?


Послато са Lenovo P1ma40 уз помоћ Тапатока
 
Ko god misli da sa porodicom živi od 15-20 ari maline to je u budućnosti nemoguća misija , da bi bilo rentabilnosti mora biti najmanje 10 ari po radno sposobnom članu porodice , i onda još po koja dnevnica i može se nekako iskalkulisati da budeš u zaradi , svaka cena ispod 1.5 E je sramotna ali šta ćemo kad živimo u državi bez tržišnpg zakona gde svaki nakupac može da određuje cene kako mu je volja tako je i u svim ostalim granama poljoprivrede, ja lično držim i krmače prasilje radim građevinu a maline sam posadio da uposlim ženu i decu jer im je bolje kod sebe da rade nego kod nekog drugog , ko mora taj će da radi a ko nemora on će da kuka kako su mu drugi krivi , saditi maline biće bolje valjda će se i kod nas nešto u poljoprivredi promenuti i krenuti na bolje,pozdrav svim vrednim malinarima ,cena kod nas 155rsd prva klasa.
 
Nazad
Vrh