Cena semenskog kukuruza

a sta posle kad nebude sa insekticidom jer cemo zicare i pipu skupljati rucno:sta:
 
Nelogicno mi je da ce se povuci svi neonikotineoidi od naredne godine,a da novog adekvatnog resenja za istu problematiku nema.I organofosfati su odavno na zabranjenoj listi,pa se gotovo nesmanjenim intenzitetom i dalje koriste u vocarskoj,povrtarskoj,ratarskoj... proizvodnji.Pozdravljam smenu opasnijih pesticida sa manje agresivnim i stetnijim naslednicima,samo vise nemam nikakvog poverenja u fitofarmacijske kuce.Tu je ogromna lova u protoku i onda se ne biraju sredstva za ekstremna uvecanja kapitala.Tako da ne dobijamo uvek nesto bolje,dok nesto skuplje,to svakako.
 
Kod nas kad jednom nešto poskupi teško se vraća cena nazad i ako ima uslova za to. Mislim da će kod naših semenskih kuća biti nešto povoljnije u odnosu na prošlu godinu.
 
Ja sam cuo da se trenutno Pioneer, i Delta "tuku" oko cene. Pioneer trazi poskupljenje od 30%,a Delta daje "samo"10%... Realno, jos je rano pricati o ceni semenskog kukuruza. Vise ce se znati posle seminara na Zlatiboru, krajem januara.
Uglavnom, ako tako bude, Pioneer kod mene prelazi u sekundarnu semensku kucu. Ove godine jeste vise rodio od npr ZP hibrida, ali s onom cenom semena, i cenom kukuruza pitanje je da li je i veci profit.
 
Upravo to i ja gledam. Odnos cene semena i koliko manje ce roditi neke druge semenske kuce u odnosu na pionir. Ove godine sam sa Dekalbom kojeg sam najskuplje placao imao najlosije rezultate.
 
Danas cuo od Sindzentinog promotera da ce njihovi hibridi suncokreta i kukuruza verovatno biti malo skuplji u odnosu na proslu godinu
 
Ja ne znam nikog ko seje Syngenta kukuruze :sta: NS, ZP, AS, Dekalb i Pionir. Ostalo su sporadicni slucajevi.
 
Ta taj njihov kukuruz nije ni za očin, 3 španera od korpe su mi pukla, kad sam vršio paka... A da nepričamo kakvo je ljigavo i lagano zrno bilo... Suncokret im je najbolje, tako reći bez premca i njega sejem koliko god da košta...

Al bojim se da ako oni dignu cene, da će i svi ostali, što neće biti dobro po nas....
 
Sejao sam ove godine uslozno Sindzentu na 2 njive katastrofa kako je seme bilo lose i nismo mogli podesiti skidace da lepo seje jedno po jedno zrno,dok je sa LG-om bila druga pesma i preporod.
Ne znam dal' sam vam pricao ali jedan profesor nam je pricao kako je seme taj Pionir konkretno duplo skuplji u Americi nego ovde...
 
Tamo su skuplji iz 2 razloga. Prvi je sto su RR2 (roundup ready 2) i sto konkurencije gotovo da nemaju (Dekalb i Pionir su 99% trzista). Kod nas je odlicno dok AS, NS i ZP se bore. Ono sto sam video ove godine u vrsidbi me je ohrabrilo. Noviji ZP hibridi su dobro se pokazali. Cekamo cene da odlucimo sta sejati.
 
Nazad
Vrh