Cena semenskog kukuruza

Pisano je x puta i zakljuceno, da domaca semena su podjednako dobro (cak i bolja od stranih, npr AS72, NS6030, ZP 684) kad je pogodna godina. Kad je stresna godina (susa) nisam cuo da je neko sa ZP ili NS postigao prinos u rangu Pionira, KWS, Syngente itd.
 
A posto je 6 od 10 godina za poljoprivredu nepovoljno, izbor je jasan! Mada, sto se mog skromnog misljenja tice, ZP, i AS idu za stranom konkurencijom jaaako blizu... NS se izgubio negde usput!!!
 
Kad vode losu ekonomiju, sve dobro sto naprave ide za izvoz a ovde sta ostane. To su radili i sa suncokretom, pa su mnogi odustali od njihovog suncokreta, a imali su ogromno trziste u zemlji.
 
Cena RAGT hibrida bice 41e ako se isplati do aprila 10%popusta i ako se uzme od 10-50vreca jos 10% popusta. Mislim da je to cena bez pdv!! Moze biti tretirano poncom , mala doza 8e velika 16e. Danas cuo na predavanju.
 
Pisano je x puta i zakljuceno, da domaca semena su podjednako dobro (cak i bolja od stranih, npr AS72, NS6030, ZP 684) kad je pogodna godina. Kad je stresna godina (susa) nisam cuo da je neko sa ZP ili NS postigao prinos u rangu Pionira, KWS, Syngente itd.

Koliki si ti prinos imao 2012g sa stranim hibridima po kj ili ha?
 
Kada sam pitao drugara koje hibride seje ove godine on kaze koji budu naj jeftiniji,izgleda da se prosle godine opekao sa najskupljim.
 
Rodjak je imao malo preko 3000kg/kj 6030, ali ga je zalomila najveca vrucina u vreme oprasivanja. Poredjenja radi Kermes mu je rodio oko 4000kg/kj. Secam se i 2010, kada je AS72 oduvao sve ostale hibride sa 15-20% vecinim prinosom. Bilo je 110 meteri klipa sa jutra te godine.
 
@sale ratar
Bravo :ppozdrav: Nego, da li beres u klipu ili skidas u zrnu? Pisao sam vec da berem u klipu potpuno drugaciji izbor hibrida bih imao nego sto sad sejem.
 
Kazu Pioneer najpovoljniji do 15.januaa, a ovi moji jos nemaju cenu!!! Ko tu koga!?
Apsolutno se slazem-mislim da je klasicna navlakusa...kao nema semena,opleti po ceni(koja se jos ne zna,zna se onako okvirno+poncho 1000 i 2000),a lud narod uvek zeljan onoga cega nema,ili nema u dovoljnim kolicinama...mada tesko da ce prodaja ici ko prethodnih godina...javljaju i za ovu godinu susu,a svi znamo kako je narod prosao ove godine...soje je jos nekako i bilo-a kukuruza...pih...
 
Bojčetiću berem u klipu uglavnom a ove godine sam ovro jedno 4-4,5kj na dve parcele (obarine, visoka zemlja pa je tu bio sitniji), nemogu tačno da ti kažem površinu druge parcele pošto sam je preseko popreko na pola pošto ima veliku dolinu (parcela 6kj a dolina oko 3,5kj) i tu je bio jako dobar pa sam ga obro a breg sam ovro a da bude veće zlo navadili se lopovi pa beru samo dolinu, inače se na tih 4-4,5 kj navrlo 12160kg sa vlagom 17,3 pošto sam morao ranije da ga skidam zbog lopova a hibrid zp 555 i 606.Ostalo (35-35,5) sam obro i nigde nije bilo manje od zmajevke klipa po kj a bilo je i šestipo zmajevki na 5,5kj (oko 6500-6600kg klipa po kj) i to mi je bio najveći prinos za 2012g a imao sam od hibrida zp6o6, 600, ns 7020 i 6030.Moram da dodam da se dosta krunilo prilikom berbe pošto je vlaga spala na 20% i niže (oko 6-6,5tona zrna sa patosa a u njivi ko zna još koliko::jako_besan:spavam:.Ovom prinosu mogu da zahvalim i kvalitetu zemlje što je Kiš napomenuo i solidnoj agrotehnici, da dodam da smo za 2012 imali samo 384litre po m2 padavina.
 
Za sad sam najjeftinije nasao 5060,00din sa sve PDV vrecu,u pitanju je najskuplja Pioneer grupa,no ladimo jos malo.
 
Nazad
Vrh