Cena semenskog kukuruza

ja kupio u Kovacici NS Zenit -2690,ZP 606 -2950,oni stariji ZP su cinimi se i jeftiniji a ZP 684 zasticen insekticidom je ista cena kao i onja nezasticen.
 
cenovnik%20tabela.png
 
Po meni ove cene što je izbacio Farmcomerc uopšte nisu da kažemo loše.Koliko se ovde špekulisalo o cenama ispade da ostaje na prošlogodišnjem nivou.
 
Samo opušteno.Već sam ,već sam pisao jesenas da netreba žuriti .Naj jeftiniji će biti posle 15 aprila....
 
Cene za uporedjenje :2012 god zp 677 2300 din colomba 2900 din fo2 3400 din f38 4000 din kermes 3300 din ns 640 2300 din din 2011 god :colomba 2780 din fo2 3150 din kermes 3400 din za ns i zp trazim podatke,to znaci da su cene za 2013 god malo povecane
 
sta znaci ovo na dnu - komparativna relativna zrelost?


CRM OZNAKE

CRM oznake predstavljaju Pioneer klasifikaciju grupe zrenja za svaki hibrid, a sličnu
funkciju imaju kao FAO grupe.

Koja je osnovna funkcija CRM oznaka? CRM predstavlja uporednu relativnu zrelost
hibrida (relativne dane dužine vegetacije) i omogućava poređenje hibrida između
sebe. Na koji način?
CRM broj se zasniva na sadržaju vlage u zrnu od oko 20 %.
1 CRM = 1 dan
1 CRM = 0,5 % vlage u berbi

Na sledećem primeru (poređenja dva hibrida) ćemo objasniti način upotrebe CRM oznake:
Hibrid PR37M34 ima CRM oznaku 99
Hibrid PR34B23 ima CRM oznaku 109
PR37M34 je za deset dana raniji od PR34B23 i imaće za 5 % nižu vlagu u berbi, pod uslovom da su posejani istog dana i da se kombajniraju (beru) istog dana.

Broj stvarnih dana nekog hibrida zavisi od sume temperatura koja je potrebna za svaki hibrid do njegove potpune fiziološke zrelosti (suvo zrno). Nekada je vegetacija hibrida kraća usled vremenskih uslova (suša i toplo), a nekad duža (kišovitije I hladnije).

Za Pioneer hibride sa oznakama CRM treba uraditi sledeće da bi ste otprilike znali broj dana za svaki hibrid (za jednu prosečnu godinu):
CRM broj (80 – 96) + 20 dana = broj dana vegetacije
CRM broj (97 – 103) + 30 dana = broj dana vegetacije
CRM broj (104 – 113) + 40 dana = broj dana vegetacije
 
Danas bacio pogled na jedan cenovnik u poljo apoteci u selu.
Nisam obraćao pažnju na hibrid samo na primer cenu.
Plaćanje do 15.1.2013 tj danas 4660 din a plaćanje do 1.10.2013 6040 din.
Znači cena za 8,5 meseci skuplja 29,61% OPREZ PRE UZIMANJA NA PARITET!!!!!

U pitanju je seme pionir hibrida.
 
Plaćanje do 15.1.2013 tj danas 4660 din a plaćanje do 1.10.2013 6040 din.
Znači cena za 8,5 meseci skuplja 29,61% OPREZ PRE UZIMANJA NA PARITET!!!!!
Sto je jos gore ista cena ce da bude i kad se bude uzimalo 1. aprila. Pa ce biti mesecna kamata 5%. Ima ovde elemenata da se umesa inspekcija. Ovo mu dodje zelenasenje. Sve u svemu, glupa im fora. Sad ce oni kao da se otarase kukuruza u januaru i jos da nacepaju na to kamatu.
Treba im uzeti kukuruz i traziti lovu za skladistenje, za dva i po meseca, posto im se skida trosak.
 
Izgleda nam ne preostaje ništa drugo nego predračun pa u banku i ko koliko uspe da izboksuje povoljnu kamatu.
Slična je situacija i sa ostalim repromaterijalom ali ovo je deltin bezobrazluk.
 
Nazad
Vrh