Bazga

HR Zvona

Član
Učlanjen(a)
3 Mar 2012
Poruka
47
Lokacija
Hrvatska,Baranja,Bilje
Vidim da ovdje nema teme vezane za proizvodnju Bazge. Ja sam prije 2 godine zasadio prvih 1,5 ha. Sorta Hascberg

mjxqpi.jpg



2zivwnk.jpg


11w5yyq.jpg


2q1yubl.jpg
 
Poslednja izmena od urednika:
Ovo je biljka koja je poznata i pod nazivom zova, a latinski joj je naziv (Sambucus nigra) tako da nebi dolazilo do zabune.

Na poljoinfo forumu imaju dve teme vezane za ovo voće, mada se dosta spominje i kao lekovito bilje.

Crvena zova -- ukrasni varijetet, malo specifične boje listova i cvetova

Sok od zove -- tema u kojoj se pisalo o receptima kako da se napravi domaći sok od zove

Ovde kod mene u Apatinu je ima dosta po poljima gde raste kao divlja, pa je niko ni ne gaji. Sad ovako za uzgoj ne znam gde se mogu naći sadnice, jer se malo teže razmnožava.
 
Sadnice su kupljenje u Mađarskoj-Gyor. Od mene udaljeno oko 400 km u jednom smjeru.Cijena sadnice ovisno o količine.1-1,5 eura. Ja sam plaćao 1,5 euro i sa svim troškovima putovanja osoba koja je vozila,kolega koji pozna taj dio i zna mađarski i ja,kava,ručak,piće u konačnici je koštala nešto malo manje od 2 eur. Od ove jeseni idem u proizvodnju sadnica ,što za vlastite potrebe proširenja nasada,što za zainteresirane kupce i kooperante. Tržište postoji i osiguran otkup i poznata cijena za bobice.Za cvijet imam potražnju no još nismo dogovorili cijenu.Sve je pod ekološkom proizvodnjom
 
Могао си и у Словачку да пређеш :). Која је цијена бобица? Видим да си посијао и нешто камилице. Је ли потребно нешто од списа при уласку из Мађарске у Хрватску?
 
Могао си и у Словачку да пређеш :). Која је цијена бобица? Видим да си посијао и нешто камилице. Је ли потребно нешто од списа при уласку из Мађарске у Хрватску?

Nisam sijao ništa između,kamilica je samonikla ,kao i još ostale trave.kakva je tek bila prije malčiranja. Veći dio sadnica je zasađen bez ikakve obrade.Direktno nakon vrševine kukuruza. Tako da je i određeni dio trave i korova prisutan. Ništa nije bilo potrebno od papirologije za prijelaz granice,ipak smo u toj EU,no svejedno sam dobio potrebne papire.Bez tih papira o uvozu nebih mogao prijaviti proizvodnju. Cjena varira već 8 god. između 0.40-0.53 eur fco. tvornica Debrecin. Bobice imaju svoj standard koje uvjetuje tvornica ,pa tako da i cjena može biti veća.

- - - - - - - - - -

Kada su bobice zrele? Kako ih prepoznati da su zrele?
Zrele su kada potamne,nisu više crvene nego tamne.skoro pa crne. Moraju imati više od 10 brix-a

- - - - - - - - - -

2w4mhyx.jpg
[/IMG]
kf2ru8.jpg
[/IMG] Orezani nasad Bazge u 16 toj god.starosti.Mađarska,okolica Dunajvaroša
 
Šta rade sa bobica tj za koju preradu ih koriste? Ja sam ranijih godina skupljao plodove i pekao rakiju sada nemam vremena tako da završim sa cvetovima za sirup.
Koje su osobine tih sorti iz Mađarske? Kakvo zemljište zahtevaju,potrebe za vodom?
 
Ja sam nabrao nešto zove i napravili malo soka...ali ko što kaže jedan: šta se koristi od tog soka(?) , praktično samo voda i šećer a biljka da samo aromu...Ali valjda od zrelih bobica je moguće praviti još toga?
Da li neko ima neki recept za preradu tih bobica u kućnoj radinosti, naravno?
 
Pravi rakiju ,ima fantastičnu aromu,jedini problem što je toliko aromatična da imaš utisak da piješ parfem. Ja sam je mešao sa jabukovačom tako da je prijatna za piće.Čuo sam da ima neko grožđe stono belo,koje nema neki šmek tj baš je bez arome tako da se meša sa zovom i dobije se pravi ukus .
Jedino nisu hteli da mi otkriju koja je to sorta grožđa.Recept je inače iz jedne registrovane pecare iz Vršca.
 
Druže, kako pečeš rakiju? Mislim, jel samo od bobica zove tjt. bazge? Koliko ti treba da nabereš zrnaca za jedno bure ili kazan? Bereš li samo bobice ili ceo onaj cvast? Ili dodaješ šljivi ili grožđu? Ili pak jabuci koju si spomenuo, ili si izmešao samo finalni proizvod-rakiju? Dodaješ li šećer i koliko?
Mnogo pitanja....
Ili, jednostavno u nekakvu rakiju dodaš bobice u flašu pa odstoje??? Kao orovača i slične...
 
Mi smo nekad davno pekli rakiju od zove. Bio je to mukotrpan posao, vrelo napolju, sva deca u hladu, na bazenu ili na kanalu a nas matori uprego da beremo. Mukotrpno je bilo, vrućina, nabereš kantu onih "grozdova", pa otresanje semenki, e tu se ofarbaju ruke da ih jedva ili nikako ne mož oprati, trljali i limunom i paradaizom, nikada nakupiti za bure... Na kraju ni ne bude tu neka količina rakije, mada su je svi hvalili.
 
Berem samo bobice,tj odkidam grozd pa ga otresam bobice u kantu,muka živa a posle se 10 dana crveniš.
Nisam dodavao šećer jel to ne dodajem ni jednoj komini a kada izmešo to sam uradio sa finalnim proizvodima.
Zato mi je ova sorta interesantna kako kaže Zvona moraju imati preko 10 brixa,ove autohotne ne verujem ni da su blizu bar ne bi rekao po količini rakije koju sam dobijao 3-4 l na 100 kg bobica.
 
talianu Koliko sam doznao onako kroz razgovor sa dotičnom osobom sa kojom bi ugovarao proizvodnju.Bobice idu odmah u neku polupreradu,ponajviše kao prirodna boja raznim prehrambenim proizvodima( sokovi,sladoledi,crvena vina) kao i za samu izradu sokova,pekmeza itd. Nešto ide i za farmaciju,recimo sirup protiv prehlade.
Nisu one samo iz Mađarske,tamo su samo kupite,jer je Mađarska jedna od zemalja u okruženju koja je pod velikim površinama Bazge.Od 4 tvornice u EU 3 su u Mađarskoj.Kako sam i naveo sorta je Hascberg,jedina sorta koja je se nalazi na listi voćnih vrsta u RH.Ima još sorti Bazge ali sada nebitno. Razlika između sortne i ove divlje je u tome: sortna u isto vrijeme cvjeta,divljaka ima neki svoj ciklus koji ili kreče od vrha prema dolje ili obrnuto.Isto je i sa dozrijevanjem bobica.Krupniji cvijet time i više bobica.Već sada vidim da su krupnije bobice od divljake. Zemljište,ne voli da ima noge u vodi.Znači ako uokolo raste Bazga znači zemljište odgovara.Ako postoji mogučnost navodnjavanja,iskoristiti.Daje više uroda. Pekao si rakiju? To imam u planu za koju godinu da probam,viđao sam po mađarskim trgovinama neku rakiju od Bazge 0,7 dcl cjena uf skupo. Bazgovo vino sam pio i nemaš nikakvog okusa na Bazgu,više na neku kupinu ili sl. Najlakši način odvajanja bobica od peteljki je vilicom.Bazga je inače i vrlo otrovna biljka,pa može biti i smrtonosna.Normalno da je to kod enormnog i prekomjernog korištenja. Bobica mora biti,tamna skoro crna,ukoliko ima onih crvenih to izbacite.
gandrad receptura za kućnu radinost ima mnogo na internetu,kod bobica je bitna termička obrada i to je to,time se uništava opasni spoj sambucin
 
Nazad
Vrh