Merenje temperature u hangarima i silosima

octavianb007

Član
Učlanjen(a)
30 Nov 2010
Poruka
38
Lokacija
Seleus
Pozdrav


Vec dugo vremena se bavim ovim projektom a tice se profesionalnog merenja da tako kazem temperature u hangarima i silosima.
Radi se o obicnom racunaru koji memorise datum i vreme kada se temperatura dize ili spusta.
11034022_890609450970319_1135761787_o_zpsgid0xdv7.jpg

Ovako izgleda montaza u hangaru:
Untitled_zpssgbntowj.png

Untitled1_zpstvgjlxqm.png

Na racunaru se uredjaj prikljucuje preko USB kabla i izgleda ovako:
IMG-20150308-00090_zps0drcubfa.jpg

Sonda je od 2 metra i senzori su postavljeni na 33cm 66cm 99cm i 150cm:
IMG-20150308-00091_zpslo22xpns.jpg

Untitled3_zpsgid6qzjj.png



Nisam tacno upucen koliko kosta jedna susara ali sam video na internetu da se moze napraviti i ovako:
RACHETA-AERISIRE-CEREALE-info105.jpg
air_lance.png

Racheta-aerare-cereale_13528472_1443102418.jpg

Sonde bi merile i videlo bi se gde treba a gde ne susiti.
 
Poslednja izmena:
Moram da prokomentarisem. Desetek godina radio na odrzavanju tih sistema.... PC vezan na plocicu i samo proziva davace pt 100 koji su postavljeni u sajli. Naravno neki pomocni program u egzelu koji prati temperature i pravi bazu podataka.... Najveci problem u odrzavanju su glodari i sajle koje se kidaju usled vucne sile robe kada se prazni celija.... Za susaru je druga prica... Treba naci adekvatan davac za merenje vlaznosti u toploj robi... Narocito kukuruzu... Sve ostalo je lako... Narocito vodjenje susare koje se jako lako resava sa PID regulacijom ...Govorim o susarama na plin...
 
Moje licno iskustvo sa ovima jeste da je tempearura jako bitna za merenje.Imao sam problem da je napolju 5 stepeni i da je unutar kukuruza 35 stepeni sto mi se cini jako velikom razlikom.Vlaga se meri pre ubacivanja robe u hangare ili silose sa uredjajima koji kostaju oko 500 eura ali merenje vlage i pracenje je po meni beskorisno jer je tempeartura ona koja stvara problem.Ovaj program sam ja licno napravio i vidim da je jako koristan.Nije bilo pokvarene robe a vec 2 godine je testiran.

Najveci problem u odrzavanju su glodari i sajle koje se kidaju usled vucne sile robe kada se prazni celija

Trebalo bi vaditi sonde pa onda isprazniti celiju.

Za susaru je druga prica... Treba naci adekvatan davac za merenje vlaznosti u toploj robi...

Zar nije jednostavnije u hangarima ubaciti ovakve spirale i ako treba susiti?

cereale_preturi.jpg
 
Poslednja izmena:
Kako izvuci sajlu koja se nalazi u celiji u silosu koja je duboka 30 i vise metara ? Kada neko primi kukuruz prosecne vlage 17 procenata oko 1000 vagona taj sve to susi... moze samo oko 1-2 celije da se odvoji kukuruza oko 14 posto vlage al jako tesko... 1 ili 2 znaci od 70-140 vagona ... Uredjaji koji su sada na mernom mestu i koje je drzava propisala kostaju od 5k do 7k eura... Naravno bazdarenje itd....
 
Pa cilj ove teme i jeste pomoci nasim poljoprivrednicima.Tesko da ce neko da da 5-7000 eura u svoj hangar kad se takav uredjaj moze napraviti i kod nas za otprilike 400 eura i ne bi imali problema sa cuvanjem + sto bi robu mogli da prodaju kad im je cena skuplja sto bi isplatio uredjaj.Svi se plase cuvanja robe narocito u hangarima jer moze lako da se zapali pa ga daju na cuvanje i izgube dosta para.Kostaju jako skupo a na kraju ne vidim da je nesto bolji od ovog sto sam ga ja napravio.


Kako izvuci sajlu koja se nalazi u celiji u silosu koja je duboka 30 i vise metara ?

Da i to sto kazes jeste problem izvuci sajlu 30 metara.Ali za hangare je to izvodljivo.
 
Radio sam malo na projektu i stavio alarm za senzore koje mere temperaturu.

Razmisljao sam da imam opcije za iskljucenje alarma ako neki senzor ne radi dobro i tri vrednosti za alarm koji se ukljucuje ako je temperatura veca od oznacene vrednosti.
Za sada su to temperature od 20, 25 i 30 stepeni.
Evo kako izgleda program kada sonde ne prelaze odredjenu temperaturu:
tENo0t.png

Ako je vrednost veca ukljucuje se alarm in boje na monitoru se menjaju iz zelenog u crveno.Moze se videti i stanje koje crvenim textom
pokazuje na koju visinu je problem:
C5wvZo.png

Postavio sam i jedan video snimak kako se cuje alarm.Monitor ima ugradjen zvucnik tako da se na monitoru cuje zvuk i za hangar je sasvim dovoljno ako ste unutar hangara.
 
Poslednja izmena:
@Sava Bata
i mene interesuje takva sona-gde moze nabaviti-ciji prpizvod...cena
Pozdrav
 
Trazio sam na internetu ali samo u Metron-u ima a cenu nisam zvao,mogu misliti posto je to,jer oni prodaju i te vlagomere,deru garant,nego mislio sam da ima nesto pristupacno na kupujemprodajem a vidim da su to sve kratke sonde
 
Kupio sam sondu u Petrovaradinu firma ELMER PROFESIONAL pre dve godine za sad zadovoljan. Dugacka je dva metra i meri temperaturu na tri tacke (na pocetku,sredini i na kraju). Cardak je kod mene sirok 2,2 m -znaci taman a zito i soju lagerujem do 2 m visine(podno skladiste)opet taman.

Poslato sa MYA-L11 uz pomoć Tapatoka
 
Nazad
Vrh