zubača

telnett je napisao(la):
Drogojlo ovaj tvoj recepat je ravan odlasku u banku po kredit, a i total ga ne razbija u potpunosti sve medvedje usluge

Zasto se recimo ne gari 2x + spremac posto je jedini lek za nju koren na :cool: i uzto si se oslobodio i sirka iz rizoma i ostalih trava iz semena a i dogodine ima malo trave jer je zemlj bez semena gore

prijatelju sistem o kom sam pricao sa totalom trenutno je najisplativiji, to preporucuju svi profesori sa polj. fakulteta, u poljop. zavodima, strucnjaci iz ove branse...

O ovome sam pricao sa mnogo agronoma ratara,zastitara i sl... sistem tog cestog oranja i sl. vise puta je stari sistem i vise nije ekonomican, jer je danas hemijska industrija daleko uznapredovala i daleko je jeftinije i jos delotvornije ici sa herbicidima...

Nekada se riljalo motikama, korov oseces, pa se on opet regenerise, dok danas hemija korov unisti do najsitnije korenove dlacice...

Tako da ne odem u off, svako ima svoj sistem, ja sam ipak za hemiju herbicidi, total+ureja ili folijarna djubriva i okvasivac i njiva kao sunce cista...

pozdrav :ppozdrav:
 
Posto ja nikada nisam imao zubace na njivi osim na ovratinama pored puta sa totalom nisam isao ni po jednoj njivi osim jedne koje je cale oprsko jedne godine glifosatom i stvarne nije bilo trave ni dlaka sledece godine, napomiljem da je bila cista njiva, al je zemlja bila nekako pepeljasta boje betona,dok recimo moj dobar kolega je svoju novu bastu polivao 3x konjskom dozom totala ( imao je puno zubace + pravi herbarijum trave ) tokoma proslog leta i bilo je jako puno korenja zubace kada sam mu pre nedelju dana spremio bascu , a i bilo je drugih ,iz moje bliske okoline ,ljudi koji su u slicnim uslovima imali napola uspeh sa hemijom, govorim o zubaci .

Da je skupo i nije toliko 20 litara nafte za 2 oranja i 2 spremaca sto je 2000 din ( sa subvencijom ~1500 ) i za taj posao ukupno sa nekin traktorcicem od 60 ks treba 7 sati rada za sve navedene operacije sto cemo se sloziti da vecina ima vremena ako to zeli , i pored krmacenja po kuci i pored drugih poslova " a uradicu to sledece nedelje, ima kada"

Posto se okretanjem zemlje stalno dize postojece seme koje je u zemlji dublje koje kada dodje na povrsinu isklija i itd tako kada prodje godina posle kada se okrene zemlja u dubokom oranju ona sto je dole ponovo dolazi na povrsinu ( zemlja bez semena ) tako da i sledece godine ima malo korova tako da se efekat ove agrotehnike vidi na dve godine a da ne govorimo o rahkosti i podatnosti zemlje .Dakako da ima nesto malo korova od polovine leta pa nadalje pa ne raste usev na betonu ?

Da rezimiram ovo je ukratko moj nacin rada kojeg necu menjati ( u kombinaciji sa plodoredom i zaoravanjem zetvenih ostataka ) dok se ne bude iskristalisala neka druga mera za odstranjenje korova koja nije hemijska . Jos jedna opaska, da se zetveni ostatci dosta brze razloze u neprskanoj zemlji bez dodavanja vestaka . Ja radim 12 tak hektara zemlje i stizem da sve to odradim i pored sto trenutno radim u gradu udaljenom od imanja 50 km a tamo radim po ceo dan. Tako da oko zemlje radim vikendom. Kako bi to izgledalo na puno zemlje neznam, ali slutim da mozda nebi bilo izvodljivo no tada se imaju velike masinerije koje uz istu ili manju potrosnju nafte idrade isti ovaj posao za mnogo manje vremena nego sto treba meni. Ostaje samo jos jedan razlog. Ko je smirgla nije moja ...

Eto sad sam se ispricao , to je ukratko moj stav za koji verujem da je najpriblizniji nekoj agrotehnici sa sto manje ulaganja i relativno dobrim prinosima koji naravno variraju od godine do godine .

Sto se tice preporuka tehnologa i zastitara to uvek uzimam sa rezervom iz dosta razloga. Moj primer ing elektronike i telekomunikacija a na faxu nista nisam naucio sem da se snalazim, da nisam sam radio u praksi jako puno danas nebi znao nista ...
 
Dragojlo, a jel mozes da pojasnis zasto dodajes UREU, ili fol. djubrivo?
Ajde jasno mi je kad zaoravas strniste, pa dodas UREU da ubrzas razlaganje organske materije, ili kad herbicidima tretiras usev, pa dodas Ureu, ili f.dj. da manje stresiras usev.
 
Ja ću ove godine kombinovati : posle skidanja ječma prskaĆU totalom,nakon toga plitko uzorati da bi na jesen opet prevrnuo pa ću posejati žito i sledeće godine ponoviti proces pa će valjda biti efekta.-ali problem je još i u tome što je njiva pored asfalta i svi imamo zubače pa ako jedan od nas ne odradi odmah pređe kod drugoga,a to je sve zagadio jedan povrtar pored mene-samo ga vidiš kada seje onda je ceo mart i april na njivi ali kasnije ga nema pa se zakorovi i onda korov prelazi.
 
oldtimer je napisao(la):
Dragojlo, a jel mozes da pojasnis zasto dodajes UREU, ili fol. djubrivo?
Ajde jasno mi je kad zaoravas strniste, pa dodas UREU da ubrzas razlaganje organske materije, ili kad herbicidima tretiras usev, pa dodas Ureu, ili f.dj. da manje stresiras usev.

Folijarna djubriva ili urea dojes korovu kako bi ga bolje aktivirao-rast korova, a time i bolje usvajanje herbicida ovog puta total herbicida jel, ja ovo uvek radim sa Syngentinim Ouraganom mnogo bolje biljke usvajaju herbicid ako se doda neko djubrivo...

pozdrav
 
Komšija ne seje on zubaču nego posle setve ga nema na njivi pa trava bude viša od traktora.
 
Zoran0230 je napisao(la):
Da li neko ima iskustvo sa zubačom u kukuruzu-čime je tretirati :sta:
Laudis,2l-ha peti dan od tretiranja
wrnolj.jpg
 
I semenski sirak umeca,rizomski samo zaustavi jedno vreme.
Što se tiče zubače,i ja sam se prijatno iznenadio.
Cilj mi je bio kereće groždje, a jedan mali deo je bila zubača. ::namigivanje::
I keretina je prolajala!
 
Verovatno je tretman vršen predveče u trenutku velike vlažnosti vazduha, pa su korovi otvorili sve pore da se usvoji što više vlage...
Imam isti slučaj sa sojom, koju sam tretirao kombinacijom Basagran+Pivot, koja je namenjena za šuirokolisne korove, a sirak iz rizoma pocrveneo od stida... :haha:
 
Ove godine herbicidi odrađuju posao, kao nikad dosad.... Ja sam prskao repu lontrelom(da suzbijem čičak i samonikli suncokret) i rizomski divlji sirak mi je sav pobledeo, eno ga još uvek boluje....
 
Nazad
Vrh