Plug - osnovna tema

Dvobrazdni okretač naštelam bez problema, a sa više brazdnim nemam iskustva. No, i ja sam u početku imao problema sa štelanjem.
Kod okretača je najvažnije prije kaćenja pluga podesiti na istu visinu lijevu i desnu podiznu polugu. Ako su one na različitim visinama, uzalud vam trud svirači.
 
Poluge za dizanje moraju biti jednake dužine, to je prvi preduslov za podešavanje obratača. Nakon toga podešava se nagib pluga posebno za lijevu i posebno za desnu stranu. Svi proizvođači imaju neko rješenje kojim se to radi na ovaj ili onaj način. Dakle plug mora stajati vertikalno (na obje strane naravno) u odnosu na zemlju kada je traktor u brazdi (lijevoj i desnoj). Kada se to podesi, treba namjestiti i bočni ugao pluga tj. zabrazdu. Potom još ostaje i toplink, plug mora stajati ravno na tlu, ne naget naprijed ili nazad (ovdje može biti odstupanja kada moramo malo da "nabodemo" plug). Ako plug ima i mogućnost da se podesi širina prve brazde, uradite i to. Princip je isti za bilo kojeg proizvođača i broj brazdi.

Najvažnije je imati na umu podizne poluge, moraju biti iste dužine prije bilo kakvog podešavanja i kada ih jednom podesite, više ih ne dirajte, sva ostala podešavanja su na plugu.

Ako ste tek kupili plug, najbolje je prikačiti ga za traktor (prije toga podesiti dužinu podiznih poluga) i potom ga podesiti da stoji potpuno vertikalno po visini i horizontalno po dužini. Tako ga stavljate u "nulti" tj. polazni položaj i poništavate sva ranija podešavanja i kad dođete u njivu i zaorete, podesite plug da opet stoji vertikalno naspram dubine uranja prvo na jednoj a potom i na drugoj strani prema vašem traktoru, dubini oranja i zemljištu. Nije uopšte komplikovano ako ispoštujete par pravila.
 
Jedan komšija na oranje stalno nosi mali vaservag.Spusti plug u brazdu ,uzme vaservag i plug postavi da bude u ravni sa zemljom i gotovo.Kaže da od kad nosi vaservag sve ide dobro.
 
To je to, plug mora biti vertikalan u odnosu na tlo. Većina problema kod oranja sa obrtačem nastane kada orač preko one male kurble krene da podešava dužinu desne podizne poluge tj. da nagne plug na jednu ili drugu stranu. Čim to uradiš gotovo je, možda utrefiš jednu stranu ali pokvariš drugu, pa onda podešavaš nju pa pokvariš prvu, pa izađeš i kreneš da podešavaš plug a nema koristi jer su već desnom polugom zaje*ao stvar...Prošao sam kroz to dok je otac orao, ja udesim plug on krene da nešto rikta jer je navikao da to rikta tako i posle valja sve ispočetka.
 
Plugovi koji imaju posebno podešavanje nagiba na svakoj strani, nisu toliko osjetljivi na nejednaku visinu (dužinu). Kod onih gdje se bočni nagib podešava s jednim podešivaćem (kao moj Regent) za obje strane, visina (dužina) podiznih poluga mora biti jednaka u mm.

plug-regent-slika-45614207
 
Kad vidim koja je muka štelovati ove prevrtače,odustajem od kupovine.Teraću i dalje običan pa kako mi bude.
 
Baš i nije teško zavisi od pluga npr moj lemken opal 090 se dosta lako štela.
Samo treba malo igre jednom uštelao i gotovo
 
Aco, nemoj odustati. Sve stvari koje dovoljno ne poznamo nam se čine kompliciranima, ali kad ih upoznamo, vidimo da su u biti jednostavne. Samo, kao što kaže @577, treba se malo poigrati. Imam malog ravnjaka (2x8" dorađen na 2x9") s deflektorima i okretača (2x14", podešen na 2x12") s predplužnjacima. Ravnjak upotrebljavam jako rijetko, samo kad mi se neda kopčati okretač koji ima poštenu težinu, koju procjenjujem na 450-500 kg.
Prvo sam imao jednobrazdni okretač, a kad sam nabavio dvobrazdni ravnjak, učio sam se podešavanju i kako da dobijem obje brazde podjednake. Kod okretača je vrlo slično, jedino što se ne može koristiti regulacija desne podizne poluge.
 
Nazad
Vrh