Plug - osnovna tema

Resetkaste ili pune daske. Interesuju me iskustva samo onih koji su sa oba radili.
 
Zavisi iskljucivo i samo od tipa zemljista...gde je laksa zemlja za oranje nikako resetkaste..bar se meni ne svidja...kod mene u indjiji su bolje pune daske,lane ssm kupio jedan sa resetkastim i nije to za moje njive...

- - - - - - - - - -

Posto je zemlja takva da se rasipa,nece resetkasta daska da je prevrne lepo,vec prolazi kroz resetke i pocne da brljavi, cak i da gusi,svaki par krugova sam morao da cistim daske od kukurzovine koja se zaglavi medj resetke..al sam primetio da se te njive lepse spremale proletos..
 
resetkasta daska je bolja za ritska zemljista i "masniju" zemlju jer je manja povrsina po kojoj zemlja putuje a samim tim i manji otpor.

Sent from my B15Q using Tapatalk
 
Resetkasta daska je za suve i teze uslove rada. Orao sam sa resetkom u svim uslovima rada i definitno radi lepse u uslovima za koje je namenjena dok kad je mokrije, ''masnije'' i sa puno jake kukuruzovine, ume da bude problema sa gusenjem izmedju resetki. Nisam primetio da taj plug pravi manji otpor od pluga sa obicnim daskama. U svakom slucaju, da sam u prilici da kupim nov plug, sigurno bih uzeo sa punim daskama.
 
Nikad problem sa gušenjem od žetvenih ostataka, nit mu smeta mokro nit suvo nit lepi ko na dasku nit tvrdo nit meko, nisam nešto primetio da se troši brže a i ako se troši menjaš uglavnom donja dva pruta ali no, u pitanju vogel l 950.
 
Bez ljutnje ali Vogel Noot je dosta daleko od svetskog kvaliteta.... moje licno iskustvo:ppozdrav:
 
Ja sam orao sa VN M1020 3br sa resetkom i IMT 757.20 sa punom daskom. Resetka lepse rasipa, i nije mi nikada zagusilo u kukuruzu zbog resetke vec samo kada je ekstremno velika masa pa nagura ispred brazde. Da kupujem nov plug ako nije doplata tipa 1000e uzeo bi resetku.
 
Imam i rešetku i punu dasku i kad orem sam uvek kačim rešetku, još pre desetak godina sam orao sa lemkenom (europal 7 ili 9 i zaboravio sam) rešetkom (6 brazdi) i nikad nije bilo problema sa gušenjem a zaoravali smo kukuruzovinu iza kombaja i to po blatu bukvalno, skidali šestu glavu radi vuče.
 
Probao sam svasta u firmi(nisam zaposlen trenutno) i po meni je puna daska na prvom mestu,ipak radi dobro u svim uslovima,pogotovo ako je u pitanju kverneland ili kuhn.
Fendt-vuce jednakom silom i potrosnjom i punu i resetku

- - - - - - - - - -

I iako se spominje da je resetka bolja za masniju i vlazniju zemlju meni licno lepse izgleda oranje koje je uradjeno punom daskom
 
Bas sam hteo da napisem da kod nas kombinat radi sa svim plugovima u svim usevima.Rade lemkeni sa resetkom u kukuruzovini bez problema.Jos da napomenem da je svuda bar 45 ks/glavi pluga.
 
Ima kod nas dva sa resetkama i nisam primetio da rade lose, bas naprotiv. Ne vidim ja tu neku razliki, vise je to stvar neke mode, ili tako nesto. Sve u svemu bitan je oblik daske, ugao raonika, klirens, razmak od brazde do brazde, a da li je resetkasta, ili punu mislim da to bas i nije bitno.
 
Ima kod nas dva sa resetkama i nisam primetio da rade lose, bas naprotiv. Ne vidim ja tu neku razliki, vise je to stvar neke mode, ili tako nesto. Sve u svemu bitan je oblik daske, ugao raonika, klirens, razmak od brazde do brazde, a da li je resetkasta, ili punu mislim da to bas i nije bitno.
Jos samo da dodam i majstor kao jedna od bitnih stavki {neko ume i to sa bilo kakvim samo da je ceo}
 
Ima kod nas dva sa resetkama i nisam primetio da rade lose, bas naprotiv. Ne vidim ja tu neku razliki, vise je to stvar neke mode, ili tako nesto. Sve u svemu bitan je oblik daske, ugao raonika, klirens, razmak od brazde do brazde, a da li je resetkasta, ili punu mislim da to bas i nije bitno.
I tip zemljista. Jer ko ima teske riteve zna zasto je resetkasta daska bolja. Gledam u ataru razne plugove,kunove,lemkene,vogele,regente,imt. Ko ne zna plug da nasteluje spram traktora i njive, dzabe mu i 200ks za 4glave i resetkasta glava.

Sent from my B15Q using Tapatalk
 
Ja znam ljude sa besnim traktorima koji godinama oru sa nepodesenim plugom. Imaju mocne germinatore pa to poravnaju u prolece i ne pozna se nista.
 
Nazad
Vrh