Plug - osnovna tema

Ako taj "noz" kosta samo 50e to je dzabe.

@hazee
Sad je jasnije. I dalje imas 132cm unutrasnju dimenziju sto je previse. Onaj crveni traktor sa moje slike ima 120cm unutrasnju dimenziju zadnjih tockova. Primera radi 539 rasiren na 150cm (od sredine zadnjih tockova mereno) unutrasnja dimenzija je 122cm, a kad je skupljen "redovno" onda mislim da je oko 105cm unutrasnja dimenzija (Bubu mi je jednom napisao, ali sam zaboravio).
 
Od čega napraviti ovo? Da li može od starog raonika da se odseče deo? I koliko bude teže za vući plug posle, ako se to uopšte oseti?
 
Ja opet mislim da je 50€ puno za ovaj noz. Zar vrijedi jedna bazicna elektroda i komad flaha i malo zezancije 50€??

Ne znam kako kod vas ali u HR su to 3 dobre dnevnice.
 
@Bobo
Ako radis 30kj i imas plug 3 brazde to kosta 150e, sto ce reci 5e/kj. Da se teze ore potrosio bi 3l/kj vise nafte ili tih 5e, i to bi ti bilo ok, a ovo ti je skupo:osmeh:
 
Ima i toga,zašto bacati pare kad može da se napravi za 10e,čak i manje.Mislim da je bolje da bude malo oboren ka nazad nego da je pod 90 stepeni u odnosu na dno brazde.Mislim da lakše odsijeca
 
@Bobo
Ako radis 30kj i imas plug 3 brazde to kosta 150e, sto ce reci 5e/kj. Da se teze ore potrosio bi 3l/kj vise nafte ili tih 5e, i to bi ti bilo ok, a ovo ti je skupo:osmeh:

Nenenene... samo skrecem paznju da se ista stvar, jednako funkcionalna moze napraviti skoro pa za dzabe. Aparat za zavarivanje imam, starog zeljeza (cistaca od tanjurace npr) imam, racun za struju svejedno placam elektrode ne kupujem striktno za ovaj posao nego ih uvijek imam...

Tako da me noz u kucnoj radinosti izadje doslovce dzabe. zasto davati 50€ kad ne moras, samo na to skrecem paznju...

Znam da olaksava oranje smanjuje potrosnju samo sto sam ja lijen za takve stvari a ove godine orem na 30cm dubine da nikad nisam tako fino poorao zemlju pa i ovu godinu preskacem za montiranje ovog dodatka na plug ;)
 
Pa kompletan raonik sa tim sekacem kako ga u plamenu zovu kosta 3500 dinara po slici izgelda da je samoostreci raonik.
 
prnjavor3@ Ma kakvi svi , kod mene je juce i danas bilo da placu i traktor i plug a i meni bilo doslo da jaucem naglas.
Totalisana strnjista i idu nekako ,ali zato kukuruziste ubija.Treca spora pun gas i blokada non-stop ,a dubinu ne smem ni da napisem.
 
Na rub lemeša. Kada ga zavarujes, gledaj da je malo više pomjeren na "neoranom" jer na taj način odrezuje zemlju dalje od ivice daske, šiti je od habanja, ostaje lijepo odrezano.

1z36ja8.jpg

I jos jedan malo kraci na sredinu raonika i oranje bude bas sitno i bolje prevrnuto;probajte
 
Kolega hazzee mislim da bi u svakom slučaju trebao suziti raspon zadnjih točkova, ali i pored toga proveri dužinu kolenaste osovine jer ako je kratka onda nemožeš po njoj pomaći plug dovoljno u desno
 
Zar taj nož ne bi trebao biti stalno oštar, kao raonik? A ne neko obično gvožđe naoštreno malo brusilicom.
 
Od čega napraviti ovo? Da li može od starog raonika da se odseče deo? I koliko bude teže za vući plug posle, ako se to uopšte oseti?

Ja sam na otpadu našao ovu ploču od nekog ekstremno čvrstog metala. Ne znam za šta je bio korišten ali ga je nemoguće bušiti i jako teško se oštri tj. brusi no uprkos tome nije lomljiv. Nisam nažalost našao dvije da stavim nož i na drugu brazdu. Bojao sam se da će pući na mjestu rada no to sam provjerio sa par jakih udaraca čekićem, nije pukao niti se savio. Nemojte stavljati debeo materijal, ništa preko 5 milimetara i treba dobro naoštriti.

MOže i neki obični flah da posluži ali treba onda uzeti nešto veću širini zbog krivljenja. Gibanj je dobra solucija ali je jako teško naći dovoljno tanak gibanj a i treba ga pažljivo zavariti jer vrlo lako hoće da pukne - najbolje je prije zavarivanja zagrijati gibanj u vatri i ostaviti da se ohladi. Tako će izgubiti nešto od svoje čvrstine i elastičnosti ali neće pući na zavaru.

Evo kako kod mene izgleda nož na drugoj brazdi, tu sam iskoristio motiku od špartača i ojačao sam donji dio jer je dosta uska. Kao što se vidi već je pohaban tako da moram tražiti zamjenu.

ftli85.jpg


Inače, plug sa ovakvim nožem se nešto lakše vuče, ne smeta jer je svo vrijeme ispod zemlje pa nema nakupljanja kukuruzovine, čuva dasku, košta zamalo ništa. Ja sam parče koje se vidi na prvoj slici platio dvije marke (1 euro, cijena je 1KM/1kg tj, 0.5Eur/1kg), potrošio 3 ili 4 elektrode i to je to. Kako god da okrenete, sa strujom, materijalom i elektrodama i uz pola sata posla, sve vas ne može izaći ni 10 eura.
 
Potrebna mi je ova greda sa slike za IMT 757,pa ako neko zna gde to mogu da nabavim?!Novu ili polovnu.
546.jpg
 
Nazad
Vrh