Plug - osnovna tema

Vogel ima pasivne daske valjda lakse se vuce od imt koji ima aktivne.Taj model od 12" ima galvu UN 300.Mislim da su od malih plugova najbolji kod nas.Verovatno uzimam i ja njega ove godine.
Kako izgledaju i u čemu se razlikuju "pasivne" i "aktivne" daske za plug?Ja za ovo još nisam čuo pa me interesuje razlika izmedju njih.
 
Kako izgledaju i u čemu se razlikuju "pasivne" i "aktivne" daske za plug?Ja za ovo još nisam čuo pa me interesuje razlika izmedju njih.
Tu se u stvari radi o celoj pluznoj glavi,telu i dasci.Aktivne glave ili daske kidaju zemlju i bacaju je na uzorano,teze se vuku ali bi trebalo da se lakse zarivaju u zemlju.Pasivne se lakse vuku ,drugi ugao je u pitanju i zemlju vise podsecaju i okrecu,to najbolje vidis kada zbog uslova ores malim brzinama,pasivne glave lepse slazu.Verovatno postoji ta dva tipa glava,tj dasaka zbog razlicitih zemljista ali to bas nisam siguran pa ako neko bolje zna neka objasni.
 
Ja mislim da je neko pisao na forumu o tome secam se kao kroz maglu.Mislim da je olalija lepo objasnio.

Meni vise odgovaraju pasivne glave( daske) zbog nekih malih parcela i teze zemlje.Imaj jedno parce tu je uvek kaljavo.Sve redja zemlju kao slaninu.
 
U svakom slučaju za traktor je lakša pasivna glava jer lemeš i dio daske iza lemeša idu kroz zemlju sa manjim uglom u odnosu na horizontalu pa je manji otpor vuče ali se djelimično (oko 50% ) sa lemešom može taj otpor korigovati na obadvije vrste glava mijenjajući ugao na lemešu po principu sam svoj majstor.
 
Jutros sam zvao FOP. Hocu na mom IMT-755 da promenim daske. Međutim moraju se promeniti glave pošto se daske ne hvataju. Cena za dve je 450 eura. Da li se isplati. Ram je dobar. A kod hudjika su daske 9000 din komad.
 
kod mene je par njih uzelo cantavirske glave, znaci sve komplet (raonik, daska resetkasta, deflektor itd) i svi su zadovoljni sa njima, cena po glavi 500e, po meni malo poveca al dobro
 
Cijena 450e za obadvije glave nije puno samo ako su bolje od IMT.

- - - - - - - - - -

Ja pregovaram za nabavku novog fop 576.2 nadam se da ću ga naručiti posle nedjelje.
 
druze jesi probao razne imt plugove il samo jedan? meni bas cudno da je neko toliko nezadovoljan sa imt plugovima, ja ih nemam (mada sam dosta puta orao sa njima, 12-14 coli), al rado bih uzeo da ne jurim da uzmem obrtac, jer nemam nesto velike parcele a dosta mi je ravnjaka
 
Probao dva pluga 10 cola i jedan 12 cola i nijedan mi se nije svidio, od one tri karakteristike što sam napisao ima samo dobro zaparanje.
 
Orao sam od kad za sebe znam s IMT 2x10" i kao svi koji nisu probali bolje sam vikao "naj bolji plug na svijetu". Došao je duhan u plodored, ne možeš ga ko čovjek zaorati, kukuruzovina se obavezno palila kao i sva strništa, šta falje da pričam... IMT (a i ostali domaći) valjaju samo nekome tko nije vidio a kamo li probao raditi s boljim plugom. Pisao sam više puta kako otac nije vjerovao da 539 lakše vuče 2x12" plug od 2x10" radi se o IMT 754 plugu. Daleko je i on od vrhunskog pluga ali za 755, 756 i kojekakve slavonce, leakovačke i nja slične je bog otac. Orali smo za pšenicu i otac.je 2 ili 4 puta silazio s traktora mjeriti ram na plugu da se uvjeri da je to zbilja 2x12" on koji je vikao "da nam ne treba bolji plug od IMT-a" je pogazio svoju riječ jer je u početku karijere orao s konjima i s imt 755.20 plugom.

Tako i ovaj s vogel glavama. Nema običan IMT plug kraj njega šta da traži. 9 godina oremo s njim i da se jedva na daskama poznaju znakovi trošenja je nevjerovatno. Još se na čela dva vijka s kojima se raonici pričvršćuju poznaju vogel&noot logotip. Raonici stari 9 godina su gore do daske debeli skoro kao i ovi novi. Skidani su jedna sušne godine da im probušim rupe i namontiram okretne špiceve. Vraćeni nazad na plug i ori dalje...

Moja uspomena na IMT plug je svako ljeto ga prevrći, skidaj raonike, pa se šarafi zajeli ne daju se odvrnuti samo se okreću u raonicima, nosi kovaču na kovanje, novim vijcima ih jedva učvrstim na plug... Ore tog ljeta plitko 4-5kj prašenja strništa i na jesen poore oko 12kj svega da iduće ljeto opet skidam raonike i nosim kovaču... E, NEĆEŠ VIŠE...

Kažem ovaj VOGEL&FOP kako ga ja zovem nije naj bolji plug na svijetu ali od novih plugova za male traktore je definitivno naj bolji odnos cijene i kvalitete.
 
Kod mene nije puno teška zemlja, fergo sa 755 može u normalnoj godini da ore 25 dubine.
Miladine što nisi negdje vidjeo kako oru Dubički plugovi.Kod mene ih ljudi hvale da ljepše slažu od Imt.Iako i ja vjerujem imt. Imam IMT 756 visoki a ranije sam orao sa 755 niskim .Dosta dobar u kombinaciji sa IMT 560.Kolega je kupio taj dubički dosta više ore od mene i hvali ga vuče sa 558 .Imaš negje njihov sajt mehanika dubica.Cjena im je pristupačna nekih 1700 km.
 
Ima na mom youtube kanalu oranje s 539 i 755.20 njiva koja je poslije žetve poorana plitko (ugareno strnište) i u jesen sam ju ja s 539 i 755.20 preoravao. Tko vjeruje, tko ne nijeoj problem. Točak na plugu podignut do kraja, pod raonike su bili podbačeni komadi rebrastog željeza 12mm da raonici postanu "pasivni". 539 bez kabine, zadnje gume na 50-60% i špera od ločetka do kraja njive. Dubina je bila oko 27cm i još ako točak malo upadne to je oko 30cm dubime i meni je to bilo nevjerovatno da plug uspijeva okrenuti komad zemlje koji je višlji nego širi... To se.moglo samo te godine tako orati i nikad više i dalje odgovorno tvrdim da je 755.20 loš plug ako mislite duboko orati i zaoravati puno mase. Za mali traktor.je puno bolje zakopčati jednobrazni IMT plug i da mali traktor pjeva s njim.

S istim tim 539 sam vukao i ovaj s vogel glavama jedne godine poorao u jesen pola jutra samo probe radi i išlo je ali to nije oranje.

Za 50ks, pogotovo s prednjom vučom 2x12 idealna kombinacija. Nisam još uspio naći zemlju gdje se 549dv pati s 2x12 plugom. Jasno, blatni ili sušni uvjeti nose svoje orao sam i sporim brzinama ali u nekoj osrednjoj godini 1 direktna i ide bez brige.

Kupio sam ljetos IMT 565 bez prednje vuče, vukao sam s njim 754 2x12 i vogel&fop 2x12 i isto tako ide bez brige po normalnim uvjetima. Imam na njemu 13.6-36 zadnje točkove pa ima brz korak ali za moje strojeve to paše. Dajem za primjer kolegin 560 koj je motor u dosta zdravijem stanju nego moj na 565, nazad ima 16.9-28 gume i OLT posavac 2x12 ne može vući 1 direktnom, 90% slučajeva 3 spora a mjerili amo gume.i njegove su niže nego moje i šire, treba imati bolji grip na zemlju ali džaba kad OLT plug pravi veći otpor i traktor ga ne može veselo vući kao moj s vogel glavama...

S vogel&fop plugom 3x12 za 50ls 4x4 nećeš pogriješiti da.je ne znam kakva.zemljanu pitanju. Orao sam razna brda i žutu zemlju s takvom kombinacijom bez većih problema...
 
Baš sam sinoć čuo priču u drugom selu čovijek je kupio leoparda Dubica prošle godine i kaže da je pogriješio nesviđa mu se plug. Leopard Dubica je oko 2100km a Ris je valjda kopija IMT on je 1850km. Nije mi bitno dali je neki proizvođač skuplji ili jeftiniji za 100 ili 200e čak je Fop skuplji od IMT Makedonskog za oko 450e, bitno mi je da se ne pokajem jer ne kupujem plug svake godine.
 
Nazad
Vrh