Plug - osnovna tema

Kad sam kod kolege Montoye pricao s Mirkom da je 755 promasen plug, Mirko me samo blijedo gledao sta ja pricam. I dan danas tvrdim da je 755 promasen plug i da je za 539 bolja opcija IMT jednobraznjak.

Sadili smo duhan 16 godina, stabljike nije imao tko sasjeckati prvih 10 godina i orali smo s 539 i 755.20. Gusenje, nezaoravanje korjena od duhana, da ne znam kako pratis red ne ide. Uzeo od komsije jednobrazni IMT. Jedva me nagovorio, mene bilo sramota orati jednom brazdom. Ljudi moji, samo teras i ne okreces se, nista ne viri, traktoru lako vuci, dubina kakva zelis, zaoravanje perfektno, kako ides nizbrdo tako ides i uzbrdo. Mjerio sam vremenski i treba mi jednako vremena s jednobraznjakom kao i s dvobraznim 755. Potrosnja goriva jednaka, al kvaliteta posla neusporediva. Samo se treba ispraksati jednobraznjakom napraviti dobar razor i nema problema.

Sto se sirenja 755 tice, kolegi smo to odradili s komadima starog pluga IMT koji su debeli 1.5" tako da sad njegov 755 hvata 2x11.5" i 539 ga vuce jednako kao i nerasiren plug ali bolje radi nego prije sirenja. Ostao je problem malog razmaka od glave do glave ali oni svejedno pale kukuruzovinu tako da to i ne igra neku ulogu.
 
Nekoliko 755 je prosireno u mom kraju. Taj razmak izmedju glava se osjeti kad se zemlja "kaisa". Tada se druga brazda penje na prvu. Oranje katastrofa. Ako se plug prosiri a ne produzi razmak, nista se nije napravilo.
Po meni je jednostavnije dat svoj 755 i 50 do 100eura za 756. Kojeg god svercera sam pito za tu transakciju, pristo je.
 
nikako, ja prodao 756, i nikad više, od imt-a jedino valja jednobrazni i 757, ovaj 755 i 756 nisu nikakvi, 756 je mogao proći na suncokretu i tamo gdje ima malo mase, to dobro odradi, al kukuruzovina mu je problem, možda da se tarupira, onda bi mogao dobro zaorati.....moje iskustvo
 
Landini, ne znam, komsiji smo to odradili prije 4-5 godina i ne zali se, kaze da se okretanje zemlje na ocigled popravilo a neznatno je teze za vuci, kaze da cek i nema razlike u vuci ali da je oranje bolje nego s uskim plugom.

Moze u ravnici i u normalnoj godini. Dugacak plug i dosta ga "nateze" nazad. Ja sam s 539 orao bascu jedne godine sa 756.2 s Vogel glavama i islo je ali za neka ozbiljnija oranja, mislim da ne bi islo. U brdo ni ne pomisljati.

A za zivo cudo, imt 539 lakse vuce 754, nego 755. jednak im je razmak izmedju glava ali je 754 2x12" zahvata.
 
Kod mene se primecuje razlika oranja sa prosirenim 755 u odnosu na obican 755.Oranje mnogo lepse slozeno,a i plug manje gusi.
Aco,kod mene je jedan kupio prosle godine 756 nk i vuce ga sa 533.Ne obradjuje mnogo zemlje i nije teska za obradu,ali gledao sam jednom kako ore i ferguson se muci poprilicno.
 
U brdu ali pravom brdu i veci traktori oru samo nizbrdo a kamoli Fergusonce.Ore se samo na jednu stranu-nizbrdo a vracas se gore prazan,cak i prazan ima posla da se popnes ako je iole klizavije.
 
Šta mislite da li 539 može da ore sa 756,kako bi to išlo?
Ja sam orao sa trojkom ide bez problema u teskoj zemlji i onako i ovako orem tecom sporom ako je dobar plug onda nema nikakvih problema, ja sam uzeo od rodjaka 756 dobri su mu raonici i daske,skoro novi i ide super trecom sporom moze da ga vuce svuda a orao sam i prvom brzom jedan deo gde je lepsa zemlja.Ranije sam imao 754 isto je fino orao 533.
 
Ja cu pripremiti plocevinu debljine 5cmi i prosiriti ga pa cemo videti kako ce orati (slagati)na nasoj zemlji.Hvala svim kolegama na pomoci islikama.:ppozdrav:
Moj je raširen 6 cm zak da ispada 2x31 cm i rakovica ga jednako vuče kao i dok je bio na 25 cm. Lakše ga je naštelat da nema kose vuče. Mislim da ni 558 neće osjetit ako ga proširiš. I nemora čak bit ni pločevina. Ja sam od cijevi pravio proširenja i nemrda nikud.
 
Sto se tice gusenja i prosirivanja pluga..moj komsija je krivog leoparda produzio,mislim da je negde oko 100 cm sad razmak,ine gusi u kukuruzovini,zahvat u srinu i visina nisu menjani..steta sto leti u basti vec godinama..zamenili da moderni obtaci..
 
Seci nego sta prijatelju . Ako je materijal na gomili uvezban majstor to odradi za pola dana .

IvanZ - zar ne bi trebalo da se pomeri na oklagiji plug malo ulevo gledajuci od nazad da prva hvata malo vise ? Preporucio bih ti da rasiris plug jer je i on isti kao 756 sa drugom ramom a traktori to mogu vuci jer je sila kosenja traktora manja pa isto ide samo se hvata 70 cm .
 
na 577 je 112-113cm, a na 560 je 119-120cm, samo 560 ima gume 14.9, a 577 ima 18,4

i sada se događa da će prva brazda biti manja, ako naproširim razmak točkova, na 560 plug odlično ide, sada ću prvo probati koliko će prva brazda biti manja, ako nije puno, onda ću ostaviti tako kako i je......radi se o plugu 2x12
Pomeri kolenastu osovinu spram rama i dobices zahvat prvog radnog tela da bude isto. Odozdo ima vijak koji otpustis i rucicu isto i pomeris ceo plug spram desnog tocka u levu stranu i zategni vijak i rucicu i resen problem
 
Nemogu je toliko pomjeriti koliko je potrebno, mogu mozda 2cm samo, nista vise, ovaj tjedan moram poceti orati, pa cu vidjeti
 
Kupio sam predpluznike za 757.2 od plamena iz Novog Beceja pa ako neko ima nek stavi sliku na koliko se postavljaju i kako rade.
 
Ništa morat ću ja vidit s ovim jednom da donese.
Neki dan sam orao s imt jednobrazdnim malo ga štelao i zaorao je travu od pola metra .
Samo nisam smio brzo ići onda na crtalo nabere
 
Nazad
Vrh