Plug - osnovna tema

Po preporuci bi zelenog uzeti su lane ti deflektori ,za sad su poorali tek nekih 50ak kj,što je realno malo da bi se proverio kvalitet,al za sad stoje ko i prvog dana,što nije bio slučaj sa plastičnim i metalnim sa tri pera,ti bi već odavno popucsli ili se ispravili,ovi super rade...
 
За Бранка само речи хвале годинама сарађујемо....Једне године није хтео да ради раонике по узорку јер није код нас могао да нађе материјал како он каже да је колико толико у квалитету.Радио ми плуг комплет а раонике сам купио у Руми на вашару ене од плеха:haha:Мени је радио два плуга до сад и ове год каонике за превртач....јако сам задовољан квалитетом свих делова које је он уградио на плугове...
 
Ima li ko iskustva sa plugovina FOP Novi Bečej dali ima nekog kvaliteta ilu su bolji ovi Makedonski IMT.
 
Treba mi plug 12 colova pošto sam kupio jači traktor pa razmišljam šta uzeti, polovan leopard olt posavac ili nov Fop Bečej ako bude subvencije.
 
Vogel ima pasivne daske valjda lakse se vuce od imt koji ima aktivne.Taj model od 12" ima galvu UN 300.Mislim da su od malih plugova najbolji kod nas.Verovatno uzimam i ja njega ove godine.
 
Rade odlično, pošto je fabrika napisala da je max radna dubina do 25cm mene zanima dali može orati 30 cm.
 
Kad bi kupovali nov plug obrtač (3-0, 3+1, 4-0) koji bi odabrali i zašto baš taj? :)
Usput, jel ima neko od kolega Rabewerk Albatros 120, kakva su iskustva sa njim?
 
Ja bih licno odabrao 3+1.Zasto pa prosto uvek mozes skinuti jednu brazdu,dok na 4 ne mozes.Vidis kakve su godine,ja imam rabe ravnjak i mogu ti reci da zbog kratkih daski izuzetno se lako vuce,a zatrpava extra.Ima jedan kolega cini mi se Albatros.Ima i video postavljen ili u ovoj temi ili u John Deere temi.
 
Nisam mislio na izbor broja radnih tela pluga nego na kog proizvođača i koji model pluga bi se odlučili i zašto baš tog proizvođača i taj model? Konkretno neke mane i prednosti izabranog...
 
https://www.youtube.com/watch?v=9dmuY4lgnos
Na ovom snimku Član Bobo ore sa plugom vogel not FOP Bečej 12 cola, sviđa mi se kako prevrće brazdu samo mi nije jasno zašto je dublja prenja brazda a volio bi komentar od člana Bobo.

Evo i mene preko telefona pa.mi nezgodno pisati.

Ovako plug je FANTAZIJA tek je ove.jeseni dobio nove.raonike a kod nas je 9 godina. Na daskama jedva malo da sr pozna s donje strane da su zaobljene i na prsima daski se pozna zaobljenje ali to su sitnice s obzirim koliko se brzo IMT plug podere...

Preporučam original deflektore da se.kupe uz plug. Mi kad smo kupovali nisu ih imali u ponudi kao ni točak jer je to bio sam početak proizvodnje. Imam obične deflektore iz male privrede i to nikad nije to ispravljaju se i nisam zadovoljan tako da i mene čeka kupovina original deflektora.

Pitanje je bilo zašto je prednja brazda veća na videu? Nisam pogledao koji je video zbog.problema na mobitelu ali vjerujem da je dugački video oranja kukuruzovine na velikoj njivi. Puno je više faktora u igri: tu je traktor vukao punu zmajevku vla6nog kukuruza pa se ugazilo, traktor.nije bio raširen na pravu mjeru nego je bio na tvorničkim podešenjima pa se plug tu još otimao za traktorom ali se vidi idući prolaz po njivi da su brazde jednake. Od kako sam traktor propisno raširio na tragu nema problema nikakvih. I po novom vidim da daju na ovakvom plugu zadnji plaz dugački, kod mene su oba kratka pa je i tu smanjena stabilnost pluga u brazdi.


Sve u svemu sam pre pre pre zadovoljan s plugom, kako lvalitetom oranja tako i s kvalitetom materijala.

Raonika kod nas nema za kupiti za un300 glavu pa sam kupio za un 350-400 malo su dulji prema nazad što nema nikakve veze, špic je pravilne geometrije tako da rade fantastično.
 
Sve zavisi koliki bi bio budzet za kupovinu pluga. U svakom slucaju, jako bitno je da plug ima bar 105cm od glave do glave i isto tako bar 80cm klirensa. Po meni na prvom mestu bi bio Kverneland LD 115 upravo zbog malopre pomenutih karakteristika (115cm od glave do glave) i kvaliteta izrade. Takav plug ima recimo clan cicimoric samo sto je njegov petobrazdni ali postoji i u svim varijantama koje si ti spomenuo. Da se odlucim za takvu kupovinu, gledao bih da plug bude vario zbog brzine kretanja u razlicitim uslovima rada i na razlicitim kvalitetima zemljista. Er.mo (110cm od glave do glave) mozda ne ore lepo kao Kverneland ali bi zasigurno usao u izbor zbog ozbiljne konstrukcije. Lemken je takodje dobar izbor ali VariOpal 9 sa rastojanjem od glave do glave 120cm. Ostali nama dostupni plugovi u vecini slucajeva imaju kvalitet ali nisu ovih dimenzija. Neko ce reci da za time nema potrebe, ja cu se verovatno i sloziti ali znam samo jedno-najmanje sam se okrecao da gledam u plug kad sam orao sa onom bedevijom IMT koja ima 115cm od glave do glave jer taj plug jednostavno nije gusio nigde. Ovi plugovi sto imaju 105cm rastojanje jos i hoce da progutaju kad kukuruz rodi 7t po jutru a svi kraci plugovi od toga moraju da imaju sve dobre uslove rada da ne bude gomilica po njivi. Umalo da zaboravim da napomenem da bi uz svaki isli kukuruzni predpluznjaci i bar 2 crtala i sto se mene tice neki univeralni tip pune daske.
 
Mislim da je kod FOP-a 756.2 80cm glava od glave ali meni to nije bitno imam 3 ha zemlje i imam nov tarup pa neće zagušivati bitno mi je da lijepo okrene brazdu a ne da prisloni kao IMT i reci mi Bobo može li orati 30 dubine kod mene nije puno teška zemlja a traktor je deutz 55ks 4wd. Danas dobio cijenu u Bosanskom Šamcu, plug 756.2 1685 km, crtalo fi 385 nazubljeno 215 km, dva deflektora 140 km to je ukupno 2040 km ili oko 1050E. + PDV 17% to je 1225 E.
 
Која је ту разлика између ФОП-а и ИМТ-а ,кад кажеш да овај други само "наслони " земљу? Да ли су Вогелове главе на том ФОП-у кад тако добро "наслања" земљу?
 
Vogel je kupio FOP i sad ti njihovi plugovi i dalje imaju staru FOP (IMT) šasiju koristi ali su glave promenili i sad stavljaju Vogelove glave. Na 12" plug (stari 610.07 ili u IMT oznaci 756.20) stavljaju UN300 daske, a na 14" plugove stavljaju UN350 daske.
 
Imao sam prilike dva tri puta da orem sa IMT plugom od 10 i 12 cola i od tada sam ga omrznuo jer nisam mogao sjediti u traktoru koliko je bio sklon vratiti brazdu pod točak, Moj slovenački Batuje je lošiji plug od IMT ali sam bar mirno sjedio u traktoru dok orem. Ja sam cjepidlaka u mašineriji i nervira me loše oranje kao što je loše čišćenje brazde, loše zaparanje i loše zaoravanje biljni ostataka. Ako ovaj FOP ima ove tri karakteristike to je plug za mene.

- - - - - - - - - -

Mislim tri dobre karakteristike.
 
Nazad
Vrh