Plug - osnovna tema

A Galicije, s tobom se u potpunosti slažem, plitko unošenje gnojiva dal stajskog dal umjetnog i zatim oranje ali nema se vremena ni za oranje kako treba a kamo li za dodatnu obradu ispred pluga. Mi smo godinama malčirali sve naše njive, uživancija kasnije orati samo nema se uvijek vremena.
Koji tarup imaš, koliko vremenski ti treba za 1ha kukuruznjaka ? Da li posle hoće da zaguši IMT 756 kad ore tako istarupirano?
 
Kod ravnjaka tanjiramo u pravcu oranja a kako to izgleda kod obrtatča?

Нема никакве везе у ком правцу тањираш...Радим тако већ задњих пар година и одлично се разложи у земљи остаци, много брже него када сам прошле године заоравао кукурузиште без тањирања...
 
Ja sam jednom probao sa tanjiranjem,nisam nikako mogao da uzorem jer se okisalo,jedva nekako zavrsio kad je izmrzlo.Kukuruzovina je bila istrula ali nakislo,gore blato,dole tvrdo i klizavo.

Sent from my A6 using Tapatalk
 
Nemam tanjiraču a nemam nameru da je kupujem jer za moje potrebe mi ne treba. Te nošene su igračke i to je žali bože truda i potrošenog goriva.Tarup mi je potrebniji iz više razloga pa bi tarupirao.
 
Jel uzimo skoro neko u Mikronu raonike sa izmenjivim vrhom ,posto su.Vasarski su od 4 do 4,5 hudjik.Kupio sam ranije na vasaru pre par godina ,nisu bili tako losi ,al zaboravio kod koga.plamenovi al dal Becej il Srbobran.
 
Takav kverneland ima burazerov zet, inace clan foruma ali nije bas aktivan, kaze da je izuzetno jak, a vuce se odprilike kao IMT 3x30 ili malo teze.Tezak za nositi, kukuruzovinu sa predpluznjacima zaorava odlicno, i ako ti traktor nema finu hidrauliku nikako bez tocka, a on je dosta skup. Lemese jos nije mijenjao, ali se moze kod ovih u Rumi na vasaru uraditi po uzorku, ako vec nemaju takav. Vuce ga sa rusom 820.
 
Jel vuce dvobrazd ili trobrazd?Ovaj sto sam ja gledao je 2x14" ( cak i pise na njemu) sto izadje na 2x30cm.Jel moguce a je tako tezak za vuci,znaci on sa 2x30 je tezak kao IMT 3x30??!

Sent from my A6 using Tapatalk
 
Moja greska,2x14 je 2x35cm, spominjan je IMT sa 30cm pa mi se sve pomijesalo.Nije to plug za mene onda nikako ako je tako tezak za vuci.Sad imam Huard obrtac 2x35cm i Zetor se igra sa njim.Nisu se Norvezani bas proslavili kada je njihovih 70cm teze za vuci od IMT-ovih 90cm.D obro je da ga nisam kupio,malo je falilo,nismo utovar na labudicu mogli rijesiti.

Sent from my A6 using Tapatalk
 
Zombie ,šteta za tebe sto nisi kupio taj plug ,ja sam nedavno kupio takav plug samo bez lisnatih opruga ,iste su daske i pretpluznjaci , i moj je stelajuci od 12,do 16 coli i taj kverneland se lakse vuce s 2x16 nego imt 2x14 a i kverneland se možda i lakše vuce neg i jedan drugi plug.
 
E sad ste me zbunili skroz.Jedno kazu da se on sa 2x35cm teze vuce nego IMT sa 3x30cm,drugi da se lakse vuce na 2x40cm nego IMT na 2x35cm...

Sent from my A6 using Tapatalk
 
Zombie ne nerviraj se,znas kako kazu ,,svaki ciga svog konja hvali''... Sve je to isto samo drugi proizvodjac,meni su vikali da se regent 4x35 tesko vuce,bivsi vlasnik se napatio sa njim a kod mene ga vukao traktor od 120ks bez problema.... Treba znati namestiti a ne kai neki sto ne znaju pa odma lakse se vuce ili teze...
 
Zombie @ ja imam i tog kvernelanda i imt 2x14 i ne pricam bezz ,i vidim koliko traktor lakše vuce kvernelanda a da se ne prica koliko je ljepše slozena brazda itd ,usporedbe radi orao sam s komb traktora od 150 ks i kuhnovog pluga 3x14 reštkaste glave i s novo nabavljenim kvernelandom vario plugom od 4 brazde 12 do 22 cola u komb s istim traktorom i sto posto tvrdim odgovorno jer sam orao i gledao potrošnju i s jednim i s drugim plugom a s istim traktorom koji lakse vuce kvernelanda 4x16 coli nego kuhna 3x14.
 
Jedno pitanje za upucene.Naime,nudi mi prijatelj Rabin plug hidraulicni obrtac dve glave,plug u solidnom stanju mozda bi trebalo farbanje grudi dasaka su navarivane ali ovako sto se tice nije krivljen nema lufta ima predpluznjake da i promenljiv zahvat 12,14,16 coli.
Trazi 700 eura moze i pocek dali bih mogao sa traktorom IMT 577 da ga vucem.
 
To nije puno para. Ja sam danas gledao jednog dvobrazdnog IMT 758, daske prilično istanjene i skroz zarđale, nema točak i pretplužnjake, ima crtalo, bez raonika ali kaže čovek da ima raonike - znači nepoznanica je da li su upotrebljivi, možda su dobri a možda su i za menjanje. Plazeve nisam ni gledao. Cena 500e. Spram te cene je 700e za obrtač sa pretplužnjacima stvarno povoljno.
 
Nazad
Vrh