Plug - osnovna tema

Ma to je od prvih plugova saradnje IMT-OLT. kod mene ima neku oznaku drugaciju i dve tablice a isti je potpuno kao kod Stefija sem deflektora i nema tocak. Za moju zemlju je smrt ga vuci a inace je po katalogu 18 col ali sam smanjio na nekih 14 col otprilike. Nije njemu prednja greda dobro odradjena i vrlo tesko se da ustelovati da radi kako treba ali zato moze uzorati mozda i do 50cm jer sam skoro toliko isao dok sam obalu preoravao i moze sve zivo zatrpati od zetvenih ostataka. Meni se jednostavno nesvidja i verovatno cu podrivac napraviti od njega. Daske mislim da su ili dvoslojne ili troslojne kod njih i zato su vrlo i jake i trpe mnogo
 
Bobo, čini mi se da si ti jedared pisao o ovim Olt plugovima, da su u fabrici imali nekakav poseban sistem izrade dasaka, i uopšte delova pluga, pa su tako dugotrajni?

Ne znam sta su radili ali sam imao 5-6 OLT plugova u dvoristu od kojih sam pravio svasta. Na primjer nosac deflektora, komad plocevine od nekih 10-12mm i na IMT i na OLT plugu nista narocito samo sto IMT nosac 2-3 puta odalamis cekicem i on se ispravi a po OLT nosacu sam tukao cjepacem 3kg i nisam ga uspio ni pomaci. U ratu su radili ovdje cuda pa su tako i pucali u plugove, IMT daske su valjda pre krte il koji vrag i pucale su dok se OLT daska samo udubi na mjestu gdje ju je zrno pogodilo. Original daske i OLT i IMT su od troslojnog celika a ne od obicne plocevine kakve radi mala privreda pa su te originalne daske puno trajnije i kad se potrose na prsima ili daska pukne, tocno se vide slojevi materijala

OLT je stalno unapredjivao tehnologiju izrade i stalno su koristili kvalitetne materijale dok se IMT iz godine u godinu kvario. Zadnje serije plugova sto su iz IMT-a izasle su samo za potrebe izlozbe, za oranje nisu. Zadnjih godina je OLT suradjivao s rabewerkom i imali su i plugove u kooperaciji a koliko se sjecam da je OLT radio neke djelove za rabe. Ne racunajuc stare, stare OLT plugove (slavonac, alkar, PTO i slicne) OLT je korak ispred IMT-a a zasto nisu na cjeni, nemam pojma. OLT plug vani kisne cjelu zimu kod komsije i daska ne pohrdja ni malo dok IMT prenoci vani i gotova prica...
 
OLT fenix okretač, ima kopčanje od rabewerk plugova, a drugi dio je OLTov
al jedini problem je bio u cijeni samog pluga, za moj đep, iako su kvalitetni, imali su i cjenu

dok npr, neznam koja je kvaliteta plugova iz Mehanike Kozarska dubica, koji su dosta povoljni i prave kopije vogel&noot plugova koliko sam vidio na slikama, npr leopard 3x35 dođe oko 3200-3300km, što bi bilo 1600-1700€ što nije puno, a koliko dođe takav olt slavonac, uvozne plugote tipa lemken, V&N neću svrstavati u tu priču
 
Propao ili ne imali su kvalitetnu robu. Nije tvornica kriva za svoju propast...

Sto se tice mehanike iz Dubice, ja svake godine na NS sajmu skrenem do njih i pricamo malo. Pricao sam s covjekom koji mi se predstavio kao glavni inzenjer tamo i on mi je rekao da su prije rata radili za vogel daske i jos neke djelove i da je rat prekinuo tu suradnju a njima ostali strojevi i dokumentacija. ISteklo patentno pravo da te tipove daski i sad ih oni smiju praviti bez ikakvih problema. Kune se u kvalitetu izrade kao sto je bila prvog dana ali nema sanse da je to istina. Pricao mi je da ne postoji "leopard" plug s ravnim nosacima pluznih glava a ja ga imam kod kuce. On tvrdi da to nije original i da je imam LAV zahvata 16" i sta god mu pricao ne zeli ni cuti tako da mi njegove price bas i ne drze vodu.

Kolega suradjuje s nekim likovima odande i ima njihovu tanjuracu i kupuje tamo djelove za svoje Vogel plugove i zadovoljan je. Nije kao original al nije ni cjena kao original. Pogotovo sto sad vise riginala vise nema...
 
I jos imaju stelujuce plugove 25,30,35cm

Original v&n dode oko 3500€,ako se dobro sjecam, a jel znas koliko dode njihov, te cjene se nesjecam, ali ima nesto razlike kod kopcanja pluga, koliko sam vidio na slikama

A taj leopard kao sto ti imas je 1600€ potpuno novi sa 3 crtala, 3x35 zahvata, sto je po mom misljenju vise nego OK cjena
 
Ja sam samo pricao s likom o novim pluznim glavama za mog leoparda i tu smo razvezali pricu o plugovima i nisam ga pitao nista o cjenama kompletnih plugova...
 
@ivanz

Je l' misliš na ovaj plug:

image hosting 30 mb

Ovaj plug se i meni jako sviđa, razgovarao sam sa njihovim čovekom na sajmu (sad šta je, inženjer ili običan radnik ne znam) i meni je ispričao istu priču o kvalitetu njihovih plugova. Sećam se da sam baš poredio daske (debljinu, visinu i dužinu) sa WY400 daskama na Vogelovom štandu (FOP) i nisu baš iste daske. Ne sećam se sad koja je višlja a koja duža, ali se dobro sećam da je Dubička dosta tanja od Vogelove.
 
Ovo sa slike nije kopija wy400 nego ws tip tjela kako mi se cini, najvjerovatnije model 400. Plug okretac na NS sajmu je imao wy400 daske i to je doslovce identicna vogel noot daska i cjelo pluzno tjelo pljunuti vogel&noot.
 
Sta kazes, da se 40cm zahvata lakse vuce nego 60cm? Bas si nam otvorio oci :)
Jedino jos da dodas kako imas i 754.1 tj jednobrazni 754 :)
Ako hoces da kupis plug da ti ore...dodji..znam coveka koji prodaje Olt posavac kao moj....nosi plug kuci...ori,radi sta hoces...ako ti se svidja donesi pare ili vrati plug. Mrznja koju pokazujes nicemu ne vodi.
 
Tako nesto, ima drugacije zakretanje koljenaste osovine

Ali i danas prave plugove identicne kao sto Bobo vuce za brenom
 
Ako hoces da kupis plug da ti ore...dodji..znam coveka koji prodaje Olt posavac kao moj....nosi plug kuci...ori,radi sta hoces...ako ti se svidja donesi pare ili vrati plug. Mrznja koju pokazujes nicemu ne vodi.

Znas coveka koji prodaje 754 kao tvoj, a znas i coveka koji prodaje posavca isti kao tvoj....Pomenuo sam da vec imam posavca. Evo ga











 
Marko ovaj tvoj dobro izgleda. Vidi se da su jaki plugovi, a ima i rucicu za stelovanje, samo jos crtalo da se ubaci i zaorava sve sigurno, koliko si ti platio taj plug?
 
Imam i crtalo nego je skinuto kada sam farbao plug. Cena...uf.. ne mogu da se setim.. Moguce da sam platio oko 150e.. Ne secam se.
Ovaj plug je u odlicnom stanju jer ga je kupio novog komsija da ga vuce sa fergusonom. Ispostavilo se da ne moze da ga vuce jer nema snage, pa je kupio alkara i taj alkar ne moze da se steluje koliko se secam. Ja sam tu informaciju izvukao iz malog mozga kada sam jurio da kupim jednobrazni plug, setio se njega i pitao ga da li ga jos uvek ima, a on pokaza rukom na jednu livadu gde ga je odvezao i tako tu ostavio da mu ne zauzima prostor oko kuce :osmeh: i dogovorimo se i kupio sam ga.

Koristio sam ga samo dva puta i treba sada na jesen da izorem dve manje njive koje su ledine. Iako ga skoro uopste ne koristim, nisam mnogo razmisljao o prodaji bas iz razloga jer je cena ovih jednobranih plugova stvarno niska na oglasima i te pare coveku ne znace nista a jednobrazni plug u dvoristu, kada zatreba, znaci mnogo.

free upload pictures
 
Ovo nije kao moj plug.

- - - - - - - - - -

Ja ovo nebih nikada zakacio za moj traktor.. Ima ga ovamo jedan covek,,,to nece da ore....mozes napraviti podrivac od njega i nista vise....
 
Lemind Leskovac



Sve fabricko,nigde krivljen,a ni varen. Crtalo je kod komsije..
Ovo je plug za nase brdovite predele..:osmeh:
 
.
@ivanz

Je l' misliš na ovaj plug:

image hosting 30 mb

Ovaj plug se i meni jako sviđa, razgovarao sam sa njihovim čovekom na sajmu (sad šta je, inženjer ili običan radnik ne znam) i meni je ispričao istu priču o kvalitetu njihovih plugova. Sećam se da sam baš poredio daske (debljinu, visinu i dužinu) sa WY400 daskama na Vogelovom štandu (FOP) i nisu baš iste daske. Ne sećam se sad koja je višlja a koja duža, ali se dobro sećam da je Dubička dosta tanja od Vogelove.

Pretpluznjaci kao blizanci (oblik daske i raoncica) lemkenovom modelu pretpluznjaka M2:osmeh:.
 
Ako hoces da kupis plug da ti ore...dodji..znam coveka koji prodaje Olt posavac kao moj.

Ovo nije kao moj plug.
Ja ovo nebih nikada zakacio za moj traktor.. Ima ga ovamo jedan covek,,,to nece da ore....mozes napraviti podrivac od njega i nista vise....

Druze, ti si stvarno neverovatan. Mogu samo da zamislim kako prosipas pamet po svom selu sa svih svojih 60 godina, kada ovde ovako pises. Pises da imas Posavca koji lepo ore, pa onda kada ja izbacim slike originalnog Posavca, kazes kako to nije taj plug koji ti imas i kako ovaj nece da ore? Plus znas da nece da ore a nikada ovaj plug nisi zakacio na traktor?? Imas li onda pojma koji plug uopste i imas?
Plug ore super i lepo razbija ledinu. Ovo pisem zbog drugih da ne pomisle da plug ne valja, a tebi ne vredi pisati bilo sta.



 
Nazad
Vrh