Plug - osnovna tema

@frenky

Moj post je trebao da bude saljiv i pomalo ironican. Postupci zatvaranja razora su mi dovoljno jasni, samo sam hteo da vidim reakcije clanova.

Orao sam sa obrtnim plugom i dace Bog da cu orati jos, samo da se malo para odvoji za neku bedeviju od pluga koja moze da ide zajedno sa onim mojim ravnjakom u brazdu. Sve ispod 1m rastojanja od glave do glave i 75cm efektivnog klirensa necu ni da pogledam, samo moze da bude plug vislji i duzi od toga.
 
Moj post nije bio usmeren ka tome ciji je veci nego da se moze i lepo uraditi i sa onim sta covek poseduje . Kako vidim samo prevrtaci vrede ostalo je za vajsku samo napred .
 
Evo slike mog IMT 756.25 ako je neko zainteresovan
img0022.jpg
img0015.jpg
img0016.jpg
img0017.jpg
img0020.jpg
 
Jasno je da su obrtaci bolji,nego je pitanje koliko su nekom isplativi i na kom mestu stoje na listi zelja.
Dobro kazes.Svi bi mi voljeli imati obrtace ,jasno ,i nema potrebe da se ubedjujemo.Moja je recimo sledce zelja,da mi cerka diplomira ,ako Bog da uskoro, a sledeca zelja je ovako nesto.

http://v2.pik.ba/artikal/12353638/bmw-740-d/ Mislim da svaki covek treba da ispuni svoje zelje ako zato postoji mogucnos.Netreba mene niko da ubedjuje da ovaj auto nije rentabilan i da ja nemam potrebe za tim, ILI DA MI NETREBA OBRTAC jer moze orati i ravnjak. Svi mi to znamo.
 
@spasoje
Lepe zelje:ppozdrav:

Svi mi znamo sta je rentabilno, a sta nije. Po meni ko ima prilike treba da uziva u stvarima koje voli. Neko voli savremen traktor, neko 2-3 svalerke, neko voli provode i putovanja itd itd.:osmeh:
 
Ja sam sa ovima koji kažu da je obrtač bolji , a pogotovo u krajevima gdje nije bilo komasacije ili je ispresijecano rječicama kao kod mene , pa su njive nepravilne tu je obrtač neuporediv . Ovo što neko gore pomenu za navigaciju nebi se složio , možda prve ali moderne navigacije su čudo . Nisam vidio ali hiljade ljudi koji koriste kažu , a rade stvari koje su za nepovjerovati , naprimjer sijanje u ranije uradjene uske trake (striptill) ili kultiviranje , tj prihrana u redove 30cm bez upravljanja . Preciznost je par cm na duži a ne par desetina.
 
Imam nekoliko pitanja za vas sto koristite pretpluznjake. Ja sam ih zimus poskidao jer mi nije islo. Sada sam ih stavio ponovo i idem u parcele koje su neposejane zbog poplava (ostalo oranje zimsko(.Korov je oko metar a tretiran totalom i osusio se. Planiram 25 /30 cm .Pitanja ...
Gde ih postavljate u odnosu na vrh lemesa ,dali tacno dokle brazda hvata ili malo desno ili levo???.Koliko ih ukosite u odnosu na dasku .Evo i neke slike kako sam ja sada postavio.Ako sada ne uspije nece ni doci kuci pretpluznjaci.
300v7et.jpg
nwbyn4.jpg
2d28y1l.jpg
11s16qe.jpg
 
Kazu na dve trecine dubine oranja, ja sam moje morao nize spustiti od te mere (zato sto su na tu meru skupljali zetvene ostatke) recimo na pola dubine oranja, kod mene ne postoji desno-levo, al sve zavisi od samih predpluznjaka, nisu svi isti. al ne terba biti nervozan, ako si nervozan podignes ih gore, pa kad se ohladis sputis ih :haha:...
 
Prvo probaj kuci da ocistis tu rdju sa njih i sa daske jer ces se kako kaze Dragan "brzo ugrejati":haha: i u pravu je.Ako je to original pretpuznik za taj plug,fabrika mu je tu predvidela mesto tako da ti ostane samo malo podesavanja (potrebno vremena i zivaca).Mislim da ces ih morati pustiti dublje od 1/3 oranja da bi radili kako valja (zbog tipa pretpluznika) inace ce biti isti problem kao kod Dragana da guraju zetvene ostatke i brzo te iznerviraju... :ppozdrav:
 
Orginal su predpl. Sipka je debela kao na crtalima ali je dole povijena pa vracena bas kao nosaci crtala .Mozda ne bas u toj meri.
Tako da ih bas mogu pomerati u brazdu i van brazde koliko hocu,a zatim rotirati na sipci dok ne podesim pravac .U svakom slucaju hvala na savetim, sigurno ce koristiti ako ne sad ono na jesen jer se sad pojavila druga opcija za ove moje parcele.
Sinoc bili na nekoj festi i svi me ubedjuju da neorem. Da idem sada teska tanj, pa za 15 dana opet i tako pred setvu opet Nema veze sto je korov kazu. Tako da cu jos malo razmisliti.:ppozdrav:
 
Slikacu sutra kod mene na vogelu kako stoje pretpluznici.Cini mi se da si ih mnogo udaljio ka neoranoj zemlji.:ppozdrav:
 
Kod mene stoje 2-3 cm dalje u neorano naspram velike daske. Ni ja nisam mogao podesiti plug da lepo ore dok kolege tu sa foruma nisu rekle da treba podesiti dubinu oranja pretpluznjaka na jednu trecinu od dubine oranja. Ja sam imao namestene na dublje i plug nije lepo orao i teze ga je traktor vukao jer oni nisu previdjeni da oru jer stoje dosta okomito. Kad sam podesio dubinu na jednu trecinu odmah se videla razlika u oranju i traktor lakse vuce plug.
 
:ppozdrav:
Slikacu sutra kod mene na vogelu kako stoje pretpluznici.Cini mi se da si ih mnogo udaljio ka neoranoj zemlji.

Spajki, delim tvoje mišljenje jer ako bi krenuli pretpostavkom da taj plug ima i crtalo za svaku brazdu onda bi predplužnjak morao da bude uvučen ka brazdi. Predplužnjak bi trebao da "čisti" prvu trećinu brazde pa onda u tom slučaju deflektori skoro da nisu ni potrebni a o dubini je već pisano...:ppozdrav:
 
Evo i slike:
e23eb1b7c89e06505b8ea130c37245d4.jpg
b3982c76b80258b564c829dd16776293.jpg
I kod mene pretpluznik stoji ravno sa daskom.I kod mene je isti slucaj,deflektor je nepotreban kad imas pretpluznike.
 
Svaka cas kolega lep plug.. Sa kojim traktorem planiras da ga vuces??? Da li ima mogucnost da se naseluje na zahvat 3x30cm??? I koliki je klirens i razmah izmedju brazdi???? Da li je veci nego na IMT 757???
 
Nazad
Vrh