Plug - osnovna tema

На мом Рабеверку су шрафови са чауром....никад ми ни један није пукао а било је жестоко тврдог орања,такође су 10,9фабрички....Таст ми је некад радио у Пинкију у Новом Саду па имам тих шрафова у резерви:haha: али ето хвала богу нисам никад мењао....
 
Nadam se da je poznato da se sigurnosni šrafovi ne stežu jako, zbog toga je na njima matica sa plastikom da se ne bi odvrnula. Jer ako se jako zategnu onda vrat drže i bočne ploče pa se povećava potrebna sila da vrat precvika sigurnosni štaf, a time se povećava rizik da nešto drugo popusti pre sigurnosnog štafa... Naravno zbog toga šraf mora biti pasent sa rupama, ne smu rupe biti razlokane..
Meni ova teorija i ima smisla i nema. Ima smisla zbog tog dodatnog otpora,a nema zbog onog dela da rupe ne smeju biti razlokane. Kako da ne budu ako držimo labave šrafove? Btw stegnemo šrafove na Vogelu do kraja a s obzirom da je kikiriki kvalitet istih ne strahujem od nekog neplanskog dodatnog pucanja.
 
Na svakom Kvernelandu piše da treba dotezati sve šrafovd, vjerojatno se to odnosi i na sigurnosne. Inače orem stvarno zajebane zemlje, znao sam izvaditi i kojekakvih korijena i panjeva, i nikad mi nije pukao šraf, osim jednom kad sam pogodio šaht, tako da ako netko ima problema s pucanjem, treba tražiti uzrok, vjerojatno su rupe razlohane...
 
Koliko znam da za svaki vijak postoji određeni moment stezanja a ne "koliko može" Piše na plugu da se dotežu vijci ali u nekoj uputi koja se nekad dala prvom kupcu tog pluga pisalo je i koji vijak na koji moment...

Ovo što Dukej piše i te kako ima smisla. NIje mislio doslovce ostaviti vijke labave nego kad dotežete moment ključem da vam se čini da je to labavo i "Da bi to trebalo još malo" ali NE, to je to i drugi vijak (jaki) ako je stegnut momački noga kao da je u hidrauličnoj preši, kako da se i okrene oko glavnog šarafa ako ju stezne sile dviju ploča čvrsto drže u sendviču i tu već dolazi do težeg reagiranja sigurnosnog mehanizma i lomljave na plugu svega drugog osim sigurnosnog vijka. Čak sam na nekom sajmu vidio da vijci koji drže noge pluga za ram na sebi imaju mazalice, baš zato što tu postoje neka "mikroskopska" disanja između materijala pa da se rupe ne izobliče.

Želim vam svima što manje lomova u oranju ali nije uvijek glavna riječ sila.
 
Ma to su već perverzije, i oko toga ne treba razbijati glavu. Bitno da vijci nisu labavi. Znam ljude koji godišnje pooru 300+ha, i sigurno znam da nemaju kiloključ u garaži...
 
Ni slučajno labav sigurnosni vijak . Netreba ni pretezati ali labav vijak ne puca kako treba nego se malo rastegne , pukne ukoso i podvuče se pa napravi sranje.
 
Ja ne razumem ovu vasu politiku oko srafova,do sada sam poorao pitaj boga koliko zemlje i lake i teske i nisam nikad imao problem,stezao sam sigurnosne srafove koliko god sam mogao i uvek bilo dobro a sad se po vama mora na strugu praviti zljeb i moraju biti labavi... Cak mi se desilo na vogelu da nisam imao rezervni sraf pa sad ukucao produzetak gedore i islo tako... Vama koji ste poorali je izgleda jako dosadno pa od igle pravite lokomotivu...
 
Kod Kuhn-a je to bolje reseno, na čupanje su i kad pukne nema mogućnosti zaglavljivanja. Menja se vrlo brzo i vrlo lako.
 
Za zarezivanje su ljudi rekli tamo gdje nema sigornosnih šrafova uopšte , gdje su oba ista velika ili slično.
Istih dimenzija mi je i šraf koji prolazi kroz čauru-čiviju na kojoj se smiče nosač pri kidanju šrafa i gornji šraf koji se kida,16mm; 8.8 ili 10.9 kvaliteta.Sta se ima to se stavi i gasss.
@Paore kako se to vijci ČUPAJU?
 
Kod Kuhn-a je to bolje reseno, na čupanje su i kad pukne nema mogućnosti zaglavljivanja. Menja se vrlo brzo i vrlo lako.
To je Huardov sistem na kidanje, ima ga na mom plugu, i takođe ima mazalice na donjoj osovinici, oko koje se okreće glava kada pukne sigurnosni šraf.
Ja sam stavio sigurnosne pijačne 8.8 kvaliteta, jeftini a rade, i kada pogodim kamen lakše ih otkine, tako da se neštrecam mnogo kada se to desi. Normalno, da tamo gde se teško ore mora biti šraf u pravom kvalitetu.
Inače kod Huarda ima sigurnosni šraf i na predplužnjacima, tu je rešeno na smicanje.
 
Pa nije isto "kidanje (istezanje-aksijalno opterećenje)", i "smicanje (klizanje)". Prilikom kidanja-istezanja, vijak podnosi više elastičnog opterćenja, pre plastične deformacija i kidanja, jer je površina na koju deluje sila mnogo veća, u ovom slučaju cela dužina vijka, a prilikom smicanja je površina jako mala, samo poprečni presek vijka, tako da tu skoro odmah dolazi do plastične deformacije i smicanja.
Kod pluga, i jedan i drugi način je dobar kao osigurač, jedino je lakše zameniti vijak sa kidanjem, i ne oštećuju se površine na koje naleže, dok se kod smicanja te površine često oštete.
 
Samo sto sam ove godine 5 onih bolcni pokido. I svaki put je dobila i ona ploca od 8mm. Redovno se moralo kuci. Pa ravnanje ploce pa nova bolcna

Sent from my Mi A1 using Tapatalk
Meni je do sad puklo mozda 5-6 sigurnosnih i nisam imao taj problem, a i ni predhodni vlasnik nikad nije imao problem sa tim. Bas mi je cudno da se to desava.
Koji model je u pitanju ?
 
Nazad
Vrh