Plug - osnovna tema

Nisu lomljene,seckane su stabljike ,sve je na 10-15 cm iseckano.A kad je masa dobro iseckana,svaki plug ce dobro orati.
 
Kad si se vec potrudio da nadjes to nadji i moj post gde kazem da sam pogresio kad sam to rekao. Uvideo da sam pogresio i to javno rekao dok Vi besgresni to ni ne pomisljate. I dalje tvrdim da je kverneland izuzetnog kvaliteta izrade, ali ne zaorava kukurzovinu bas uvek kako se od njega ocekuje.
 
Pa 30 cm za oranje nije bas malo,ali ako se kod vas ore dublje to je nesto drugo. Potrosim za jedno jutro oko 8 litara. Zaceo dan, mislim od jedno 9 do 17 mogu da uradim oko 14 jutara. Naravno sve zavisi kolike su parcele.

Klirens je 80 cm,nebih rekao da je to niski klirens,mada...
Kukurzovinu odlicno zaorava,a jos sa predpluznjacima,kao da je nikad nije bilo. Jesen 2007 je bila izuzetno kisna i kukurzovina se nije mogla popalit (jer obicno ovi sto pabirce pre nego krenu u lesinarenje zapale bez pitanja). Zahvat je fiksan.

Ako do sada nisi orao sa Kvernelandom, verujmi ni neznas sta je oranje.
Ovaj plug ore,a ostali samo prevrcu zemlju.

Telo pluga je isto kao kod mene,znaci daska,autoreset opruge jedino ja imam drugi tip predpluznjaka.

Montoya i Bobo

E sad jebiga pa nemojte bas bukvalno shvatiti sto se tice IMT-a.
Ore i IMT,daleko od toga,ali na los nacin. Da vam sad ja pricam napamet pa uredu,ali mi smo 30-ak godina orali sa Rakovicom i IMT 6-om, orali smo i sa 7-om sa 577.
Nesto kod njihovig plugova nije najbolje napravljeno. Oranje se najbolje vidi u prolece. Ako treba drljaca na prolece,a oralo se po iole prosecnim uslovima onda jebes poso.
Trebalo bi da vidite kako ore kverneland uzivo i ostali pa da onda saberemo utiske. Spomenuo sam jos ranije da nasa zadruga ima Overuma obrtaca 5 brazda i vogele ravnjake 4 brazde,u selu ima jos i jedan lemken 4 brazde obrtac i jos jedan 4-obrazni obrtac (ne znam koja je marka). I sad da obidjes atar oranje kvernelanda se tacno poznaje. Sta su mu radili nemam pojma,ali su ga odlicno odradili.

Nije ovde cilj dokazati da li je ili nije Kverneland najbolji vec cisto prokomentarisati oranje u odnosu na druge. Najbolje uzivo vidjeno jer snimak zna pomalo i da zavara. Vlasnici kvernelanda su imali pre i neku drugu marka pa najbolje znaju sta se desilo kad su presli na njega.

I tako dalje i tako blize...tvoji komentari o pomenutoj marki pluga.


I po meni legendarni snimak oranja bez pred dodataka:
 
Pravi se nauka oko necega gde ima par teza koje treba ispostovati i svaki plug ce zaorati.
Masa mora biti dobro usitnjena. Visina tarupiranja sto nize zemlji. Ako se ore bez pretpoluznjaka (moj slucaj) striktno se mora pratiti red kukuruza i seci zadnjom brazdom do reda, potom u sledecem prohodu dzomba je sahranjena na dno razora prvom brazdom. Dubina rada mora biti 30cm (imt 757.20) da bi imalo zemlje dovoljno da zatrpa. Deflektori da su montirani jer oni sitnu masu ce smotati pre nego zemlja sa kraja daske je pokrije. Ako imas pretpluznjake koji su siri trebaju da su malko oboreni ka nazad da je napadni ugao sto veci i zaorace sve bez pracenja redova.
60% je tarup kvalitetan, 20% su pretpluznjaci i 20% je brend pluga.
 
Ma bas i nemora Bojceticu. Ja sam zaista nekad mislio da je Kverneland tu nenadjebiv, ali ocito da tih godina nismo imali nepovoljne uslove i ocito da sam pogresio u proceni. Jeste on kvaliteta i da ore odlicno, ali ga muce zetveni ostatvi kad su malo losiji uslovi. Zaorava, nije da nezaorava, ali ima koji to rade bolje. Narocito sam prijatno iznenadjen Potingerom koji radio savrseno u svim uslovima.
Tacno je da svi plugovi mogu da se nasteluju da lepo rade, ali kad su extremno losi uslovi onda nisu bas svi tako dobri.
Ja sam zaista pogresio u proceni, ali ruku na srce mene je moj Kverneland dosta dobro sluzio, cak sta vise odlicno, ali ove nove koji su stigle bas i ne, muku muce sa zaoravanjem. Sta je po sredi ne znam, ali da imaju problem imaju.
 
Ljude mrzi da silaze i steluju. XY puta gledam budzate marke kako unakaze njivu, samo zato sto sofer radi na sat i ne zanima ga iza sta se desava.
 
Verovatno ima i toga, ali ovde se radi o privatnicima koji dobro rade i inace su im oranja za primer, bez greske.
 
Узмеш тањирачу, претрчиш плитко једаред, заореш тако смуљану масу, која се брже распада у земљу јер је била претходно фино иземшана са истом и уситњена колко толко...потрошња горива нешто већа, ефекат много већи...марка плуга не битна...

- - - - - - - - - -

Пре две године, радили са два трактора јер моћни потингер није могао да заоре кукурзовину, која је била остала иза адаптера, јер је мајстор исљкучио сечку и само клипове купио....
 
Zaboravio sam jos jedan parametar. Brzina kretanja. Bolje da traktor ima viska snage pa da ides 9km/h nego na 5km/h pa da samo nasloni brazdu.
 
Зависи и од типа даске, тачније њеног изгледа...Рецимо на овом мом енглезу даска је дуга 1м, тако да и при малим брзинама рада обрне земљу без већих проблема...
 
Kvernelandovo ocajno zaoravanje...

Nije ti isto zaoravati kukuruzovinu i ovu sirovu raolu, koju je valjak isjeckao i nabio na zemlju , a pogotovo ako je jos suha kukuruzovina.

Imam lemken opal 110 sa predpluzmnjacima za kukuruz ,M2 ili kakva je vec oznaka i cistacima brazde , oni nozevi sa strane na svim glavama.
Danas suho , divlji sirak od metra prskan popadao i korovcina zaorava , nema travke. Kukuruzovinu danas za plakanje , ostavio cekam kisu , kad je mokro kukuruzovinu zaora da se ne zna da je tu bila ali onda divlji sirak oprskan i korovcinu , za plakanje , ne mozes nista , skupljas po njivi kao grabljama popadali mokar sirak. Kad skines predpluznjake , onda ide bez stopanja ali nije to to ne zaore dobro.
 
Meni se iskreno ne svidja kako Potinger radi. Moje neko misljene je nastrojeno ka Kuhn ili Regent.Ja imam Vogela i znam da to nije marka ali se lako vuce pa zbog je dobar za manje traktore ali za ove vece 125+ tu su mi Kuhn i Regent No1.Bojceticu jesi video kako radi Maticev i Case i Kunh samo pisu.
 
Iskusni oraci,sta je najvaznije podesiti da bi zvukao maksimum iz pluga sto se tice zaoravanja zetvenih ostataka,ni kod mene ne ide najbolje to zaoravanje na IMT 757.20,takodje me zanima zasto plug ne mogu podesiti da ore plice (retko to treba),cim to pokusam plug ide u zabrazdu. kosi se i iskace iz zemlje
 
Nazad
Vrh