Plug - osnovna tema

Za teske poslove ide na skroz gornju.

Istrosili su mi se oni spicevi na samoostrecem raoniku i na nekim delovima nece plug da ide u zemlju kolko bi trebao a ostalo mi je jos par jutara da zavrsim oranje pa me zanima jel ja smem da izbusim na stonoj busilici rupe na raoniku pa da kupim i zavrnem spiceve? Da ne kupujem sad raonije za to malo jer se ionako samo spic potrosio...

Ja to radim tako da odrezem komad feder plate od lade (uska je i taman mjera) i samo ju zavarim na vrh raonika, ostavim da spic bude "stariji" od ostatka raonika 2-3-cm i samo ga odrezem u pravcu, naostrim i teraj... Nikakvo busenje i zezancije...
 
Kolko ja znam (a tako pise i u uputstvu) kod oranja i podrivanja ide u skroz gornju rupu da bi traktor mogao brze da odreaguje ako radno telo naidje na neki veci otpor u zemljistu da ne bi doslo do loma.

- - - - - - - - - -

Jel mozes da slikas kad nahvatas vremena ako ti nije problem?
 
Kolko ja znam (a tako pise i u uputstvu) kod oranja i podrivanja ide u skroz gornju rupu da bi traktor mogao brze da odreaguje ako radno telo naidje na neki veci otpor u zemljistu da ne bi doslo do loma.
Ja sam tako namestio i kad sam posao da orem nikako da nastelujemo plug. Dodje covek sto je pored brao kukuruze i cim je video to kaze da se topling stavlja u srednju rupu.
Covek koji mi je vrso soju kaze topling u gornju rupu ide, sto je i meni logicno zbog samog reagovanja hidraulika, no kako je ovaj sto je stelovao stariji od mene, sklonio sam se i pustio da radi i steluje kako n hoce i misli da treba. Posle sam oranje prepustio komsiji a ja otisao kuci zbog drugih obaveza
 
Evo kako kod mene izgledaju špicevi. Navareno je parče velike turpije za metal koju sam našao na otpadu.. Izuzetno dobar materijal, jako otporan na habanje.

1z36ja8.jpg
[/IMG]


ftli85.jpg
[/IMG]
 
755.20 sam prodao ima vec 2-3 godine a covjek dan danas ore s tim istim raonicima. Spic izgleda identicno kao kod zombija, samo malko siri ali jednako "stariji" od raonika i jednako zavareni...

Tako navarene raonike sam dobio i na leopardu i eno oru vec trecu godinu zahvaljujuc tim spicevima koji ga vuku u zemlju. Imam nova samoostrece raonike s kljunom ali sam lijen da ih mjenjam dok ovi jos idu...

Kod nas se mogu kupiti manganski spicevi za navarivanje na raonik, samo sto je oko 30€jedan, pa sam odustao cim sam cuo cjenu. Kolega mi pricao da on feder platnama od lade vec godinama to radi i da nema greske, odlucio sam se i ja za isti potez. Ja sam jako zadovoljan kako je to radilo i produzio sam vjek trajanja raonicima jos dosta, posto im se spicevi vec bili zaokruzili i bio je plaz "stariji" od vrha raonika.
 
Kolko ja znam (a tako pise i u uputstvu) kod oranja i podrivanja ide u skroz gornju rupu da bi traktor mogao brze da odreaguje ako radno telo naidje na neki veci otpor u zemljistu da ne bi doslo do loma.

- - - - - - - - - -

Jel mozes da slikas kad nahvatas vremena ako ti nije problem?
Moj drugar ima td 4806 i plug 755 kad ga je kupio zakacio je na gornju rupu traktor se pokida slajfuje ubi se na 15cm dubine zakacimo na skroz donju rupu traktor ide mnogo mnogo bolje znaci drugo oranje mnogo mnogo lakse ide i na 27-28cm sasvim lako ide..
 
Neznam ko ko je kakva uputstva citao,ali po svim uputstvima donja rupa za oranje ,pa nagore po tezini poslova.
 
Moj drugar ima td 4806 i plug 755 kad ga je kupio zakacio je na gornju rupu traktor se pokida slajfuje ubi se na 15cm dubine zakacimo na skroz donju rupu traktor ide mnogo mnogo bolje znaci drugo oranje mnogo mnogo lakse ide i na 27-28cm sasvim lako ide..
Kaži drugaru da prva rupa odozdo je osetljivija, srednja manje osetljiva a treća na vrhu takoreći"mrtva" a kod oranja mora se i ona ručica za regulaciju vučne sile pomeriti iz donjeg položaja u gornji, nalazi se sa strane ako hoće da hidraulik balansira u radu i :cao:samo gas,kod mene je bar tako na TD 4506.
 
Kaži drugaru da prva rupa odozdo je osetljivija, srednja manje osetljiva a treća na vrhu takoreći"mrtva" a kod oranja mora se i ona ručica za regulaciju vučne sile pomeriti iz donjeg položaja u gornji, nalazi se sa strane ako hoće da hidraulik balansira u radu i :cao:samo gas,kod mene je bar tako na TD 4506.


Na skroz donjoj rupi nema reagovanja, a skroz gornja je najosetljivija i ovde se vodi prica o rakovici a ne o torpedu.
A kome nije nesto jasno lepo imate teme za sve pa citajte ljudi
 
Odlicno jer ja imam R 60 ali moj otac je glavni za to...on steluje ali kad je fina zemlja i ide...cim je malo twrdje on skrati prednju brazdu i iskosi plug tako da mu prednji plug ide na manju dubinu...ja pokusawam da ga ubedim da nam plug nije u centru vuce traktora...ali znate kako je u Srbiji...sta ti znas ...juce si se ispilio...xexexexex...elem pretpostavljam da bi ceo plug trebalo pomeriti za nekih 10cm ulevo da bi se nasao u liniji sa vucom traktora ...e posle fino stelowanje u njiwi...Interesije me jos jedna stwar...na koju rupu bi trebalo stawiti topling na R 60 posto ima 3 rupe...hvala ubapred
Na Rakovici donja je takoreći "mrtva" za rad balansa na hidrauliku koristi preostale,srednju ili gornju to moraš u njivi da vidiš na koju bolje radi, ako ti je hidraulik ispravan.

- - - - - - - - - -

Na skroz donjoj rupi nema reagovanja, a skroz gornja je najosetljivija i ovde se vodi prica o rakovici a ne o torpedu.A kome nije nesto jasno lepo imate teme za sve pa citajte ljudi
Pa pitao čovek šta da radimo,nije neki greh reći mu.
 
Pa i ja sam isao po logici, jer je donja rupa mrtva tacka i tu hidraulik u slucaju da naidje na neku prepreku nemoze da odreaguje, ali nisam hteo da ulazim u raspravu i da se svadjam sa nekima koji verovatno nepoznaju tip traktora o kome se prica pa sam zato slikao uputstvo da izadjem sa agrumentima... :osmeh:
 
Kolege da vas zamolim za savet. Koji plug kupiti ? Treba mi 4-brazdni obrtac. Ali zelim da zaoravam kukuruz bez tanjiranja. Dao bi maksimalno do 5500e. Moze i ravnjak,samo da zaorava kako treba.
 
Sto bi reko kolega Bubu: "Tebi treba "bedevija" od pluga"

Nema tu puno mudrosti, sto vislji, sto dulji i sto veceg radnog zahvata. U pravilu su svi dugacki plugovi radjeni s jakom gredom tako da ne bi trebalo biti bojazni sto se tice pucanja
 
Slavko danima radim sa Vogel M1020 obrtacem i traktorom 127ks. Zahvat mi je 3x40 i brzina kretanja od 7 do 9.5km/h u zavisnosti od ugazenosti i samog tipa zemljista. Najbitnije od svega je da zetveni ostaci budu dobro usitnjeni. Kada zaoravam kukuruziste posle ozbiljnog kombajna (Claas Medion/Lexion)sa dobrim tarupom ne zagusi mi ni jednom na 10-20kj koliko za dan uzorem, dok kad idem za zmajem 142 koji imaju secku to nije to. Kad ostane cima 30-40cm i zakaci se, potom se zakaci jos nekoliko manjih cimica i za 20-30m je vec zagusio. Klirens ne znam koliki je na plugu, ali iz pooranih sigurno 50-60kj kukuruzista ove godine mogu reci da je samo bitno da tarup na beracu/kombajnu bude dobar i svaki plug u rangu navedenog vogela ce zaoravati lepo. Ima jos nekih 10kj kukuruzista da se uzore, ako ja budem orao to uslikacu ti da vidis kako ide.

p.s. Predpluznjaci su pomereni maksimalno ka ivici brazde, tako da kad je dobro ustinjeno zaorana masa je skoro 100%. Deflektore smo skinuli jer nema potrebe kad predpluznjaci su dobro podeseni.
 
Nazad
Vrh