Fungicidi u strnim žitaricama

Mi smo prvu zaštitu radili 21 i 22 04 sa Falkon+Sekator+Nurelle D+Fitofert Humisuper, drugu teško da ćemo pre Đurđevdana početi.
 
Danas obilazio jecam,na peskovitim zemljama 80% izbacio klas i pocinje da cveta,a naravno i fuzarium kolo vodi,sutra zastita.a na parcelama gde nije peskovito tamo malo slabije ima klasa ali na uvratinama nadje se po negde da cveta.a za onaj jecam za koji ste mi govorili da sam prerano isao protiv fuzariuma,tamo na novim klasovima nema fuzariuma,ipak je duet ultra odradio svoje(i sad sam se uverio da se ne mora cekati da svaki klas istera i da pocne svaki da cveta)
ova je ne peskovita zemlja,ponegde cveta

peskovita,gde je 80% izbacio klas i sveta

 
Juce i danas odradjen drugi, ne planirani tretman, nesto sa eskortom, a nesto sa duofen plus. Treci, planirani i redovni tretman ce ici za od prilike 10 dana kad pocne da cveta sa osirisom.
Za ovaj medju tretman sam se odlucio za jeftiniju zastitu da bi samo premostio 10-ak dana do cvetanja i da bi izbegao pojavu bolesti na gornja tri lista jer usled ovih najavljenih kisurina ce sigurno doci do toga.
 
Mi smo uzeli Ceres. 0.55l/ha ce biti doza uz Fastak 0.1-0.12l/ha. Kasna setva je na 16.5kj koliko imamo, nije pregusto i nema bolesti. Provucemo se sa dve zastite.
 
Danas uzet fungicid za psenicu.Malo cemo ispitivati koji preparat je bolji.Uzet Oziris od firme Basf,zatim Prosaro i cello pa ce da vidimo sta je najbolje za ova ekstremna vremena.
 
U razgovoru sa dobro poznatim zaštitarom a po pitanju pojedinih simptoma u pšenici zaključak je da ova godina nije nikakav ekstrem po pitanju bolesti i oboljenja.Mnogi su se opekli 2014 pa sada čim vide jedan žut listić odmah kače prskalicu i dejstvuju.Velika većina seje zapadne sorte koje u sebi imaju određene zaštitne gene opet za određene vrste bolesti a kako je vreme promenljivo sve to se manifestuje žutim vrhovima na listovima,sivim pegama,kojekakvim tačkicama itd.da ne dužim.Stići se mi neki materijal koji ima veze sa ovim što sam napisao pa ću rado podeliti ovde da svi vide šta kažu nauka i testiranje.
 
Za sada nije ali ako se obistine vremenske prognoze koje kazu da ce kisni preiod do 15/16 maja biti a sve psenice do tada cvetati mozda bude jak napad fuzarijuma.A voleo bih da nisam u pravu.
 
ja sam uzeo amistar za drugo prskanje,meni se poslednje dve godine extra pokazao.ja pocinjem da prskam kad isklasa oko 50%. kod Amistara je dobro sto produzava vreme nalivanja zrna za par dana( stay green efekat) i provereno tvrdim da je i veci hektolitar.
 
Nazad
Vrh