Fungicidi u strnim žitaricama

I ja danas bolje reci pre 2 sata zavrsio prskanje zita sa Acanto plus+Fastak +3x20 folijarna prihrana.
2ikwg7s.jpg
259l9gg.jpg
Inace fastak se stavlja preventivno za lemu i ubija tripse,kojih ima na milijarde.
 
@srdjuanzorz pratim vase postove u ovoj temi pa me interesuje koliko ulozite para u celokopnu proizvodnju zita,posto vidim da je ovo treci ili cetvrti put da prskate psenicu...koliko se sve to isplati?
 
@srdjuanzorz pratim vase postove u ovoj temi pa me interesuje koliko ulozite para u celokopnu proizvodnju zita,posto vidim da je ovo treci ili cetvrti put da prskate psenicu...koliko se sve to isplati?

To niko nece moci izracunati dok ne saznamo po kojoj cu ceni prodatu psenicu.Dosta se ulaze i ako bog da bice lep prinos,ne velik kako moze biti ali solidno.Samo jos cena da bude(a nadam se barem 250e po toni) ne dajem odmah nego pre pocetka zime,do tada bice valjda.Prati i dalje napisacu tacno koliko me kosta po hektaru i koliko ce "zaraditi".?
 
Jeste li računali koliko procenta površina se ugazi i koliko se još na to doda troškova.Verujem da samo u jednom ovakvom prskanju bude ugaženja sa troškovima od 8-10%.Pa na sve to još prethodni troškovi od prskanja....
Ima li prinosne računice u svemu tome ,a da o finansijskoj i ne pričamo jer cene ne znamo.Znam da recimo prskao ili ne prskao korove na kraju opet otkupljivači odbiju skoro iste cifre.
Čisto sumljam da iko što toliko prska ima po hektaru 1000kg više nego obično.
 
Kod nas u ataru se završi prskanje u jenom prohodu i to kad se prskaju širokolisni korovi.Fungicide niko ne koristi (bar koliko ja znam).
 
Danas sve njive pod pšenicom su posećene.Leme ima na pojedinim parcelama.List nije oštećen jer se te matore verovatno tek pare.Nikakva jajšca nisam video.Što se bolesti tiče ima tačno kako sam juče napisao.List zastavičar je na prvi pogled sasvim lep i modro zelen.Ali kad se otkine i pogleda prema suncu ima puno sitnih rupica kroz koje se malte ne providi svetlost.Kako sam čuo to je početak bolesti.
E sad dali je toga bilo i prethodnih godina ,a mi nismo obraćali pažnju ne znam.
 
Lema se pojavila nesto malo pre ovih kisa, koje su je ocigledno sprale. Gledao sam pre dva dana i nije je bilo. Takodje mi i listovi izgledaju zdravo.
 
Koliko je potrebno vremena da prođe posle primene duet ultra da bi imalo efekta ukoliko padne kiša.Uz njega je išlo i prihrana preko lista fitofert .
 
Zvao sam zaštitara i rekao mi je da za Duet ultra je dovoljno 2 sata da bi efekat bio 100%.Pogotovo ako se uz njega išla neka prihrana preko lista.
 
Apač izgleda solidno
214bnep.jpg

ali kad se bolje pogleda
sdzcep.jpg

zastavičar je prošaran
wccj.jpg

išo sam samo jednom prosarom , koliko li će biti umanjen prinos?
 
To zavisi od daljeg vremenskog stanja.Ako bude uslova za sirenje zaraze,a to je vlaga,temp. oko 25stepini i dosta insekata, bice dosta smanjenja ali ako bude stabilno i ako nema puno insekata bice kao i u vecini godina 250kg do 500kg.
 
Danas sam obisao psenicu posle nedelju dana. I mogu reci samo strasno. Psenica je kod mnogih pozutela, tj zastavicar je kod nekih skroz zut, i uvijen. Takodje je i samo stablo skoro zuto. Kod vecina je primetno sarenilo zastavicara, koje naginje prema totalnom zutilu. Kod mene se pojavili i tripsi. Mali narandzasti, pa pretpostavljam da je to to. Ima li neko nekakav predlog sta sada raditi u ovoj fazi razvoja? Nemam leme, a nemam ni korove, osim na onom ostrvu.
 
Kada je najefikasnije ići sa zaštitom pšenice , zasad dobro izgleda , ali zbog veće vlažnosti plašim sa da ne krene neko sr..
Išo sam jednom još početkom marta . Odlučio bi se ipak za Prosaro , znam da bi najbolje bilo i sada i pred cvatnju al to bi onda izašlo ko sv Petra kajgana . Šta misle iskusni , kako ćete raditi?
 
Čim se prosuši ja ću da prskam sa Sekatorom protiv korova, pa se razmišljam kako bi bilo da dodam 2 kg mankogala po hektaru... Kakav li je fungicid Tilt? Da li je bolje da idem sa njim umesto sa mankogalom?
 
Nazad
Vrh