Fungicidi u strnim žitaricama

I sve ide na gore i gore. Sledece je prskanje kukuruza od bolesti.
 
Danas došao iz Subotice za ne poverovati koliko je žutih (bolesnih ) pšenica ,nema potrebe izlaziti iz kola vidi se bolest iz auta pri 120 km/h.
 
Menjaju se zita,sto zbog bolesti sto zbog kisa,malo su nadjipala pa su i malko "izbledela",ja bi sacekao ,nemoze biti tolike stete za par dana,pa onda oprskao,jbg nije to bas jeftina investicija,da se tuce dva puta dobrim preparatom.
 
A jel smeta pšenici da se tuče dva puta ali različitim preparatima? To mi je svakako namera ali što kaže diklofen u temi pšenica 13/14,ne liči mi da će klasati u narednih možda i 7dana a gde je još cvetanje.... Pa još ako se okiši pa ne mož u njivu.... Jel bi smetalo da se opiči prvi put recimo amistarom,akantom ili recimo falkonom i slič. a kasnije npr sa Zamirom kao možda malo jeftinijom solucijom? Mada ako uzmem Amistar onda bih verovatno i zaštitu klasa radio sa njim,ali čisto pitam dal možda neki drugi preparat ne sme da se koristi zbog tih različitih aktivnih materija. Š'a znam,duduk sam za kemijanje ove vrste. Ako treba nabudžiću motor od mlaznjaka na kosilicu,ali ovi bućkuriši su mi strani skroz.
I da,tema je toliko živnula da se o fungicidima piše u dve različite teme.... Ne mož sve u jednu. Iskočiće osigurač! :)
 
Danas bio da obiđem pšenicu i zaprepastio se koliko je postepeno hvata septorija.
Do pre nedelju dana skoro da nije bilo ništa vidljivo a sada počinje da se žuti.
Slaba zima, nije bilo mraza da poubija bakterije i gljivice.
 
Ranije je DUETT ULTRA imao karbendazim aktivnu materiju, kako je ona izgubila dozvolu za promet , zamenjena je sa tiofanat -metilom, sto je po meni dosta oslabilo taj preparat.Inace sam cak koristio karbendazim u suzbijanju fusarium-a kupusa i mogu reci da je u stanju da bukvalno vadi biljku iz mrtvih. ali ga nazalost nema vise.
Cena za ovaj duet je stravicna,tiofanat-metil je aktivna materija u Funomilu koji je daleko,daleko jeftiniji a sadrzi ga 700g po kilogramu,i vise nego duplo.

Postoji i excorta plus,agromarket,isto kao dueet
 
Evo ovako otprilike to izgleda kod mene. Šta kažu procenitelji koliko je loše?
14l4t1f.jpg
 
@sinisa
Jako je lose. Preporuke zatitara su da se ne koriste fungicidi sa istim nacinom delovanje zbog rezistentnosti. Ima dosta radova koji se bave time, na pp ti saljem jedan takav.

@kroka
Excorta je zamena za Duet, da li neko zna okvirnu cenu? Ako je 10-20% jeftini od originala ne vredi se kockati...
 
Evo i mojih psenica.Razlicitih sorti,razliciti datumi setve a uglavnom ista bolest.Zastitar mi preporucuje Acanto plus 0,5l po H.Sta mi vi preporucujete?Nije radjena prva zastita.
210420149701.jpg

210420149711.jpg

210420149721.jpg
 
Prva zastita radjena 24.3 sa cabrio top i na dve njive se bolest pojavljuje tek sada!
Ili je cabrio top los ili je mesec dana jako dugo!?!?
Sta mislite : cekati klasanje ili odmah reagovati?
 
Po ovoj ceni je kineski Duet a orginalni je skuplji od 500 -1000 din /l

Hoćeš da ti slikam ambalažu, kupujem kod istog i radim godinama sa duetom i fala bogu nema problema e sad što je on ovde jeftiniji to je do prodavca, čovek je zadovoljan sa zaradom a ne kao neki neznaju šta im je dosta, i ostala hemija je kod njega povoljnija u odnosu na čardak i hemoslaviju.
 
Nazad
Vrh