Fungicidi u strnim žitaricama

AKTIVNA MATERIJA: tebukonazol 125 g/l, protiokonazol 125 g/l


Za prosaro!
 
Tacna ispravka.Moje misljenje je da je tebukonazoli glavni za fuzariozu .Ja sam pre koristio Artea plus (CIPROKONAZOL I PROTIOKONAZOL) i bilo je fuzarioze.Ove godine Turski Weapon 300 ec(difenokonazol I ,protiokonazol)).Isto kao i lane.
Sve je to otprilike ,ako bude kisno a vruce ,beri kozu na siljak.
Pre 4-5g. tretirao 3 puta zadnji puta sa prosarom ,ali je bolest bila tolike snage da je sve bilo stocna hrana .Mos,te misliti kakva. Neponovilo se.
 
Sve sam prevetivno poprskao i nema zutila niti rdje,hocu i od fuzarije da ga poprskam,pa gledam sta je najbolje.Ali izgleda da ce biti duet od bayer-a.
 
Vlage sad ima dosta ali temperature i ne bas za sirenje fuzarijuma! Tako da treba pratiti situaciju! Mislim da nece biti potrebe za skupe preparate ako ne otopli naglo!?
 
Treba mi savet,mišljenje.... Trebalo bi da prskamo pšenicu jer je bolest,blago rečeno,prisutna. Nažalost ovo bi bio prvi tretman,ne pitajte zašto se do sad nije prskala,i uopšte nzm kojim fungicidom da je prskam. Pšenica je u fazi od pojave zastavičara,potpuno razvijen zastavičar do faze vidljivo prvo osje. Takoreći faza od 37 do 49. Ako sam dobro uporedio.... Doduše ovu zadnju fazu imam na jednoj parceli i to u jako malom procentu pa bi možda i tu njivu svrstao u fazu potpuno razvijen zastavičar. Znači pitanje je kojim fungicidom bi tretman bio koliko toliko najefikasniji jer je bolest došla i do zastavičara na nekim parcelama... Pare nisu ograničavajući faktor. Para nema. Ali stvarno! Uzimam na kredu.... :)
Znači dolazi sve u obzir. Ono što sam ja čitao,dumao,gledao da bi možda moglo uraditi radnju su Falcon,Prosaro,Duet ultra,Zamir ali sve mi se pobrkalo u glavi pa i ono što mi se činilo dobrim rešenjem možda i nije. Jedan je sistemični preventivni kurativni eradikativni,drugi je samo preventivni i eradikativni..... Ako neko hoće da me savetuje šta je u ovom momentu od fungicida najbolje da se kupi i prska,bio bih mu veoma zahvalan!
 
I ja ću drugi tretman ići sa Duetom.Lane sam ga plaćao 6.500.

Ranije je DUETT ULTRA imao karbendazim aktivnu materiju, kako je ona izgubila dozvolu za promet , zamenjena je sa tiofanat -metilom, sto je po meni dosta oslabilo taj preparat.Inace sam cak koristio karbendazim u suzbijanju fusarium-a kupusa i mogu reci da je u stanju da bukvalno vadi biljku iz mrtvih. ali ga nazalost nema vise.
 
Sinisa
Sta nabavis Duett,Amistar,Prosaro neces pogresiti,al kao sto sam rekao i diklofenu sacekaj malko da klasa pa opici odjedared dvared,nece toliko uznapredovati bolest...
 
Kad se samo setim pre deceniju i vise nije se ni radila zastita psenice od bolesti, a sada ima prskanja kao za jabuku...
 
Nazad
Vrh