Totalni herbicidi

Najbolji načina da zatruješ i vodu i zemlju, kao da već nije dovoljno zlo nego da bude još veće !?!?!
 
Cilj je da se vidi da je pod hitno potrebno pesticide staviti pod režim da mogu da se kupuju samo sa dozvolom. Ebiga lekovi se onoliko prate i ko je uzeo i koliko je uzeo a otrove može da posipa ko kako i koliko hoće. Sranje je to...
 
Verovatno se coveku desilo isto sto i meni:
Spremio sam parcelu pre 10 dana jer je arenda u pitanju i njiva je bila prljava. Posejana je soja i plan je bio da se oprska pre nicanja soje totalom da se suzbiju korovi koji su krenuli i da se smanji zatravljenost same kulture.
Sve je bilo lepo, palamida krenula samo tako. Oprskano totalom, medjutim pala je kisa posle par minuta i sve oprala, sto je oprala herbicid sa korova nije strasno ali ga je oterala u zemlju i postoji mogucnost da mora da se preseva usev.
Proveri klijavost za 3-4 dana i ako je prosarano, presevanje ti ne gine, kao i meni.
A zasto bi total (totalni herbicid) zagadio zemlju vise od selektivnih herbicida? Total se u dodiru sa zemljistem deaktivira, dok selektivni herbicidi imaju i rezidualno dejstvo?
 
I meni se cini da je tako,ali da nijedan interpunkcijski znak nema,niti veliko slovo.Dal ' je moguce da ima ovoliko nepismenih?A prosvetari traze vece plate.:zli: Ni ovu nisu zaradili kako treba.Odoh u off.
 
Nebitno da li je ovaj ili onaj herbicid, eto ti si znao šta može da ti se desi pa si ipak pogrešno procenio vreme a ima onih koji nemaju pojma šta su moguće posledice ali ipak oprskaju jer im je neko "rekao". A to da se deaktivira u zemljišu je kao ono "i na tarabi piše", kad dospe u anaerobne uslove ostaće zauvek u zemlji i na kraju završiti u podzemnim vodama tj bunarima, pa zalivaš i čudiš se što ne raste.
 
Nije ovako
... nema,niti veliko slovo.Dal ' je moguce da ima ovoliko nepismenih?A prosvetari ...

vec ovako
... nema, niti veliko slovo. Dal' je moguce da ima ovoliko nepismenih? A prosvetari ...

Bez ljutnje:ppozdrav:

@dzionik
Slazem se sa tobom, protivnik sam herbicida i uvek pokusavam da izaberem manje zlo. Spartanje u rednim kulturama,
setva na 50 cm, pravilan izbor preparata i prskanje rednom prskalicom na samo 30% povrsine, ali ima situacija kada je neophodno i krilo.
Konacno za soju, oprskati totalom, za koji "pise barem na tarabi" da se razgradjuje ili iskombinovati 4-5 preparataza koje i na
tarabi pise "nemojte posle ovo i nemojte ono"...?
 
Omakla se ruka,jedva sam uocio gresku u kucanju.Hvala na ispravci,i treba se truditi da se sto pravilnije kuca-pise.Jer ako izgubimo svoj jezik i gramatiku,izgubicemo sve.:ppozdrav::cao:
 
Tema nije pravopis i kritikovanje prosvete ! Vec posledice i delovanje na seme korov:sta:?
Ispade da sam namerno bacio pare za seme , herbicid ,naftu i rad, a stacemo sa hidrometeoroloskim zavodom koji je promasio prognozu i menja je na sat vremena .http://www.hidmet.gov.rs/ pratite malo pa ce te videti.
 
Dejane, u pravu si ali nisam odoleo, danas nema posla pa teramo mak na konac !

Po meni ideja sa totalom ti je dobra ali tajming jako los, kao i kod mene. Sad kontrolisi zasad i ako je steta samo bacena para za total jos smo dobro prosli!
Za total po informacijama iz poljoprivredne stanice treba barem 2 sata da se usvoji od biljke, a ako dospe u zemlju sa velikom kolicinom vode postaje fitotoksican, pa ti vidi!
 
Konacno za soju, oprskati totalom, za koji "pise barem na tarabi" da se razgradjuje ili iskombinovati 4-5 preparataza koje i na
tarabi pise "nemojte posle ovo i nemojte ono"...?

Ma svi lažu ili bar prećutkuju, još mi je i poštenije kad detaljno napišu na šta sve može da utiče a ne kao total (mislim na glifosat) kad napišu biorazgradiv 100% pa posle plate sitnu (za njih) otštetu zato što se lažno reklamiraju.
Više sam hteo da kažem, ako se već upotrebljava, da se radi znalački i svesno kakve su posledice. Pa shodno tome da se koristi u najmanjoj mogućoj meri. A koristi nisu samo ekološke, zdravstvene nego i na kraju i ekonomske.
 
Inace posejo sam proso pa cu da vidim za nedelju dana dali nice i kakva je situacija. A od ostalih preparata samo jedan je dozvoljen , nikla mi je prava botanicka basta u njivi od 3ha pa jedino mi je ta mogucnost ostala. Pa sta bog da !
 
Ako nije nikored kulo ne boj se,neće imati nikakvih posledica po usev iako ga je kiša da kažem "sprala" u zemlju.
Ja imam kanal na 50-tak metara od kuće i prskao sam dok je padala kišica,doduše sitna.Sve otišlo.

@ džionik
To dal sam zagadio zemlju baš me briga jel nikog nije briga što se ta državna površina ne održava pa mi se blizu kuće legu zmije,žabe i kojekakva gamad.
 
Zmije, žabe i ostala "gamad" su jedini znak da ti okolina nije baš potpuno uništena. Osim toga, zmije se hrane sitnim glodarima, a žabe raznim insektima i puževima, dakle ne zna se koja je od te dve životinje korisnija! Razumeo bih da deliš stanište sa crnim mambama, ali još nisam čuo da je neko imao problema sa belouškama.

A o samoj temi, šta reći, osim da mi je drago da je pokrenuta, jer će se na osnovu komentara ovde vrlo lepo videti na kom je nivou svest ljudi o štetnosti upotrebe herbicida.
 
Zmije, žabe i ostala "gamad" su jedini znak da ti okolina nije baš potpuno uništena. Osim toga, zmije se hrane sitnim glodarima, a žabe raznim insektima i puževima, dakle ne zna se koja je od te dve životinje korisnija! Razumeo bih da deliš stanište sa crnim mambama, ali još nisam čuo da je neko imao problema sa belouškama.

A o samoj temi, šta reći, osim da mi je drago da je pokrenuta, jer će se na osnovu komentara ovde vrlo lepo videti na kom je nivou svest ljudi o štetnosti upotrebe herbicida.
Tema je dobra,ali kako spreciti korov bez upotrebe herbicida?
 
pitanje za sve vas koi ste protiv upotrebe herbicida a koliko vidim sve sami BEOGRAĐANI hočete li vi da nam kopate kukuruz i ostale useve da mi nebih nanosili veliko zlo čovečanstvu bolje se prebacite na neki forum koi je protiv nuklearnih elektrana pa tamo prosipajte svoje ideje a nas seljake ostavite da radimo kako moramo jer i mi neradimo kako hočemo iz više razloga pa se prilagođavamo situaciji i koristimo herbicide :cao:
 
Hajde i u ovoj temi da zamolimo kolege, početnike a i neke članove da poprave svoj profil upisivanjem lokacije odakle su da bismo znali
'' sa kime imamo posla...'' :osmeh:
 
...hočete li vi da nam kopate kukuruz i ostale useve da mi nebih nanosili veliko zlo čovečanstvu...
Upravo o tome se i radi. Ne nanosiš ti toliko "veliko zlo čovečanstvu", koliko svojim potomcima, dugoročno gledano. Iskreno, ne znam kako obrađivati velike površine bez upotrebe herbicida. Jedan od razloga mog pristupanja ovom forumu je upravo želja da to saznam. Čini mi se da naši ljudi olako posežu za herbicidima, bez razmišljanja o posledicama, pa sam se zato priključio diskusiji. Na internetu postoji dosta knjiga u kojima se može pročitati da ljudi u svetu poslednjih par decenija uspevaju u tome da odgaje kvalitetne proizvode bez upotrebe hemikalija i otrova, pa rekoh, mora da to može i kod nas. Prošle godine sam, kao apsolutni početnik, uspeo da u bašti površine 6 ari odgajim povrće za celu godinu za svoju porodicu. Nije neka površina i nije neki uspeh, znam, ali suština je u tome da ni kap hemije nisam koristio, ni herbicide, ni pesticide, ni veštačka đubriva, a biljke su ipak rasle, zdrave i predivne. Zato pitam vas, koji se dugo bavite poljoprivredom, da li je iko ikad pokušao da pusti prirodu da sama uspostavi ravnotežu.
 
Nazad
Vrh