Koncentrati u ishrani

treba mi nesto uopsteno a ako znas napisi za sve varijante. ovce su idf i w u dosta dobroj kondiciji oko 70 - 80 kg
 
Moje su trenutno na kakvoj takvoj pasi ali uvece njih 15 dobije balu sena i zobane slame trnutno pocinu da se pare pa dobijaju oko 400g prekrupe ovas tritikal i kukuruz kad se sve budu parile smanjicu zito na 300g do zadnjeg meseca sjagnjenosti zatim povecati i kad se izjagnje u zavisnosti od broja jagnjadi bice u proseku 500g s tim sto ce tad imati isilazu u obroku to jeto okvirno i na brzaka.
 
Sta je dobro davati ovcama kada se trebaju pariti?Takodje me interesuje sta bi trebalo izbjegavati kod ishrane ,da ovce ne postanu jalove.Prosle godine sam imao dosta ovaca koje su ostale jalove,dali zbog samog ovna koji je bio mlad ili je hrana u pitanju.Ja inace pustam ovce na pasu i dajem im kukuruz pomijesan sa jecmom i zobi.Ja to nemjerim i dajem onako otprilike.Ovce su mi ove travnicke pramenke.Zahvaljujem na odgovoru.
 
Pošto imam mešaonu ja pravim nekakav koncentrat tu ide sunc. sačma, mekinje, zob, tritikale, kukuruz,so i premiks. Pa me interesuje dali tu grešim što tako radim ili je bolje samo zob pošto i nje imam dosta naravno uz so i vodu
 
soli i vode po zelji a zovi nekih 300 gr dnevno,da pasu dobru travu i nema greske

Mislis 300 grama same zobi po jednom grlu,svako jutro recimo?Ja sam kupio grumen kamene soli od par kilograma i to postavio u stalu,na volju ovcama.Lizu kao nenormalne,otimaju se.

Ali kod mene su ovce cini mi se debele ,iako im nedajem neke specijalne mjesavine.Davao sam nedeljno dva puta kukuruz,jecam,zob,i to naravno posolio .Trave ima dosta ,sve sam ogradio bagremovim kolcima i gradjevinskom armaturom koja je mobilna.Opet kazem ,cini mi se da su debele .Samo me je strah da ne izjalove jer sam vec imao dvije,doduse starije su ,po tri puta se ojagnjile.

Ah da ,sve je pocelo od prosle godine kada sam nabavio mladog ovnica romanova,koji je na kraju samo dvije upario.htio sam da pomijesam romanove sa ovim pramenkama a ispalo je boze sacuvaj.Juce ujutro nadjoh jedno mrtvo jagnje u stali,malo,sitno?Sam proces parenja cini mi se pobrkao se?
 
Zob im je najbolja hrana za mrku takodje i zobena slama. Ja ovcama nepravim nista specijalno. 40%kukuruz 30%zob 30%jecam. kada se izjagnje 30%kukuruz 40%zob 30%jecam i to ih tera da da se mrkaju neke se omrcu vec posle 20 dana od jagnjenja+uvek sveza voda+kamena so koliko hoce
 
Mislis 300 grama same zobi po jednom grlu,svako jutro recimo?Ja sam kupio grumen kamene soli od par kilograma i to postavio u stalu,na volju ovcama.Lizu kao nenormalne,otimaju se.

Ali kod mene su ovce cini mi se debele ,iako im nedajem neke specijalne mjesavine.Davao sam nedeljno dva puta kukuruz,jecam,zob,i to naravno posolio .Trave ima dosta ,sve sam ogradio bagremovim kolcima i gradjevinskom armaturom koja je mobilna.Opet kazem ,cini mi se da su debele .Samo me je strah da ne izjalove jer sam vec imao dvije,doduse starije su ,po tri puta se ojagnjile.

Ah da ,sve je pocelo od prosle godine kada sam nabavio mladog ovnica romanova,koji je na kraju samo dvije upario.htio sam da pomijesam romanove sa ovim pramenkama a ispalo je boze sacuvaj.Juce ujutro nadjoh jedno mrtvo jagnje u stali,malo,sitno?Sam proces parenja cini mi se pobrkao se?
interesantno ovo zadnje napisano
 
to sto su jagnjad mala i nisu vitalna je sto je ovan usao u priplod jako mlad, ako se hoce kvalitetno jagnje ovan kao i ovca moraju imati bar 10 meseci pre nego sto se pripuste
 
Pravilo je da na mlade ovce ide stariji ovan i na starije ovce se pripusta mladi ovan, da bi se videli pravi rezultati i reproduktivne sposobnosti grla
 
Vidim ja da se ova varijanta dopada mnogima. Čak je i Miladinović zainteresovan što je za svaku pohvalu.
 
Nazad
Vrh