Koncentrati u ishrani

Odg: koncentrati super

Много је јефтиније узимати га свежег јер процес сушења му повећава цену али је незгодно јер свеж не може дуго да се не уквари.
 
Odg: koncentrati super

nije losa hrana al u kolicini do 50 posto od uobicaejne kolicine zrnastog hraniva(dajem ga kravama u toj razmeri kvasen i ok je)
 
ivanvet je napisao(la):
Hteo sam da postavim ovu temu jer ne znam kakvi su rezultati pri koriscenju Ovisan-a u ishrani ovaca. ako ima neko iskustva sa tim nek se javi. Procitao sam negde da neki velike farme ovaca ne mogu zamisliti svoju proizvodnju bez toga... sta znam, nije mi jasno... Zar on toliko znaci, sta sadrzi u sebi, trazio sam po netu, nisam nigde mogao da nadjem...
Evo sastava Ovisana:Kalcij karbonat,natrij kloridmonokalcij fosfat,magnezij oksid, predsmjesa vitamina i mikroelemenata.
Kemijski sastav: 22%kalcija,4%fosfor,9%natrija,3%magnezija, vlaga do 7%
diodane tvari po :vitamin A,vitramin D3, vitamin E, željezo, cink, mangan, jod, kobalt, se3len.
Proizvođač preporuča 15 do 30 grama po ovci dnevno.
 
ja hranim sa ovisanom oko mesec dana, ranije sam hranio kupovnim koncetratom za junad, i dosad ništa neobično niti novo nisam primetio pravim 2 % ovisana, 1.5% krede ,soje 4 % ,sunc. sačme 3% ,ostalo kukuruz+ žito e sad možda treba duže vreme da prodje a opet neznam ni šta bi trebalo da primetim ovce su zdrave debele lepo odgajaju jaganjce i to je to
 
da li mogu janjicima dati kocentrat za pilice 22posto proteina sa kokcidostatikom...drugo pitanje smem li kada pravim kocentrat staviti i jecam i u kojoj srazmeri,posto mi se komsija zalio da su mu svinje crkle od jecma bacio im je malo vise,da li je opasan za jagnjice
Post je spojen: [time]1270157845[/time]
_________________________________________________
trece pitanje da li mogu jagnjadima davati briket od secerne repe na mokro i mesati sa njim koncentrat,........
hvala unapred
 
sve se moze ali... neko moje misljenje i iskustvo, iskreno posto drzim radnju i izmedju ostalog drzimo i koncentrate pa se desi da nekad istekne rok, ja im pomesam sa jarmom malo da razblazim i jedu, napreduju, e sad posto u pilecem koncentratu koliko sam cuo ima sastojaka zivotinjskog porekla to im nije bas preporucljivo ali bolje i to nego da se baci... sto se tice rezanaca tj briketa davao sam ga celu zimu i ovcama i jagnjadima, ako su ti jagnjad odlucena gledaj da im das taman toliko da pojedu jer ono sto ostane tako pomesano i vlazno hoce da se ulepi u hranilici, ostane po coskovima, niz krajeve pa se to malo "ukiseli" i ostade :haha:
 
kakvo je vase misljenje o koncentratu za jagnjad ciji recept je,u 40 kg juneceg koncentrata t1(14 posto) doda se 5 kg soje?
 
Velimir je napisao(la):
vla je napisao(la):
Za ishranu jagnjadi i ovaca nije dobro koristiti koncentrate i premixe za ostalu stoku jer oni sadrže Bakar, koji je štetan, toksičan za jagnjad i ovce. Koristiti samo namenske koncentrate za ovce i jagnjad/ ne sadrže bakar/, posebno priplodna grla i to najbolje peletirani zbog stimulacije razvoja buraga i preživanja.Ostavite se "ćorava posla" i dikusija o organskoj proizvodnji u ovčarstvu, jer toga skoro da i nema u belom svetu. Hrani ko čime ima i da bude što jeftinije-ekonomičnije.Ovčarstvo je biznis kao i svaki drugi, nezavisno od broja ovaca, ili si uspešan ili propadaš. Surovo ali istinito.
Право да ти кажем копкала ме је ова твоја тврдња у вези бакра да сам малопре, онако већ распремљен за спавање излазио са лампом до подрума да гледам састав премикса за овце и јагњад. И утврдио да је твоја тврдња нетачна. Наиме, и премикс и со за лизање са вит. и минералима садрже бакар а у доступној литератури нашао сам да постоје подручја са дефицитом бакра и услед тога обољевају говеда и овце . Дневне потребе код оваца и свиња су 6мг/кг хране. Једини податак за шкодљивост који сам нашао је тај да је код оваца било шкодљиво давање 30мг бакра дневно по грлу током дужег временског периода.
Bakar je neophodan. Ucestvuje u procesu formiranja crvenih krvnih zrnaca, kostiju itd......
POtrebe za bakrom se razlikuju od vrste do vrste i tu je Vla u pravu. Zato ne treba davati kojncentrate namenjene jednoj vrsti nekoj drugoj. NPR hrana za ovce ima nedovoljno bakra za koze a hrana za koze je toksicna za ovce.
Linija izmedju potrebnog i suvisnog je vrlo tanka pa se lako od podmirenja potreba predje u trovanje.
Izgleda da se svaki neiskorisceni visak bakra ne izlucuje vec se deponuje u jetri sto vremenom dovede do hronicnog trovanja.
 
a zašto se ovde ne bi predstavio u dve tri reči o sebi a ne ići tamo pa se vraćati i kome se tamo predstavlja valjda je logično da se ovde predstavi ovim ljudima sa kojima će postovati
 
Čitam vaše komentare, pe rekoh da se javim. Lično smatram da moderno ovčarstvo nemože bež koncentrata odnosno žitarica. Ja lično sam mješam svoju hranu u koju dodajem vitaminski dodatak dok so imaju uvijek na lizanje a i ona je obogačena mineralima i voitaminima - slovenski proizvod. Imam fantastične rezultate i nikad nisam imao problema! Pozdrav svima! Sve je u dobrom "zdravom" i pravilno izbalansiranom obruku, poštujući period u kojem se nalazi životinja. (graviditet, mirovanje, mlječnost i sl).
 
Evo da Vam sa svoje i strucne tacke gledista dam pravu informaciju o razlici izmedju superkoncentrata i gotovih smesa. Sama rec Vam govori da su gotove smese ili negde deklarisu i po pravilniku potpune smese gotove smese koje sadrze sve sastojke potrebne za odredjenu kategoriju i vrstu domacih zivotinja. Zato je neophodno da se svaka vrsta koliko god se to moze hrani sa hranom proizvedenom za nju., tj, za tu kategoriju jer ima razlike,odatle i poticu nekad losiji rezultati pa ispadne da je los koncentrat. Superkoncentrat predstavlja smesu proteinskih, ugljeno hidratnih i vitaminsko-mineralnih hraniva, znaci svega ali bez zitarica( kukuruza, jecma, psenice,zobi...). Narocito se koristi u Vojvodini jer svaka kuca ima zitarice, pa im je finansijski isplativije da ga koriste. Tehnoloski je po pravilniku tako precizno uradjen da kada mu se dodaju zitarice u tacnoj srazmeri prema uputstvu za upotrebu od njega se dobija recimo i jedinica i dvojka za tov pilica, tako i za tov svinja skoro isto kao da ste kupili gotovu smesu malopre navedenu. Problem moze da nastane ako se u kucnoj radinosti precizno na vagi neodmeri kolicina vec se razmerava sa fanglama i sl, 3 prema 1 i drugo i to nije to. Takodje kada se izmesa rucno ili u mesaoni priznacete da je razlika.Tvrdim posto taj posao radim vec oko 15 godina, znam kako je bilo nekada i sa sirovinama i sa stanjem opreme i sada, i da ne govorim o propisima, zastiti potrosaca, broja stoke, konkurencije medju FSH, sigurno je da je to kod ozbiljnih proizvodzaca na visem ili visokom nivou. Samo da napomenem recimo opremu koja je danas sa plc-om kompletno kompjuterizovana, radnik moze samo da po dobijanju radnog naloga ukuca broj recepture i kolicinu, sve ostalo je na automatizaciji, znaci smanjena je mogucnost greske radnika i dr. Od sirovina u vecini su izbacene sirovine kao mesno-kostano brasno dobijeno iz kafilerija jer ipak predstavlja veliku opasnost i od salmonele i dr, problem je i u pravilnom balansiranju smesa sa njim jer nije standardnog kvaliteta posto nekad ima vise kostiju znaci Ca,P.. a nekad vise mesa i sl.
Slozicu se pre je problem uvoza i koriscenja sojine sacme ako je GM, jer samo Becej proizvodi ,,Nasu sacmu,,dok su ostale komponente uglavnom dobre i sigurne pod uslovom da su zdrave bez zizaka, plesni, leptirica itd. Tehnologija je uznapredovala i sa peletiranjem i exstrudiranjem znaci termickom obradom jer se recimo poznato salmonela unistava vec na 65-70 stepeni a radna temperatura ovih masina je uvek nesto veca itd. Najveca opreznost treba da postoji kod vitaminsko-mineralnih predsmesa, tj premiksa jer su tu razne kombinacije, ali je velika stvar sto ovce i koze nisu zavisne od velikih doza i broja vitamina i minerala, ne stavljaju se aditivi, kao prebiotici, probiotici i s lkoji uzgred imaju zdravstveni znacaj i dr. Urea i drugi komercijalni preparati pod nazivom Benural S, Zenural i sl su veoma opasni jer se koriste za druge prezivare pre svega za tov junadi gde imaju smisla kao izvor neproteinskog N, a kod nasih zivotinja izazivaju u vecoj koncentraciji od moram reci dozvoljene doze trovanje, sterilitet i dr. Kupujte premikse i koncentrat bez tvz NPN jedinjenja, nemojte hranu za recimo junad ili telad ili krave koristiti za ovce u laktaciji i koze jer postoji verovatnoca da cete iz neznanja pogresiti.Tim pre sto je koncentrat sa NPN jeftiniji od smese bez njega a to uvek opredeli kupca da pogresi i dr.Trazite da ako je kupujete gotova hrana bude za tu i tu kategoriju zivotinja za koju Vam i treba hrana to je najprecizniji put.Za dodatna objasnjenja i polemiku sam tu.
Post je spojen: [time]1286999010[/time]
_________________________________________________
Samo da dodam jos oko premiks, znaci ovisan, vezevit, prefoskal, energovit, i mnogi drugi su po sastavu smese vitamina i minerala pre svega i nosaca. U zavisnosti od potreba zivotinja te su kolicine, tj koncentracije normalno razlicite i po zivotinjama i po fabrikama i to treba uporediti na deklaraciji. Mnogi sadrze jos i aromu za bolju konzumaciju, pa znaju da mirisu ili recimo na jabuku kod svinja, vanilu kod prasadi i dr. Ako ih koristite pitanje je da li Vam trebaju i blokovi za lizanje jer su u dobroj meri jedno te isto, samo u drugoj formi. Napomenuo bih da se kupuju oni sa organski vezanim mineralima poput Selena i dr, koji su lakse i brze svarljiviji,antikancerogeni, zdraviji u odnosu na neorganske forme i dr. Takodje u zavisnosti od kolicine pomenutog Selena , pa vitamina E, A moze se ocekivati brzi ulazak u estrus, znaci brza i ,,povoljnija,, oplodnja da negovorimo o neophodnosti minerala Fosfora koji je u tome neophodan itd.
 
Odlicno objasnjeno,a narocito je vazno zasto ne hraniti ovce-jagnjad smesama za junad,to mnogi rade i naprave vise stete nego koristi. :ppozdrav:
 
Danas se zna da za uspešnu proizvodnju zemlju treba testirati da bi mogla pravilno da se đubri ili popravi pH.
Isto važi i za stočarstvo. Najvažnije je znati prisustvo ili otsustvo mikro i makro elemenata u zemljištu.
Na primer poznato je da su neke biljke bogate selenom, neke kalijumom i sl. Ali ako je deficit selena u zemljištu onda ga ne može biti dovoljno ni u toj selenom bogatoj biljci.
Gotove smeše, čak i kada su napravljene tačno po specifikaciji, se prave za svaku situaciju a to znači da su dobre samo za po neku.
 
U pravu si Miladinovicu mnogi davaju nebitno koncentrat za sta je mijesaju sa zitaricama raznoraznim.Moj kolega radi u mijesaoni i nekad"pozajmi koncentrata :haha:" od firme zavisno na cem radi i npr.od nosilica dava svinjama ili obrnuto kaze (nek taru nesto u ustima)i nije bilo nikad problema.Sto kazu zamirisi im nije to po recepturi :sta:.
 
Od cega sito od toga i debelo uvek bilo moj @CAR-e,ali ipak za prave rezultate i izvlacenje maximuma samo pravi koncentrat po recepturi i detelina,a koliko je isplativo to svak sebi mora obracunati
:ppozdrav:
 
Miladinovicu
Nevijerujem da bi bio nit ti nit itko od nas na pozitivnoj nuli,pokusaj za jednu ovcu kupovati ali bas sve i vodu placati.Za 365 dana koliko ce te stajati ta ovca i njen podmladak nek se i oblizni kad prodas janjce uzmi suma sumarijus a to bar tebi nije tesko nevijerujem da ces biti na pozitivnoj nuli,ili se varam :sta: .
 
Ne varas se druze,ako se sve kupuje i hrani po propisu,a prodaje po ovim cenama sada,tesko je i na nuli biti,naravno da se ne racuna svoj rad
Usteda na hrani(jeftina a dobra hrana,pasa sto vise i sl),dobra genetika,velik broj grla i tek onda se moze nesto zaraditi inace ::lose::
:ppozdrav:
 
Ni veliki broj grla nije rijesenje vijeruj mi jednom rijecju "nemos dati reda"a nezelim niciji sluga biti.Jest da radim da bi zivio ali nezivim da bi se patio.
 
Nazad
Vrh