Koncentrati u ishrani

Odg: koncentrati super

Valpovka je na ovim prostorima bila toliko poznata, da pre onog rata s početka '90 niko nije ni kupovao koncentrate od VZ Zemun.
Za štalski sistem moraju ići premiksi.

Nisam protivnik upotrebe komponenti animalnog porekla, ali ne za preživare.
Mesno i riblje brašno je pogodno samo u ishrani svinja i živine. Štaviše smatram da je mnogo manja mogućnost da mesno brašno sadrži toksine u odnosu na riblje brašno. A to je prava ekološka proizvodnja, jer se tako uklanja otpad iz klanične industrije, koji inače ovako završava po raznim deponijama gde tokom procesa truljenja postaje leglo zaraze.
 
Odg: koncentrati super

Vidim da ste bili jako aktivni ovih dana. Evo mozda i nekog mog iskustva u vezi koncentrovane hrane u ishrano jagnjadi odnosno ovaca. Do kraja prosle godine smo koristili koncetrovane smese za jagnjad koje smo sami pravili u spostvenoj mesaoni. Sastojci su bili uglavnom sa svog poseda (kukuruz, jecam,stocni grasak, zob) i nesto kupljeni (sojina sacma, suncokret sacma i premiksi) Od ove godine koristimo gotove koncetrate firma "sto posto" i "gebi". Zadovoljni smo i sa jednom i sa drugom vrstom ishrane ali ipak razlike postoje. Primetili smo da kod hrane koju smo sami pravili jagnjad nerado jede onu sitniju hranu (najvise skoroba, minerala, soli....) a mnogo radije ono krupnije a to su uglavnom ljuspice semenki. Radili smo nesto slicno sto je urban vec naveo da bude sto krupnije mlevena hrana ali ipak ima i brasnaste hrane. Takva sitna hrana se vremeno nakupi u hranilici i jagnjad je nerado jede. Jos jedan razlog je tah ga jagnjad kasnije pocne da jedu brasnastu hranu, odnosno stalno kijaju i kasljucaju dok jedu. Konverzija hrane je u principu gotovo identicna oko 2,6-2,8 kg koncetrovane hrane za 1kg prirasta (lucerka ili seno po zelji dodatno) ali jagnjad za oko 250gr hane dnevno vise pojede. Posledica toga je povecanje dnevnog prirasta za nekih 60gr, sto je za nas dobro (406gr prosek). Moderne rase zahtevaju takav nacin ishrane da bi mogle da iskoriste svoj genetski potencijal. Koncetrovana hrana danas nije ni blizu onoga sto je bila pre 15-20godina kada su mnogo stvari bile dozvoljene. Sve vece firme imaju redovne kontrole kvaliteta i nadam se da vam je jasno sta bi za jednu firmu znacilo kad bi se proculo da radi neke malverzacije i to se potvrdi. Konkurencija na trzistu je jaka tako da nema igranja sa nekim glupostima (toksini,hormoni ili ne daj boze antibiotici...) Sigurno je da se koncentrat treba koristiti u ishrani onih zivotinja za koje je namenjen jer za to postoje dobri razlozi inace bi postojao univerzalni koncetrat. Moderno stocarstvo se ne moze vise zamisliti bez takvog nacina hanjenja jer se samo na taj nacim moze zivotinji pruziti adekvatna hrana odgovarajuceg satava i istog kvaliteta. Ne znam da li je neko od vas nosio svoje zitarice na analizu i zna koliko ima hranljívih materija, minerala, mikotoksina, bakterija, gljiva? Ko to ne uradi onda su sve price oko receptura prazne price a to se na kraju vidi i kod zivotinja odnosno njihovim proizvodnim rezultatima.
Otvoren sam za dalju diskusiju i isptravke svog misljenja :ppozdrav:
 
Odg: koncentrati super

e ovako posto sam prozvan od strane nekih clanova da ja kazem koju pametnu nadam se da ce ovo biti dovoljno da razuverim neke neverne tome zasto sam protiv koncentrovane ishrane jagnjadi
1. razlika izmedju prirodnih i vestackih vitamina je enormana jedna studija je pokazala da je upotreba vestackih vitamina povecala smrtnost kod zivotinja do 10% jos jedna razlika je u vezivanju vestackih vitamina u odnosu na prirodne gde se vestacki vitamini brze razlazu pa samim tim dolazi i do ponovnom traznjom istih ili zivotinja na neki nacin postaje zavisna od njih
2. neodgovornost proizvodjaca koncentrovane hrane je u tome sto gledaju na isplativost istog tog konccentrata pa samim tim se ubacuju elementi koji su sumnjivog porekla ali im je cena povoljna jer slozicemo se da je moguce namestiti uzorak koji se nosi na analizu a da se uy te vrece pakuje nesto sasvim drugo a da negovrimo da im se sve vise desava da "zaborave" da ubace neki elemenat
3. razlika u samom mesu zivotinja misici zivotinje koja je hranjena koncentratom jer misici koji su gradjeni samo proteinima samim tim vezuju vise i vode tako da je to meso nekako vodenastije a neki ce reci da je samim tim i slasnije slazem se ako to jagnje pecete kod pekara a ne na raznju ili gledano to ovako ako prodate jagnje od 30kg 16% posto od toga je voda koja je sastavni deo proteina i koja ima istu hranjivu vrednos kako ti kazes miladinovicu kao i prirodno othranjeno jagnje
ovo se neki moji razlozi zasto izbegavam koriscenje koncentrata ali moram se sloziti sa brankom kada kaze da kod stalske shrane ovaca se moraju koristiti koncentrati ali te koncentrate bi onda trebalo sami da pravimo jer video sam dosta lepih recepata ovde na forumu za koje netreba puno para a 100 puta su bolji i zdraviji od onoga sto kupujemo po apotekama za kraj da i ovo kazem dragi moji ovcari sto vise pustajte ovce na pasu ako mozete jer kako kaze miladinovic priroda sve sama uredi i napravi obicno su ljudi ti koji nesto sjebu PS izvinjavam se svima koji su se nasli uvredjeni nije mi bila namera da bilo koga omalovazavam i vredjam iako sam to bio i najverovatnije da cu i dalje biti
 
Odg: koncentrati super

Nekada davno sam koristio koncentrovanu smesu, prevashodno za ishranu jagnjadi , koju sam licno pravio po recepturi vz. Zemun, ali sam upravo zbog bolje iskoristenosti presao na njihovu graniliranu hranu (ne zbog lokal patriotizma nego zbog toga sto su tzv. granule bile u to vreme pojam za ostale proizvodjace a i poznavao sam coveka koji je tamo radio i tacno sam znao koje su komponente koristili).
U medjuvremenu sam probao i koncentrate ostalih proizvodjaca, ali sam se vratio na zemunski iz prostog razloga jer mi se ucinilo da ga "najradije" jedu iako znam da vz.Zemun vise nije ono sto je nekada bio, inace redovno koristim i mineralno-vitaminske lizalice (uglavnom francuske) tako da barem do nekle kompenzujem eventualne nedostatke u ishrani.
Dakle, ako postoji dilema da li koncentrati u prihrani jagnjadi ili ne, kao neko ko je probao razne varijante ja sam u svakom slucaju za (naravno uz kvalitetnu senazu).
 
Odg: koncentrati super

Granulirana smesa je zakon,iako ne zna se bas kakav je sastav(srbija je ovo svako gleda da podvali makar i na mala vrata) ali je radije jedu.
Osnovni problem trenutno je cena te smese od oko 30 i vise din za kg,a ziva mera je 200 din i manje za jagnjad.
konverzija 2,8 za kilo prirasta + lucerka koja je 8 din za kg minimum(izadje oko 100 din trioskova hrane za kg prirasta) i majka koja mora da jede pa vidite vi tu racunicu i paritete
Ekonomska opravdanost je problem,pricao sam pre par dana sa kolegom Muskinjom na ovu temu(najbolji odgajivac safolak u HR),kaze da je izbacio koncentrate iz upotrebe zbog cene,koristi mlevene zitarice ali i premikse,bez sacmi,ima prirast od oko 350 grama kako sam kaze samo zahvaljujuci genetici kod Safolka.Ovo su njegove reci ako me on lagao i ja lazem vas
:ppozdrav:
ps.
Pasa dobra je najzdravija i najjeftinija hrana,ali ko je nema mora se snalazit kako zna i ume
Paritetima cena nas teraju da se igramo s jagnjadima kao s Frankestajnom da bi isplivali iznad minusa tj da iz njih izvlacimo max
 
Korišćenje Sano OVISAN-a u ishrani ovaca

Hteo sam da postavim ovu temu jer ne znam kakvi su rezultati pri koriscenju Ovisan-a u ishrani ovaca. ako ima neko iskustva sa tim nek se javi. Procitao sam negde da neki velike farme ovaca ne mogu zamisliti svoju proizvodnju bez toga... sta znam, nije mi jasno... Zar on toliko znaci, sta sadrzi u sebi, trazio sam po netu, nisam nigde mogao da nadjem...
 
Odg: koncentrati super

vla je napisao(la):
Za ishranu jagnjadi i ovaca nije dobro koristiti koncentrate i premixe za ostalu stoku jer oni sadrže Bakar, koji je štetan, toksičan za jagnjad i ovce. Koristiti samo namenske koncentrate za ovce i jagnjad/ ne sadrže bakar/, posebno priplodna grla i to najbolje peletirani zbog stimulacije razvoja buraga i preživanja.Ostavite se "ćorava posla" i dikusija o organskoj proizvodnji u ovčarstvu, jer toga skoro da i nema u belom svetu. Hrani ko čime ima i da bude što jeftinije-ekonomičnije.Ovčarstvo je biznis kao i svaki drugi, nezavisno od broja ovaca, ili si uspešan ili propadaš. Surovo ali istinito.
Право да ти кажем копкала ме је ова твоја тврдња у вези бакра да сам малопре, онако већ распремљен за спавање излазио са лампом до подрума да гледам састав премикса за овце и јагњад. И утврдио да је твоја тврдња нетачна. Наиме, и премикс и со за лизање са вит. и минералима садрже бакар а у доступној литератури нашао сам да постоје подручја са дефицитом бакра и услед тога обољевају говеда и овце . Дневне потребе код оваца и свиња су 6мг/кг хране. Једини податак за шкодљивост који сам нашао је тај да је код оваца било шкодљиво давање 30мг бакра дневно по грлу током дужег временског периода.
 
Odg: koncentrati super

Sve sam ja to procitao i vidio cak neku literaturu imam gdje sam nasao takve podatke iste podatke ali cekam da mnogi daju svoj komentar ili savijet pa da se ocitujem o svemu tome.cak sam i zvao prijatelja- poznanika koji radi u mijesaoni stocne hrane da mi kaze razliku izmedju koncentrata za junad i janjce pa mi je dosta toga rekao_On isto svega pomalo drzi od stoke ali mi nije hteo puno preko telefona pricati nego je rekao da cemo se naci za 2 mijeseca dolazi kuci pa cemo sijesti uz :ppozdrav: i popricati.
Post je spojen: [time]1268734979[/time]
_________________________________________________
Na kraju mi je rekao mozes davati od koka nosilja koncentrata i mijesati sa zitaricama ali samo da zamirisi im sto i jest glavno da ostale komponente sladje jedu.
 
Odg: koncentrati super

što se bakra tiče Velimir je u pravu nisam bio siguran pa sam konsultovao svog prijatelja inače magistra veterine i čovek kaže da je bakar neophodan a višak je problem i da su ovce najosetljivija vrsta domaćih životinja
 
Odg: koncentrati super

Znaci dolazimo do zakljucka da moze ali treba "razblaziti"sa ostalim zitaricama a da se nebi proteini izgubili dodati soje kao sto mi je i receno.
 
Odg: koncentrati super

Па Царе знаш како, концентрат за јунад се мало разликује него за овце јер су обоје преживари, једино овца производи и вуну па се разликују мало потребе у неким аминокиселинама али концентрат за коке и свиње не давај због садржаја компонената животињског порекла. Не знам какве су цене у Хрватској али овде мене изађе јефтиније неких 30% када га сам правим а теби би особито била велика уштеда због већег броја оваца ако је разлика у цени као код нас.
 
Odg: koncentrati super

Ovako ja nehranim janjce kao svinje moje ovce kad dodje proljece su na pasi od jutra do sutra samo sto prenoce u toru ili stali zatim opet zora medja u pasu i tako dok se nesmrkne,kad dodju kuci ili u tor trebalo bi nesto dea pozoblju pa koliko koje uhvati.To sto pojedu da bude sto kvalitetnije,bericatnije a da me sto manje kosta.Ja znam da nemoze koka i jaje ali sredinu moram naci.Kod nas je 10kg soje 22 eura,100kg kuruza 19 eura a ostala(smeca)komponente da i nepricam pa sad budi pametan a vi racunajte gdje je racunica i kako raniti a da nemudruje se.Sastavite recept ja cu ga napraviti ali prije toga zapamtite da za janje dobijem cca 85eura od 35 kg na cisto.Cekam.
 
Odg: koncentrati super

Код вас је цена соје баш папрена, код нас је сојина сачма око пола евра за кг а кукуруз око 0,12евра за кг. Ево неких рецепата па пробај:
до 15кг узраста(18% протеина)

кукуруз 49,2
јечам 10
сточно брашно 7
сојина сачма 18
сунц.сачма 9
крмни квасац 3
дикалцијум фосфат (дкф) 1
сточна креда 1,3
сточна со 0,5
премикс за јагњад 1 (или по произвођачу)

до 15кг

кукуруз 57,05
сточно брашно 10
сојина сачма 19
сунц.сачма 9
крмни квасац 3
дкф 1
сточна креда 1,2
сточна со 0,5
премикс 1
мин-а-зел плус

до 15кг

кукуруз 57,4
суви репин резанац 5
сточно брашно 5
сијина сачма 20
сунц.сачма 6
крмни квасац 3
дкф 1
креда 1,1
со 0,5
премикс 1

од 15 до 30кг

кукуруз 50,3
јечам 10
сточно брашно 10
сојина сачма 8
сунц.сачма 16
крмни квасац 2
дкф 1
креда 1,2
со 0,5
премикс 1

од 15 до 30кг (16% протеина)

кукуруз 57,55
сточно брашно 12
сојина сачма 8
сунц.сачма 16
крмни квасац 2,5
дкф 1
креда 1,2
со 0,5
премикс 1
мин-а-зел плус 0,25

15 до 30кг

кукуруз 66
сточно брашно 10
сојина сачма 8
сунц.сачма 10
крмни квасац 2
дкф 1
креда 1,2
со 0,8
премикс 1

рецепт Бате из Пожеге(17%)

кукуруз 52
тритикале 12
сојина сачма 18
сунц.сачма 7
дехидрована луцерка 8
дкф 0,5
креда 1
со 0,5
премикс 1

Овај миназел ти је нешто на бази зеолита за отклањање токсина из организма, за превенцију услед кварне хране, ако не нађеш може и без тога. поздрав
 
Odg: koncentrati super

Samo da dodam komentar u vezi Minazela.
Poželjno ga je stavljati u hranu kada se koristi kukuruz sa vlagom iznad 15% naročito za manje uzraste životinja.
 
Odg: koncentrati super

suvi repin rezanac u dzakovima prodavaju peletiranog,i 25kg kosta 330din
 
Odg: koncentrati super

urban je napisao(la):
Velimire a di nam je suvi repin rezanac
Па узми неки други рецепат а иначе га имаш у огласима у ринфузном стању по 7 динара и мислим да може заменити кукуруз у концентрату јер му је састав сличан.
 
Odg: koncentrati super

Суви репини резанци су угљенохидратно храниво па могу заменити део зрнастих хранива. Садрже минимално 8% сирових протеина. Имају веће количине пектинских материја које у средини са влагом бубре и повећавају запремину па при давању већих количина резанаца треба их наквасити да не би дошло до зачепљења једњака.
Иначе никад их нисам користио па немам практичног искуства са њима ови подаци су из прочитаног.
 
Nazad
Vrh