Koncentrati u ishrani

Odg: koncentrati super

CAR je napisao(la):
........Kokos na salasu-rancu koja jede kukuruz u zrnu nejede zdravu hranu jer je taj kukuruz tretiran u fabrici,na polje,bacana mu se "hemija"da naraste u polju u zatrovanoj vec zemlji jer je prskana sa svim i svacim protiv svega i svacega.Jel to ekoloska hrana?dajmo samo malo iskrenosti i bolje razmisliti.

Care,
delimično se slažem sa tvojom pričom, po meni, postoje tu nijanse i to značajne, jer ta kokoška koja pojede to zrno žita na ranču, ceo dan šeta i kljucka po prirodi, pa unese mnogo više prirodnog, kolikogod ono bilo "zagadjeno", pa su njena jaja "žuta kao dukat", kada ih "baciš na oko", prste poližeš. Ako snese do 200 komada godišnje super.
Sa druge strane, koka nosilja je strpana u boks i kljukana koncentratom ceo dan (a u njemu samo što nema "pop sa bradom" od korisnih premeksa - toliko je "kvalitetan"), snese lupam (ne bavim se tim) možda i preko 300 komada, ali brate, narodski rečeno "jajce smrdi".

Ukratko, kvantitet je tu (cca. 100 komada više), ali zato od kvaliteta ima samo k....?!?!

:ppozdrav:
 
Odg: koncentrati super

vidi care slazem se sa tobom da je nemoguce proizvedsti organsko jagnje da ga tako nazovem ali bojim se da ce mo naciniti istu gresku kao i u svinjarstvu okrenucemo se tome da da ga sto pre uhranimo i takoreci naudvamo da bi ono na prvi pogled izgledalo super a pitanje je kakvu ce mo to zivotinju dobiti da li ce mo te zivotinje vremenom omlitaviti i postati zavisna od ljudske pomoci i nege meni su pricali da se panonska ovca mogla ojagnjiti na -10 i da bi to jagnje bez problema prezivelo a sada ako jo temperatura niza 0 stepena daj im brzo sijalice da neozebu zato sam protiv super koncentrata jer ucimo njihov organizam da bukvalno dobije sve na tacni jer nam je tako lakse i jeftinije nego da pustimo zivotinju da se sama snalazi u prirodi opet ja sa onim nekada ali da kazem jos ovu stvar pre koncentrata svinje su se ranile godinu dana na djubretu i nije bilo ni blizu toliko bolesti koliko sada ima tako i sa jaganjcima to radimo sada je neprofitabilno ako jagnje nema dnevni prirast od minmum 350 gr a za 5 godina ta granica ce i preci 400
 
Odg: koncentrati super

slažem se sa Carom i sa Vla upravo tako kao su ljudi rekli e sad pitanje za nekog od njih pošto znam da su znalci jeste li imali iskustva sa premikosom OVISAN -sano naravno to je isključivo za ovce bez bakra dodaje se samo žitarica+1.5 % stočne krede ja sam stavio i soje malo
 
Odg: koncentrati super

Sano Ovisan dobar, samo je cena ? Nastavi tako Urban sa sojom i imaćeš odličan prirast, samo nemoj mnogo sitno da melješ, krupnije ,bolje za ovce i jagnjad ,isto zbog bržeg razvoja buraga i preživanja.
Najbolji premix je Likrin, trebalo bi uskoro da se pojavi i kod nas /nije reklama/
 
Odg: koncentrati super

u pravu si cena je užas oko 80 din kg kuruz sam mleo na mlin za plastiku ima kalibraciju 6 mm pa je neko zrno polomio na pola a neko je samleo baš ispalo onako ok,više je grubo a manje one sitne prekrupe e sad odmah pitanje ko radi taj novi premix gde može da se kupi i cena ako se zna

aj da iskoristim priliku šta mislite o ovom sastavu za lizalicu


"kompozicija u mineralima %

sodijum Na 38 %
kalcijum Ca 0.62 %
magnezijum Mg 2 %

kompozicija u trasiranim elementima / 10 kg %

cink Zn 2900 mg
gvoždje Fe 2000 mg
kobalt Co 12 mg
mangan Mn 1200 mg
selen Se 15 mg
jodin J 600 mg

još piše da je isključivo za ovce i koze šta mislite jel ovo OK sastav
 
Odg: koncentrati super

Ljudi kod nas se janjcima dodava do 1 mijesec mijesec i pol starosti kad ocvrsnu dobro nista od nikakvih zitarica.Samo pasa i mozda kukuruza malo pomijesano sa stokakvim zitaricama pa nismo mi slavonija taaaako da neko janje uzme nesto neko nista i to je to ali kad janje zakrzlja tko ga moze oteti tako da nista od toga janjeta iz iskustva pricam jer mu treba 7 mijeseci da bi imalo mozda 22kg.zive vage od toga pola kosti osuga se itd.pa tko ce takvo janje kupiti ja nebih prvi a vi.
Post je spojen: [time]1268544673[/time]
_________________________________________________
kazete nevalja mijesati koncentrat od junadi za tov janjaca
Post je spojen: [time]1268583436[/time]
_________________________________________________
Ajmo profesionalci koja je razlika izmedju koncentrata super za janjce,telad,junad itd,sta koji sadrzi u sebi i sta bi smetalo zivotinji ovoj ako je koncentrat za onu i obrnuto,kaze se da u ovom ima ovo u onom ono tko zna nek odgovori a netko bi trebao znati jer ako se zna komentar mora biti i adekvatan odgovor a ne rekla-kazala.Hvala.
 
Odg: koncentrati super

@Maestro
Već odavno ne držim ovce ali iz čiste radoznalosti i želje da nešto naučim čitam skoro sve postove i skoro sve teme.Tako sam naleteo i na tvoje mišljenje o kvalitetu jaja koje nose koke u kavezima hranjene isključivo koncentratom.Elem,kako ja i većina mojih ukućana u letnjem periodu najčešće po dvorištu hodamo bosi,držanje kokošaka na prostoru našeg kretanja bi bilo nehigijenski.Zato za svoje potrebe držimo 10-ak komada u kavezu i hranimo ih koncentratom koji proizvodi lokalna fabričica stočne hrane.Nose 8-9kom.dnevno koliko nas 6-oro i trošimo.Inače,pravio sam i sam(mislim na koncentrat) ali je to mala količina pa mi se ne isplati.Kvalitet jaja je jako dobar i uopšte ne smrde.To kažem jer su mi klinci jako osetljivi na kojekakve mirise i sumnjive arome.Možda je razlog mali broj koka i relativno dobro održavanje higijene kaveza,kvalitetna hrana.Ko će znati?Možda je malo off-topic ali eto...
 
Odg: koncentrati super

Svaka cast Zoki a sta je sa ostalima recimo da su u farmama na poslu itd.cekam odgovor.
 
Odg: koncentrati super

Ljudi kod nas se janjcima dodava do 1 mijesec mijesec i pol starosti kad ocvrsnu dobro nista od nikakvih zitarica.Samo pasa i mozda kukuruza malo pomijesano sa stokakvim zitaricama pa nismo mi slavonija taaaako da neko janje uzme nesto neko nista i to je to ali kad janje zakrzlja tko ga moze oteti tako da nista od toga janjeta iz iskustva pricam jer mu treba 7 mijeseci da bi imalo mozda 22kg.zive vage od toga pola kosti osuga se itd.pa tko ce takvo janje kupiti ja nebih prvi a vi.

:sta: :sta: :sta:
 
Odg: koncentrati super

mislim da bi trebalo reći da je generalno prisutan jedan problem maltene u kod sviju proizvodjača gotove koncetrovane hrane a to je "BENURAL" tj urejom se povećava proteinska vrednost hraniva na željeni procenat označavaju je NPN e sad sama ureja koliko je zdrava procenite sami zato mislim da izrada koncetrata u sopstvenoj režiji je pouzdanija mada i to je diskutabilno jer se i komponente kupuju, ja sam pravio sa 4 % sojine sačme 3 % suncokretove sačme 1.5 % stočne krede i 2 % ovisana (sano) ostalo kukuruz i žito grubo mleveno to je ovce
 
Odg: koncentrati super

Sasha daj jos jednom ponovi moje rijeci a valda ce netko od mod.vidijeti ili ce mu zapasti za oko tvoje sprdanje i sa ostalim clanovima na forumu cak i vredjanje poput riijeci LIZANJE JAJA ako ne ja cu im ponoviti.MISLIM DA JE OVO KRAJNJE BEZOBRAZNO SA TVOJE STRANE ako mod.se ogluse na tvoje ponasanje ja se odjavljujem sa foruma i lijepo vas pozdravljam sve.Ovakvo tvoje ponasanje nije cak ni za opomenu nego...
 
Odg: koncentrati super

sta se ljutis samo nerazumem sta si time hteo da kazes nisam hteo da te uvredim izvini ali post je stvarno nejasan bar taj prvi deo

Edited by: Maestro
- Saša, mislim sam da smo posle jutarnje razmene poruka ne adekvatno ponašanje ponašanje na forumu stavili sa strane.
Ako ti nešto nije jasno, šta je kolega hteo da kaže, postoji gore zeleni pravougaonik "CITIRAJ", pa ispod toga napiši bar dve-tri reči, a ne tri smajlija?!?! To je neko pravilo iz života u komunikaciji medju ljudima, a ne Copy/Paste i smajliji!!
Stvarno počinje da iritira, ne samo kolegu CAR-a, već i druge. Napiši ti neki post, iznesi svoj stav, ako imaš neka znanja o ishrani koncentratima podeli sa nama!

:ppozdrav:
 
Odg: koncentrati super

lepo smo se izvredjali ali i naucili nesto novo,to je bitno
autore nekih postova necu udostojiti ni odgovora mislim da ni to ne zasluzuju
poenta mog posta je da npr jaje od koke sa salasa i koke sa farme ima istu ili vrlo pribliznu hranljivu vrednost u dzulima ili kalorijama kako vam draze
o ukusima necemo raspravljati,zna se sta je lepse naravno
@vla
sto se tice bakra hoces reci da npr koncentrat za junad ne valja davati ovcama i jagnjadima?
ovo mi je vrlo bitno posto ja to ponekad dajem
Sve sto mozemo uciniti po mom misljenju je da se svi drze propisanih koncentracija i karenci bez preterivanja u odokativnim metodama
ako hocete pravu eko hranu imate je u EU ali ima i cenu koju kod nas nema ko da plati evo npr jedne stvari
http://news.bbc.co.uk/2/hi/8464222.stm
i ko ne zna engleski kad vidi cifre sve ce mu bit jasno
svaka svinja se pazljivo bira ima ogradjen svoj prostor mislim da ej 1 ha u pitanju i poseban rezim ishrane itd...
sto se tice onoga sto ja i kako hranim,ako se ja ne bojim da ga jedem ni moja porodica,ni drugi nemaju razloga za brigu
 
Odg: koncentrati super

Ajde i ja da ne ostavim CAR-a bez mog odgovora.
Iako nisam pristalica SANO i sličnih proizvoda, sada ne želim to da spominjem.
Tokom 90-tih godina sam se bavio tovom junadi a stočnom hranom više od 15 godina, pa mislim da mi to daje makar malecno pravo da nešto u tom pogledu kažem.
Po mom mišljenju smeša kukuruza, pšenice (ili mekinja) i 33%-tne suncokretove sačme uz dodatak stočne krede, kvasca nastalog iz alkoholnog vrenja i premiksa bilo kog domaćeg renomiranog proizvođača može u potpunosti zameniti bilo koji koncentrat, ili mešavinu super koncentrata sa kukuruzom sa više nego zadovoljavajućim rezultatima. Čak mislim da se i izostavljanje premiksa ne bi bitno odrazilo na razvoj životinja. To se naravno sve odnosi na štalski način držanja.
Naravno pored toga je jako važno obezbediti i dovoljnu količinu kvalitetnog sena (livadske trave, deteline, sudanske trave itd).
 
Odg: koncentrati super

Da im kafu sa salagom kuham svako jutro,izvini slazem se sa tobom i moj otac je drzao farmu bikova 220 u turnusu tzv.usluzni tov kooperacija Sljjeme pa ponesto znam o koncentratima samo me je interesovalo vase misljenje.Znam kolika je zarada bila ako je hrana bila losa bili smo par turnusa skoro u minusu a kad smo se zalili pa dodje hrana koncentrirana i nama su se brkovi drukcije razvlacili po obrazu.
 
Odg: koncentrati super

po pravilu koncentrat i treba da sadrzi sve to sto si naveo i samo prirodne komponente neanimalnog porekla a sad sto proizvodjaci koje slabo kontrolisu stavljaju sve i svasta to je druga stvar
renomirani domaci proizvodjac bi bio ko?
po meni svi su isti,osrednji,nekad je zemun bio zakon al nazalost ta vremena su prosla
 
Odg: koncentrati super

Pa evo napr. VZ Subotica još uvek imaju kvalitet. Ovo nije reklama.
 
Odg: koncentrati super

kod mene ih nema tako da ne mogu o njima nista reci,(100 posto ,gebi,ruma,zemun dominiraju)
 
Odg: koncentrati super

Premiksi definitivno,jer nemožeš sve uspeti da daš ovcama iz hraniva(kukuruz,ovas ,lucerka i sl),drugo neko je te premikse proverio pre puštanja u promet ,treće sam sam se uverio 2008 3% premiks 100% ya ovce koristio indeks kod ovaca bio (znači 2 jagnjenja i više) 1.8 sad 2009-2010 te iste bez premiksa 1.4.Sve ostalo je bilo isto
 
Odg: koncentrati super

Branko znaci in ti ih koristis za nesto,koncentrati nebi trebali sadrziti namirnice zivotinjskog porijekla,razne seditive i sl.stim se slazem jer to je jedna vrsta otrova da se tako izrazim.Kod nas je Valpovka bila zakon za sve koncentrate a sad nemam pojma jer nekoristim nista osim zitarica cak ni soju i suncokret nekoristim za ishranu zivotinja.
 
Nazad
Vrh