Koncentrati u ishrani

CAR

Član
Učlanjen(a)
22 Jan 2010
Poruka
1.139
Lokacija
lika
Zanima me vase misljenje u ishrani janjaca super koncentratima ustvari mijesanja sa ostalim zitaricama.Jel valja mijesati super koncentrat za ishranu-tov teladi,junadi,svinja,purana za tov janjaca i u kojem omijeru.
 
Odg: koncentrati super

Ja sam protivnik upotrebe koncentrata.Ono što jedino dodajem su vitamini kojih u hrani ponekad nema dovoljno, upravo zarto jer se hrana(žitarice i sl.) proizvodi po principu:" što više-što prije" bez obzira na kvalitet.
Kvalitetno sijeno(lucerka,sojina slama, zobena slama, pšenična slama) i žitarice sasvim su dovoljne za odgajanje janjadi vrhunske kvalitete.
Sve ostalo(specijalni premixi i slične gluposti) su napravljne samo zato da njihovi proizvođači zarade ogromne pare(što prije-što više) a ne da mi proizvedemo zdraviju i bolju janjad.
Jednostavno to nije prirodna hrana životinja, pa posredno preko njih i ljudi.Ako proizvodimo za ljude.Ako proizvodimo za "tržište" onda se možemo zavaravati da je upotreba premixa "dobar poslovni potez".
No na kraju naši su kupci ipak ljudi.
 
Odg: koncentrati super

Hocemo li se lagati ili biti iskreni, tko je sa slamom odgojio janjce ti mozda da ali ostale nepoznam ako i jest od godine dana imaju 25kg.jel ova tema o eko ovcarstvu ili direkt pitanje jel valja ili ne ako da koji.Hvala na adekvatnom odgovoru Strile.Na slamu ustvari zito neide umijetno gnojivo jel tako znaci slama je eko :sta: tako da je to sve eko isto kao i tovni pilici od 2mj.starosti 3,5kg.EKO :sta:.MOZDA IMA ZNAS KAKVU BASNU DA NISTA NEJEDU A DOBRO NAPREDUJU daj podijeli to s nama ostalim odgajivacima da nam ipak neka kinta ostane u dzepu.Bez uvrede hvala.
 
Odg: koncentrati super

Nisam rekao da ih tovim slamom, već samo nabrajao šta im je sve prirodna hrana, premixi i koncentrati svakako nisu.Nema nažalost gotovo nigdje u svijetu eko proizvodnje, sve je samo marketing, ali umjetne hrane se treba čuvati koliko je moguče, u konačnici je pogibeljna i za ljude i životinje.Na kraju ne moraš galamiti(velika slova) samo sam iznio svoje mišljenje, pa ovo je forum , zar ne?u svakom slučaju nema ljutnje :D
 
Odg: koncentrati super

slazem se strile govorili su da je nemoguce proizvesti svinjsko meso sa omega 3 masnim kiselinama pa ga sada imamo i sve to bez supera i koncentrata mada mnogi ce sada reci gde je tu ekonomska racunica ljudi danas sam gledao da se u francuskoj udvostrucio broj organskih proizvodjaca verovatno zato sto im 'lose'
 
Odg: koncentrati super

A ja celo vreme postojanja ovog foruma govorim kako je Sano hrana suviše skupa i jako nezdrava za ljude.
Uostalom, oni koji se bave tovom svinja posebno tove svinje za svoje potrebe a posebno za klanice. To nije nikakva tajna.
Isto to važi i za preživare.
 
Odg: koncentrati super

dal sam promašio temu beše li naziv "koncetrati superi" ili zdrava hrana prosto je dirljivo koliko smo brižni za zdravlje ljudi i koliki smo pobornici zdrave hrane,ma dajte ljudi ako ćemo da pričamo pošteno i iskreno onda u redu ako ćemo da pričamo bajke to nije za ovaj forum voleo bih da vidim nekog ko se iole ozbiljno bavi uzgojem stoke bez koncetrata jer jednostavno to je nemoguće, ( može neka kućna varijanta pa šta bude bude) daleko smo mi još od organske proizvodnje pa ne treba s time ni da se opterećujemo previše jer ni ne znamo šta to tačno znači,naravno ne treba ni da se trujemo sa nekim ekstremnim količinama koncetrovane hrane ali svi u svojim dvorištima upotrebljavamo koncetrovanu hranu i premixe jel drugčije nema neke matematike svi pljuju piliće za koji se utove za dva meseca a svi to rade i tako dalje mnogo je primera
e sad moram da kažem i za sano proizvode nešto ne bismo trebali baš tako generalno i proizvoljno bez dokaza da ih pljujemo jer neznamo ništa veliko o njima da li su zdravi ili ne jer svi ti premixi se rade na sličan način i od sličnih komponenti e sad da li piše sano ili neko drugo ime mislim da nije mnogo važno suština cele priče je da se neki rezultati ne mogu dobiti bez primene koncetrata i premixa i sličnih stvari koje se redovno u potrebljavaju u poljoprivredi mi tu ne možemo mnogo i ne treba previše da se stime opterećujemo
 
Odg: koncentrati super

upravu si urban svaka cast zato i jesmo prva zemlja u regionu po kardiovaskularnm bolestima i netreba se previse opterecivati time
 
Odg: koncentrati super

naš problem je mnogo dublji (što se kardiovaskularnih bolesti tiče) nego što se nama čini misliš li da ćemo nas nekolicina rešiti taj problem ako prestanemo hraniti koncetratom stoku ja bih prvi voleo ali ne prijatelju moj nemojmo globalno posmatrati stvari, seljak ima velikih problema samo da održi proizvodnju a kamoli šta drugo i to ne rešava seljak već država kad bude postavila jasne smernice o organskoj proizvodnji ali sad smo već otišli u off topic daj bože da uspemo samo da održimo ovaj broj ovaca u Srbiji da ne moramo rasprodavati stada za bud zašto
 
Odg: koncentrati super

vruca tema pa da se i ja malo ukljucim-)
Sto se tice bolesti i koncentrata ne brkajte babe i zabe,jos nijedna studija nije dokazala da je organska hrana po hranljivoj vrednosti bolja od komercijalne uslovno receno neorganske,o ukusima se ne raspravlja.
Najveci problem je nestrucna upotreba pesticida i premixa,a za bolesti razne po srbiji kriv je nacin zivota u srba tj balkanaca i 99. Sve sto su nam bacili da nas blagoslove nasi buduci i sadasnji najveci prijatelji
 
Odg: koncentrati super

Svi osim Miladinovica i Urbana koji su napisali nekakve komentare nezive od stocarstva nit im je to glavni izvor prihoda nego samo hobi ili drze 15-stak komada da imaju janje zaklati kad im gosti dodju i sebi okrenuti na raznju.Ako se varam ispravite me neljutim se.E
Post je spojen: [time]1268528015[/time]
_________________________________________________
da hoce li netko napokon odgovoriti na pitanje moje gore postavljeno.
 
Odg: koncentrati super

sta time hoces da kazes care da ljudi koji drze mali broj komada treba da lizu jaja miladinovicu i urbanu zato sto oni imaju preko 50 ovaca pa ja nisam ni nakoji nacin nekom drzao predavanje ni govorio nekome sta treba da radi rekao sam samo da jagnje moze da se othrani bez upotrebe koncentrata i da je takav nacin zdraviji a kako ce ko raditi je njegova licna stvar a to sto se vi vec duze poznajete izmedju sebe pa se podrzavate i branite medjusobno bez obzira da li je ko upravu samo pokazuje da je u ovom delu foruma zavladao monopol i da su sva nova misljenja nepozeljna
 
Odg: koncentrati super

Malo smo zalutali.
"Koncentrat" sam po sebi nije los. To samo oznacava hranu sa vecom koncentracijom zeljenih sadrzaja. U ishrani dom. ziv. to najcesce znaci veca koncentracija energije, ugljeni hidrati i veca koncentracija proteina.
Za prezivare zitarice i nus proizvodi mlinarske i proizvodnje ulja(sacme) i secera(rezanci) nisu prirodna hrana. Ali nisu ni losi u umerenoj kolicini. Nisu losi ni vitaminski dodaci, umereno naravno korisceni. Koncentrati su na losem glasu, i tu je Miladinovic u pravu, zbog toga sto je u trci za zaradom prvo zapadna industrija a onda i ostali pocela u te koncentrate da trpa svasta, antibiotike sto je danas u EU zabranjeno, promotere rasta kao sto su hormoni, preventivni lekovi......a pre toga proteini zivotinjskog porekla. I onda smo dobili "Galofag" generacije dece, lude krave i sl.
Sto se tice organske i konvencionalne proizvodnje tu nema nikakvog konflikta. One nisu medjusobno konkurentne jer pokrivaju razlicito trziste. Obrazovan i finasijski bolje stojeci deo populacije je vise okrenut zdravoj hrani i spreman je(i moze) da plati skuplji organski proizvod. Organski proizvod je luksuzniji proizvod, nije za najsiru potrosnju. Kao neka vina, kao neki sirevi, kao brokoli,kao prokelj, kao spargle kao masline, ......Svako od pobrojanih povrca je skuplje od piletine i prodaje se.
Da se vratimo ishrani to jest koncentratu. Dobrim kvalitetom ispase(vestacke livade), dobrim kvalitetom sena, senaze i silaze procenat koncentrovanih hraniva moze drasticno da se smanji bez gubitka brzine prirasta ili bez smanjenja prinosa mleka.
Ekonomicnost, konkurencija usavremenoj proizvodnji i tu je Car u pravu, ne dozvoljvaju da se potpuno "prirodno' hrani stoka. Tako da cak i sertifikovana organska proizvodnja mleka dozvoljava upotrebu kon.hraniva, zitarica pod uslovom da su organski gajene.
Post je spojen: [time]1268556850[/time]
_________________________________________________
p.s.
Miladinovic i nije i jeste u pravu kada kaze da nema dokaza da je organska hrana hranljivija. Po sadrzaju calorija i belancevina i vlakana verovatno nema neke bitne razlike. Razlike se pojavljuju u vitaminima i antioksidantima kojih u organskoj hrani ima nekoliko puta vise.
Moglo da se kaze da organska hrana mozda nije hranljivija ali je dokazano zdravija.
 
Odg: koncentrati super

sasha je napisao(la):
sta time hoces da kazes care da ljudi koji drze mali broj komada treba da lizu jaja miladinovicu i urbanu ...............a to sto se vi vec duze poznajete izmedju sebe pa se podrzavate i branite medjusobno .................. ovom delu foruma zavladao monopol i da su sva nova misljenja nepozeljna

@sasha
Pre svega, dobrodošli na forum "Ovčarstvo ...", vidim da skoro počeli da post-ujete ovde, što je lepo, jer što nas je više ....
Medjutim, od pamtiveka, nedelja je bila blagdan, dan za odmor i opuštanje, odlazak u crkvu za verujuće i tako dalje, da nedužim. Dogodi se, iz mnogo poznatih a imanje poznatih razloga, da čovek u nedelju ujutro "ustane na levu nogu", bude "nabrušen od ranog jutra", ali to nije razlog za prenošenje takvog raspoloženja na forumsku raspravu.
Ovde nema potrebe da "bilo ko bilo koga podržava", a još manje da ima "monopola" :sta:, jer svako iznosi svoje mišljenje i stavove i iste brani, trudeći se da to, pre svega, bude na korektan i kolegijalan način, bar je to do sada, manje-više, tako bilo.

Lepo ste se uključili u diskusiju, hajde da tako i nastavimo!

:D i :ppozdrav:
 
Odg: koncentrati super

Sasha bez ljutnje ali cini mi se da ti malo kulture nebi smetalo,pa nismo mi pederi da jedno drugom lizemo jaja A I DA JESMO TO JE NAS PROBLEM,da ti napomenem nije tema seksualnog opredjeljenja nego ishrana janjadi sa super koncentratom tako da si malo zalutao pa "procesljaj"po netu gdje je ta tema logiraj se i NAPRED.
 
Odg: koncentrati super

gospodine maestro potpuno se slazem sa vam ali nije mi jasno sta je gospodin car hteo da kaze svojim postom dal on misli da svi mali proizvodjaci treba da se povuku i da netrebaju ni nakoji nacin da ucestvuju u raspravama pa zar u nama nelezi nada i buducno ove grane poljoprivrede zar nas netreba da ohrabruju u tome sto radimo lep je primer tarovog posta gde nam ukazuje u prednosti i zablude koncentrovane ishrane i bilo sta da taj covek kaze nikada niko na ovom forumu se nemoze naci uvredjen jos ovu svar da napomenem a to je da svaki komentar tipa ja sve znam jel ja imam 100 200 ovaca i 100 200 jutara zemlje a ti kada budes imao toliko onda se javi smatram kao provokaciju sto u mom slucaju ima ovakvu nezeljenu reakciju svi ljudii su na ovom forumu su jednaki i svi imaju prava da iznesu svoje misljenja a na ljudima je da to misljenje prihvate ili ne
 
Odg: koncentrati super

ovaj ton je već mnogo bolji niko nikoga ovde ne degradira niti klasificira po količini zemlje broju grla niti para tako da ne treba da se ljutiš niti tako burno i oštro da reaguješ u ranijim postovima u ovoj temi niko te nije vredjao niti mu je to namera jednostavno smo diskutovali i razmenjivali mišljenja a za to forum i služi ali naravno sa spuštenom loptom na zemlju
a niko nikome ništa ne treba da liže niti ovde postoji bilo kakav monopol niti Miladinović i ja imamo najviše ovaca niti smo najpametniji ovde postoji mnogo pametnih ljudi od kojih se mnogo može naučiti od veterinara pa do velikih odgajivača sa velikim iskustvo zato kolega smirimo strasti i diskutujmo normalno i normalno je da nam se mišljenja ne slažu ali to nije razlog nizakakvu ljutnju ni ružne reči ni bilo šta što izlazi iz granica pristojnosti
već sam u :off_topic: i više ovo neću komentarisati već samo temu
 
Odg: koncentrati super

Sta pojedinci smatraju pod super koncentrate?to je pitanje broj 1 tko je spominjao antibiotike,u ishrani ja ne,tko kaze da se janje,prase,tele nemoze odgojiti na prirodan nacin moze ali za koliko vremena.Ako je tako pusti ga u velebit nek pase pa pa ovogodisnje jance ces imati iduce godine za prodaju.Lazem li?Ovi svi zagovornici "zdrave hrane"siju kukuruz,zita itd i to davaju stoci kako i na koji nacin mogu garantovati da ta hrana to sijeme nije GMO kako...nikako...Tako pise na vrecicama koje kupe da nije GMO poslje toga raznoraznim herbicidima se prska jer motika je proslost a prska kako zna i umije sto je proizvodjac propisao koliko se "otrova mece" ma idi bre dodaj jos 30 posto... jesamu pravu?i sad eto vam zdrave hrane.Pa koliko bi taj kukuruz ili bilo koja hrana kostala kad bi bila 100% bioloska 100kg kukuruza 10 eura kao sad mozda u snu ali u javi nikako.Lazem li?a tele,janje,prase je zdravo pikati svakih 20 dana i davati m u injekciono vitamine,proteine itd.ili je prirodna hrana davati vitamine,minerale,proteine iz "vrecica"lazemo li sebe ili druge pokusavamo zavarati.Kokos na salasu-rancu koja jede kukuruz u zrnu nejede zdravu hranu jer je taj kukuruz tretiran u fabrici,na polje,bacana mu se "hemija"da naraste u polju u zatrovanoj vec zemlji jer je prskana sa svim i svacim protiv svega i svacega.Jel to ekoloska hrana?dajmo samo malo iskrenosti i bolje razmisliti.
 
Odg: koncentrati super

Za ishranu jagnjadi i ovaca nije dobro koristiti koncentrate i premixe za ostalu stoku jer oni sadrže Bakar, koji je štetan, toksičan za jagnjad i ovce. Koristiti samo namenske koncentrate za ovce i jagnjad/ ne sadrže bakar/, posebno priplodna grla i to najbolje peletirani zbog stimulacije razvoja buraga i preživanja.Ostavite se "ćorava posla" i dikusija o organskoj proizvodnji u ovčarstvu, jer toga skoro da i nema u belom svetu. Hrani ko čime ima i da bude što jeftinije-ekonomičnije.Ovčarstvo je biznis kao i svaki drugi, nezavisno od broja ovaca, ili si uspešan ili propadaš. Surovo ali istinito.
 
Nazad
Vrh