Koncentrati u ishrani

Ajde iskusni da mi malo pomognu , dosad sam davao kukuruzna zrna ovcama oko 800-1000g po grlu
sada bi davao mleveni kukuruz u klipu , al me rodjak (70god) upozorava da ce izgubiti mlecnost , ja bi digao jos jedno 200-300 grama po grlu
Post je spojen: [time]1293908510[/time]
_________________________________________________
da ubacim jos proteina ( grasak-grahoricu)
 
Ovo mi se čini prilično nerazumljivim. Jesu li ovce u tovu il za mleko? Valjda postoje za ovce tablice ishrane?
Kako bilo da bilo meni se 1 kg kukuruza čini previše. Kukuruz sam je nedovoljna hrana. Treba u toj smeši(koncentrat) da bude raznih žitarica+ mekinje+ mnogo više proteina+ vitamini i mikroelementi.....pa u zavisnosti od ishrane stočna kreda i/ili neki kalcijumfosfat, so.....ili neki dobar premiks. A seno minimum 3 dela dobrog livadskog i 1 deo lucerke, deteline, graška,grahorice....A to dobro livadsko opet bi bilo najbolje da je TDS.
 
Kocentrati u ishrani ovaca

Ovcama treba davati i koncetrovani deo hrane ali ne tokom cele godine. Period dodatne ishrane smešom žitarica je 45 dana pred jagnjenje i period dojenja. Količina zavisi od kvaliteta kabastog dela obroka i broja jagnjadi koje ovca doji. Sasvim je dovoljno 300 gr po grlu. Ukoliko se ovce nalaze na kvalitetnoj paši kocentrati mogu izostati. Ja svoje ovce od aprila držim na pašnjaku 24h i ne prihranjujem izuzev kad je loše vreme. Sasvim je drugačije sa jagnjadima. Prihranjujem ih od 10og dana tako što ih odvajam od ovaca i hranim kocentratom i senom. Kocentrat pravim sam jer je dosta jeftiniji i znam šta sam dao. Kukuruz 60% ovas 20% sojin griz 16% ovisan 2,5 kg i 1,5 kg stočne krede. Jagnad lučim sa 2 meseca već su priviknuta na čvrstu hranu tako da nema neki problema. Hranim ih 3 puta dnevno tako da jedu kocentrata koliko mogu a to može od 70og dana pa nadalje biti i 1,3 kg dnevno. Po sadašnji cenama ovaj koncetrat za jagnjad košta 26-28 dinara a jagnjad dobro napreduju. Za kilažu od 33 do 35 kg žive vage pojedu u prosnku 60kg uz dodatak sena 0,3kg dnevno. Sve ovo je provereno u praksi. Samo da dodam jagnjadima koja se ostavljaju za priplod ograničiti kocentrat na 400 do 500 grama a seno davati po volji.
 
pozdrav svima.drzim virtemberg ovce i plan mi je da proizvodim jaganjce za tov.ovce su tokom cele godine na jaslama.ujutru ih hranim zrnom kukuruza i lucerkom,a popodne livadskim senom i sojinom slamom i koncentratom koji sam pravim:70% kukuruzna prekrupa,15% sojina sacma,15% mekinje ili jecmena prekrupa.na to dodajem 3% vetzavod zemun premixa za krave muzare i 1% kostanvita,uz dodatak od 2% jodirane stocne soli.sta mislite o mom receptu?
 
Uh..po meni ovaj premix za krave bi te mogao nakon nekog vremena skupo koštati.Količina bakra koji se nalazi u premixima za goveda je otrovna za ovce,jer su one osjetljive na bakar,a kravama ga treba u većoj količini..Sve ostalo ok.Probaj nabaviti premix za ovce.Kod nas u Hrvatskoj čak i nisu skupi.Ja osobno kupujem jedan 5% po 150 kn za 25 kg.Ako te zanima receptura za tov janjadi,hranidbu dojnih i bređih ovaca,javi mi se na privat(pp).
 
znas kako,vetzavod zemun je kod nas proveren pa sam se zato odlucio za njihove proizvode,a ovaj premix za krave nisam napamet izabrao vec u uputstvu za njegovo koriscenje pise da se koristi i za ovce.u 1kg premixa sadrzaj bakra je 170mg.mislis li da je to mnogo,s obzirom da ovcama dnevno dajem 200-250 grama ovog mog koncentrata dnevno?
 
abrkili je napisao(la):
Uh..po meni ovaj premix za krave bi te mogao nakon nekog vremena skupo koštati.Količina bakra koji se nalazi u premixima za goveda je otrovna za ovce,jer su one osjetljive na bakar,a kravama ga treba u većoj količini..Sve ostalo ok.Probaj nabaviti premix za ovce.Kod nas u Hrvatskoj čak i nisu skupi.Ja osobno kupujem jedan 5% po 150 kn za 25 kg.Ako te zanima receptura za tov janjadi,hranidbu dojnih i bređih ovaca,javi mi se na privat(pp).

Bakar je i ovcama NEOPHODAN samo u manjim količinama nego kravama provereno a vi proveravajte
 
hvala na odgovoru,onda cu ipak morati nesto da korigujem jer se u mojoj recepturi sa 3% premixa za krave na 100 kg koncentrata za ovce dobija kolicina od 500 mg bakra,a po vasem odgovoru to je previse.sta ostali kazu?
 
Nisam nigdje rekao da ovce ne podnose bakar,nego da su osjetljive na povećane količine.To ne mora odmah doći do izražaja,već bi se ispostavilo kao kronično trovanje.

Savo:Ako je premix predviđen i za ovce,onda kako si i rekao,samo malo korigiraj postotak premixa i ne bi trebalo biti problema.
 
ja juneci koncentrat u tovu jaganjaca koristim vec 20 godina,i nemam zamerke. jedno vreme kad nismo uzgajali kukuruz,psenicu,ovas davali smo ga i ovcama,za krave i svinje da ne pominjem.
 
sve se to placa kralju,al ne u kesu ko kod tebe! :D samo ti zezaj,a ja taman mislio da kazem sto je onaj tvoj siljegan opalio letos 55 komada,uz pomoc kukuruza,al rubrike verovali ili ne jos uvek nema :haha: :haha: :haha:
 
Kakva je razlika mlevenog kukuruza u klipu i mlevenog kukuruza iz zrna, dali to menja nešto i kojoj se stoci sme davati mleven sa klipom
 
Razlika je velika jer klip sadzi kocanku, tj., sapurinu koja u zavisnosti od hibrida moze dostici vrednost i do 23%, dok je zrno cisto sa mnogo manje celuloze, znaci totalno drugaciji ima hemijski sastav.
 
drugari,kupio sam 7 malih jaganjaca..malo su zakrzljali jer prethodni vlasnici nisu ih bas hranili kako treba...kod mene su 15-ak dana i pojeli su 2x 10kg granula ili kako se vec zove i tu sam dodavao malo kukuruzne jarme i stocnog brasna ali to je sitno..Moze li neko da mi napise neku tablicu sta sledece da im kupim i koliko po grlu smem da im dam?
 
Sa čime si počeo najbolje sa time da ih nastaviš da hraniš, samo prilagodi hranu prema uzrastu i ako nisi već dao daj im monil protiv parazita. Hrane i sena im daj po volji i uvek čistu vodu.
 
Nazad
Vrh