Uvoz semena

sale88

Član
Učlanjen(a)
27 Nov 2011
Poruka
91
Lokacija
beograd surcin
Postovanje,od pre par godina sam na ovom forumu ali sam se bavio drugim temama vezane za uzgoj kunica a sada me zanima ratarsvo.Konkretno pitanje, i pocetak polemike je vezan za sadnju uvoznog semena,koje nije GMO.Da li je moguce uvesti seme,saditi ga i dobiti dozvolu za sadnju i prodaju kao finalni proizvod.Imam ideju za sejanje susama ili amaranta.Da li neko zna nesto o birokratiji u nasoj drzavi a tice se poljoprivrede.HVALA
 
Hvala na odgovoru,ali kako se to resava kada je veca kolicina semena u pitanju i kada se planira neka ozbiljnija proizvodnja.
 
malo sam procitao taj zakon, ali mene interesuje da li poljoprivredno gazdinstvo moze za svoje potrebe da uvozi seme iz EU,i ako moze sta mu je potrebno od dokumentacije. JA taj podatak ne mogu da nadjem u tom zakonu.
 
Svaki pocetak je tezak...

Uvezi manju kolicinu sjemena i razmnozis si kroz koju godinu i to je to. Tako je moj skolski drug uvezao iz juzne amerike amarand, par vrsta pira i jos neku "egzoticnu" biljku. Pir posijao na 10-20 kvadrata koliko je imao sjemena, iduce godine poznjeo i sve sto je dobio posijao na pola jutra i od onda ima pira koliko hoces. Amarand mu nije uspjevao jer klima ovdje mu navodno ne pase tako da probaj najprije s manjom kolicinom da se ne bi zeznuo.

Takodjer sam cuo foru da se u DM trgovinama moze kupiti neka od tih biljaka neoljustena (kao za jelo) i da hoce nici iz tog sjemena ;)
 
koliko znam Hrvatska je u EU tako da ona verovatno nema prepreka kad PG hoce da uveze seme iz EU jer to je jedno podrucje nema carinskih protokola, predpostavljam.
Mene interesuje za Srbiju kakva je situacija a u tom zakonu se ne spominju PG tako da ne znam kakva prava ima pri uvozu semena.

A za manju kolicinu semena, za to ne treba ni PG ni firma nista,, ali je to jako malo dozvoljeno da ne bi mogao ni za bastu da se poseje.
 
Ovo je bilo prije ulaska u EU i kolega nije imao ni otvoren OPG (PG) radilo se o jako malim kolicinama sjemena...
 
malo sam procitao taj zakon, ali mene interesuje da li poljoprivredno gazdinstvo moze za svoje potrebe da uvozi seme iz EU,i ako moze sta mu je potrebno od dokumentacije. JA taj podatak ne mogu da nadjem u tom zakonu.

Sto se tice semena,za svoje potrebe se moze uneti do 100gr.u originalnom pakovanju,da li mora biti na sortnoj listi ili ne ne znam.
 
Za vece kolicine sjemena se dogovoris s nekim vecim trgovcem koji je registriran za uvoz sjemenske robe da ti on to za neku paru odradi i ti kupis od njega. Navodno tako kod nas tako prevoze sadnice voca iz Srbije... Kad sadis nov vocnjak kod nas treze racune od sadnica pa "na crno" ne moze. Trgovac pokupi svoj dio a ti dobijes dobar sadni materijal i svi sretni.
 
Nisam ni mislio na crno, nego sam postavio pitanje da li je neko kao registrovano poljoprivredno gazdinstvo kupio i uvezao seme , da ga posadi na svojoj njivi.
Zato sam i postavio to pitanje.
 
Ja se jos uvek "bakcem" sa informacijama oko uvoza semena i potrebnom dokumentacijom.U jednom delu objasnjenja o proizvodnji semena kod nas pise da ti je potrebna osoba sa zavrsenim poljoprivrednim fakultetom koja bi vodila proces proizvodnje semena i to u trajanju od 3 godine pa tek onda mozes registrovati svoje seme.A da bi uvezao seme mislim da pored papirologije za nase carinike moras posedovati i neki vid licence od proizvodjaca semena u EU tj. od onog od koga si kupio
 
Da i ja dam ideju kao su golubari uvozili seme iz madarske uzeli semenski kukuruz otvorili dakove i sipali u vece od 50kg ostavili malo prostora od gore i nasuli mesano seme grahorice proso zito i jos nekih raznoraznih sitnih semens sto se posle sa obicnim sitom moze se odstraniti , na granici kad su carinoci pitali sta je to otvorili dak pokazali hranu za golubove , taku su nosili 100-150 kg u jednoj turi bec carine bez icega .
 
Nazad
Vrh