Selektor za semena

Ako smem pitati,a malo je cudno pitanje.Kolicina sredstva za tretiranje semena zavisi od proizvoda,koliko ml na 100kg ili kako vec.Ali koliko vode dodajete ,tj koliko vode ode npr za farbanje odredjene kilaze semena ?.Jel se drzite nekih njixovih preporuka koliko se razredjuje sa vodom,ili po potrebi da bi se bolje ofarbalo seme?.
 
Kupljen pre 2 meseca
received_10211898911005904.jpg
 
Kako se kreće cena petkus selektora?
Koja je i kolika njihova prednost u odnosu na ovakav
http://www.kupujemprodajem.com/Selektor-kao-nov-51226243-oglas.htm

imam petkus, iz 1970.g. isti se pravi i danas, samo moj ima drvene djelove, a novi je metalni, to sve govori kako taj selektor funkcionira......nisam imao pojma oko selektora, dok nisam vidio petkusa kod jednog čovjeka kako radi, i nakon tjedan dana nađem isti takav, odmah sam otišao po njega oko 260-270km u jednom smjeru, al se isplatilo.....
ako nabaviš petkusa, onda ćeš vidjeti što je stroj......puno toga radim s njim, a sita sam dao praviti u perform, samo lim, a cijeli ram mi je odradio kolega koji zna dobro s drvetom......moja preporuka za selektor
 
Ivane koliko se secam tvoj selektor perfektno radi i pasulj. Da li si merio koliko imas otpada tj.koliko odbacis posle selektiranja kada ga prebiras za lonac?
 
da, prvo sito uvijek imam isto, a drugo imam 3 vrste, nisam nikada mjerio koliko otpadne, ovisno od godine do godine, koliko ima polovica......
 
Ja uvek radim dva puta na staru (vise od 100 godina) drvenu vejalicu, oba puta razlicito sito i imam do 3 % sto odbacim. Najveci deo od toga mi je asfalt koji se kruni na kojem gazimo pasulj.
 
Moj je isto petkus platio sam ga 500€ nisam nista hteo da se cenkam koliko je trazeno toliko sam dao,ima cetke cetiri da ciste donja sita.
received_10211898911565918.jpg
tablice nigde nema godina ima dosta.
 
Da, ima cetke za donje sito, a gornje ima dva cekica koji lupaju i tako se cisti.....iz usipnog kosa pomocu zraka se odvodi sjeme na sito, i nema sanse da se zrno osteti
 
Dali je neko prepravljao od krunjace u selektor, jel izvodljivo tako nesto a da ne bude na kraju samo stel da se iskoristio?
Mislim da nije problem prepraviti, pogotovu što krunjače sve manje ljudi koristi a pogotovo kupuje. Znam za dosta slučajeva da ljudi za razna provejavanja semena koriste krunjač bez ikakvih prepravki. Ja imam jedan krunjač sa dve rupe, može da ga pogoni kardan a ima i el motor, ne koristim ga, na oglas se niko ne javlja pa sam mislio da ga malo prepravim, povadim delove za krunjenje, pojačam vetar, dodam još jedno sito.... Pošto ima kačenje na traktorske poluge, mogu ga sa lakoćom izneti na njivu i provejati šta imam da ne prašim kući dvorište i ulicu. I ako treba kući još jednom kroz selektor.
 
interesuje me da li selektor odstrani sva zelena zrna soje, ove godine ih ima bas dosta a mnoga su maltene istog oblika i velicine kao zuta zrna.
 
pa barem kod mene je tako, nije soja sazrela ravnomerno pravo je cudo da vlaga nije bila veca.
 
Nazad
Vrh