Selektor za semena

Odg: Selektor za pšenicu

Dragane, ima čovek u Temerinu što proizvodi male selektore. To je SZR "Balaž". Šaljem tel. na PP.
Kvalitet izrade mu je jako dobar. Moj drugar deset godina radi sa jednim njegovim selektorom svaki dan i vrlo je zadovoljan.

Inače u Maradiku ima čovek selektor još od pre 2. svetskog rata, koji i danas radi mnogo bolje od nekih novijih konstrukcija.
 
ovakav selektor niste videli
IMG_1778.jpg
IMG_1777.jpg
IMG_1779.jpg
IMG_1782.jpg
IMG_1783.jpg
IMG_1786.jpg
IMG_1784.jpg
IMG_1785.jpg
 
Sto'no rece Paja Patak u crtanom filmu: Cemu li ovo sluzi? A jos i neradi! :sta: :sta:
 
selektor je super stvar ali...............ja ga umalo nisam nadrljao sa 2500kg semenske soje,naime dugacka je prica ali probacu da je skratim,covek koji ima pokretnu redaljku dosao kod mene da redi soju roda 2007, ostavio sam sebi seme i da proredimo za 2008,mart mesec,proredio ja spremio to u vrece i pred samu setvu soje jedan me covek naplasi da mi ta soja nece dobro nici jer je bila u supi gde kombaji i navodno je smrzla i nece valjati klijavost,i je nisam hteo da rizikujem posto sam uzeo kombaj na soju zaduzio na 10 vagona,reku ajd da nenikne bice gadno,ostavicu ja svoje seme pa cu ga progurati sa rodom 2008 i tako cu ga se resiti,uzmem ti seme i posejem,ovrsim predam i sve ok,kad navraga zaboravi igrom slucaja da ubacim to lansko redano seme,pitam coveka sto ima silos gde sam inace i uzeo soju na paritet,kaze on nema veze donesi to,ja lepo to potovarim u prikolicu na vagu kad prc vrag ga odneo "modifikovana"sva sreca pa je nisam posejao inac bi ga debelo naj......bo,tako da sam je jedva prodao po nekoj smesnoj ceni za stoku,ustvari o cemu je rec,u mom kraju ima partizana koji iz godine u godinu seju modifikovanu soju i to dosta zemlje,ostavljaju sebi seme i rede pa nagodinu opet,a covek koji je meni redio pre mene je bio kod vlasnika cija je bila modifikovana,tako da je posle njega kod mene zarazio meni seme,priznao mi je to i reko sam da bi ga ukokao da sam to posejao,mozda vam deluje nekom smesno al je istina da se moze preko prasine zaraziti,isto ako kombaj vrsi modifikovanu soju pre vase njive moze da zarazi vasu i jos ko zna koliko njiva nadalje,veoma opasno zato je i zabranjena,i kazu da ako komsija pored vas ima modifikovanu da u cvetanju soje moze da se i vasa soja prebaci ili zarazi,zato OPREZ sa redjenjem soje i ko vam redi ako imate u vasem kraju modifikovane soje
 
veoma prosto skoro genijalno.svabo je to napravio pre 100 god.
nema motora tresnje sita ama nikakav mehanizam samo gravitacija i centrifiga prirodne sile.
lm gore se sipa zrno i ono spiralno putuje dole uz brzo kruzenje.zbog centrifuge teze stvari idu ka obodu levka a lakse u ka sredini.
ima tri =selekcije .
pokazao se najbolji za odvajanje grahorice od ovsa jer kuglice dobiju vece ubrzanje i odman odu u stranu a ovas ustaje u sredini.
kada se sipa to stvarno deluje kao crtani film. sve se vrti i odvaja i ide dole kao tobogan.

to sam video kod coveka i uzeo na zajam.
odmah zvao limara da snimi i da mi napravi ali nijedan nece da se toliko zajebava da savija spirale.
ugao spirale mora da bude bas takav.ako je veci nevalja ,ako je manji opet nevalja
 
Veruj mi da bih to jako voleo da vidim na delu.
Ako budeš imao prilike da radiš sa time, javi mi, skoknuo bih do tebe da vidim...
 
Video sam takav pre jedno 5 godina u Rumi na vašaru samo je bio u lošijem stanju od tog i to je jedini put da sam video takav selektor.
 
Odg: Selektor za pšenicu

Inače u Maradiku ima čovek selektor još od pre 2. svetskog rata, koji i danas radi mnogo bolje od nekih novijih konstrukcija.
[/quote]
Tacnije,ima dva selektora veci i manji(za semena).
Pretezno su od drveta a imaju preko 100 god.(s kraja 19 veka).
Austriski,neka firma iz Beca.takozvani Petkusov uredjaj,neprevazidjeno.Kapacitet 1000 kg/h
Neki u Subotici ih kopiraju,ali je cena cini mi se 18 000 evra.
 
Odg: Selektor za pšenicu

Šteta što je taj u Maradiku umro.
Vrlo dobar čovek bio - Ipač Janoš.
 
Odg: Selektor za pšenicu

Ovaj selektor sa slike gore je kupljen i mogu se raspitati gde, ako je nekom potreban. U stvari sam selektor je kupljen na jednom mestu a sistem za farbanje (puž i ostalo) na drugom pa je vlasnik (moj prijatelj) sam to napasovao jedno za drugo. :cao:
 
Odg: Selektor za pšenicu

Šteta što je taj u Maradiku umro.
Vrlo dobar čovek bio - Ipač Janoš.
[/quote]
Ostao je sin,zasad jos uvek on radi
 
Odg: Selektor za pšenicu

branko je napisao(la):
Dragane, ima čovek u Temerinu što proizvodi male selektore. To je SZR "Balaž". Šaljem tel. na PP.
Kvalitet izrade mu je jako dobar. Moj drugar deset godina radi sa jednim njegovim selektorom svaki dan i vrlo je zadovoljan.

Inače u Maradiku ima čovek selektor još od pre 2. svetskog rata, koji i danas radi mnogo bolje od nekih novijih konstrukcija.
to si u pravu za SZR Balaž to je stari majstor a još radi i mešaone za stočnu hranu i to jako kvalitetno
 
Odg: Selektor za pšenicu

lakarije je napisao(la):
Šteta što je taj u Maradiku umro.
Vrlo dobar čovek bio - Ipač Janoš.
Ostao je sin,zasad jos uvek on radi
[/quote]

Da, to niisam znao...
 
Evo ga jedan iz 1903g, potrebna mu je generalna opravka i da opet funkcioniše...
30vyfsk.jpg


seric1.jpg


2d9tg0l.jpg
 
mislim da ga neću prodati,pokušaću prvo da ga osposobim i dovedem malo u red :cao:
 
Kad smo vec kod selektovanja, ljudi, sa cime tretirate seme psenice. U nasem mestu se u prodaji mogu naci Mankogal i Akord. Prema uputatvu za upotrebu i jedan i drugi bi trebalo da odrade posao, s tim da je Mankogal duplo skuplji. Dosad sam uglavnom koristio Mankogal i bio sam zadovoljan. Akord je isto Galenikin i preporucuje se tretirati neposredno pred setvu, a sa Mankogalom smo tretirali i par meseci pre setve. Kakva su Vasa iskustva.
 
Nazad
Vrh