Cena suncokreta 2016

Nema ni kod nas.

- - - - - - - - - -

Mada su me nekoliko bih zvali za suncokret i to iz daleka, mislim da to ipak nešto govori.
 
Danas me zovu iz zadruge da mi kazu da mogu i u Vital da predajem i kaze mi lik 35-6din finalan ali rod u debelom podbacaju tako da je svasta moguce ako zabrane izvoz pusiona,a ako ne onda kaze ima sanse i za proslogodisnjom cenom!
 
Kod mene je cena 30 akontna do 1.11., vrsi se pozitivna bonifikacija 7-9% (1:1) i negativna 9-14% (1:1), dok 14-16% se uzimaju i troskovi susenja 0.25 za svaki procenat. Preko 16% se ne prima (kao).
 
Nemaju čime ni skime proveravati,veruj mi! A dobra količina nije u registru uopšte! Tako da,nemojte se zanositi :ppozdrav:

Na osnovu cega mislis onda da procenjuju posejane povrsine po kulturama i prave ugovore o izvozu.
Uljarice backa isto 31akontno ili 36 garantovanu uz avans deset posto
 
Poslednja izmena:
Tek po tom ne mogu. Koliko ima semenskih kuca ko ce to pratiti? Dok je bio samo NS i dok nije bilo semena u slobodnoj prodaji to je moglo.
 
Pa moraju da prijave koliko su prodali zbog poreza i drugih dazbina,bez obzira da li je jedna semenska kuca ili njih sto,do bilansa se vrlo lako dolazi
 
Zar je moguce svi kose a cene nepoznate makar akontativne,pametni su ovi otkupljivaci sto da nude kad im se i ovako donosi.Ko je sad kriv?
 
Zar je moguce svi kose a cene nepoznate makar akontativne,pametni su ovi otkupljivaci sto da nude kad im se i ovako donosi.Ko je sad kriv?


A šta da se radi sa suncokretom koji je zreo? Da se istarupa? Jedino rešenje ovakvog tretmana uljara prema proizvođačima je da se prestane sejati suncokret, što će se desiti nikad!!!

P.S. I kod nas akontno 30 dinara...
 
Nisam bio zagovornik ni strajka ni da se tarupira neka kultura jer to je tek nenadoknadiva steta.Samo zelim da pisemo podatke iz neposredne okoline a ne kako su se neki otkupljivaci ovajdili.Pa ljudi moji osisali su nas.Znam da nije za ovde ali sretan rad samo kosite jer onaj koji je zreo ne sme da ceka.Dajte samo cene a ne da bude vojna tajna
 
Da se razumemo, jeko je tesko napraviti cenu za nekog ko ima 5, 50 ili 150 jutara neke kulture, i da ona svima odgovara. Nažalost na tržištu industrijskog bilja (suncokreta i šećerne repe, a donekle i soje) imamo monopol, postoje 2,3,4 odkupljivača koji se naravno dogovore i proizvođači (pošto nismo UDRUŽENI) izvuki deblji kraj, što se tiče cene... Da neifemo više u :off_topic:

Mislim da je neka minimalna cena koštanja oko 300 e/tona, na kojoj bi sve svi pokrili, ali teško da bi šta ZARADILI (osim na zemljištu u ličnom vlasništvu). Sa cenom od 30 din, smo manje više ne nuli...

Elem ovaj scenario se ponavlja svake godine, neznam zašto se ljudi isčuđavaju stalno...
 
[h=1]Za sada bez zabrane izvoza suncokreta[/h]

Čet 25 Avgust, 2016 17:39
article1103.png
Kako je Agrosmart najavio, održan sastanak u Vladi Srbije ali zvaničnih informacija nema
Predstavnici vodećih domaćih uljara održali su danas sastanak u Vladi Srbije sa predstavnicima resornih ministarstava – trgovine i poljoprivrede, a tema je bila predstojeći otkup suncokreta i trgovina tom uljaricom. Kako je Agrosmart u utorak najavio, prerađivači su imali nameru da zatraže zabranu izvoza suncokreta u Bosnu i Hercegovinu, međutim, kako saznajemo, takva odluka nije doneta.Ministarstvo trgovine danas nije odgovorilo Agrosmartu na pitanja o detaljima sastanka, niti je iz Vlade Srbije medijima stiglo saopštenje da je bilo susreta uljara sa predstavnicima ministarstava iako je sastanak održan. Takođe, nije nam rečeno da li će i na koji način država zaštiti poljoprivrednike – proizvođače suncokreta, s obzirom na to da će ovogodišnja otkupna cena biti znatno niža od lanjske. I zašto su se uopšte sastajali uljari i ministri?Podsetimo, kako je Agrosmart pisao, razlog za nezadovoljstvo prerađivača je to što su otkupljivači iz BiH spremni da suncokret iz Srbije plate bolje nego domaće uljare, pošto imaju sporazum o slobodnoj trgovini sa Turskom, što znači da bez carinskih opterećenja mogu da izvoze ulje na tursko tržište, koje je tamo znatno skuplje nego u BiH. To bi bila prilika da srpski ratari prodaju seme suncokreta bolje što, naravno, ne odgovara domaćoj industriji ulja, koja će ove godine izaći sa nepovoljnijim uslovima otkupa u odnosu na lane. Takođe, ako bi naši poljoprivrednici rod dali bosanskim otkupljivačima, smanjile bi se i količine potrebne za preradu u uljarama u Srbiji.Uljare još uvek nisu izašle sa otkupnim cenama suncokreta ovogodišnjeg roda ali sve su prilike da će se ona vrteti oko 30 dinara za kilogram, što je desetak dinara manje nego lane.
 
Nazad
Vrh