Orezivanje papaka kod krava

CAR je napisao(la):
Ma to sami ukucani rade kakav potkivac ili gluposti nekekve,kupis si kljesta za orezivanje papaka kravama,poddjeljac i sibaj.Svezes pola metra strika oko zile iznad koljena gurnes stap i suces a ona sama dize nogu jedan privati dok drugi obrezuje a zabavljati kravu ili ceskati moze i dijete.Nije je lose uz tarabu prisloniti jer zna svoju tezinu prenjeti na covijeka pa ledja pucaju drzajuci a vako samo vise dignes i nasloni se na zid ili tarabu malo bolju i mir sijeci kako zelis.Problem se javlja ako se cir napravi u papku ili kod vimena izmedju bedre a na to nitko nepazi dok neprosepa govece a kad prosepa malo je okasno jes se cir nelijeci bas lako a to bi trebao zmaj,dejo i spensi potvrditi.

Cir je jako zaj....n za ljecenje, prvenstveno u nehigijenskim uvjetima. Osim toga je i dugorocno.
Problem je kod velikih uzgoja, gdje su goveda takorekuc skoro cjeli dan u balegi. Ja sam nesto radio kod ekstenzivnog drzanja, gjde su goveda uglavnom vani na ispasi, pa je puno lakse.
Drzis je jedno dan dva u blatu vecinom dana, tako da papci omeksaju. Onda se obradjiva nozem na mjestu gdje je cir, nakon toga dobra dezinfekcija, ciscenje, naprasivanje antibiotikom i zavijanje cijelog papka zavojemi jedno 10 - 15 cm iznad. Nakon toga zalivas s tekucim (otopljenim) katramom, i tako ostavis. Uz normalno tretiranje antibiotikom (jedan tretman).
 
e ljudi moji juce se raspitivao ko ima prikolicu za sredjivanje papaka i danas ko da ga bog poslao u kumane sa prikolicom.sreo ga na ulici kako nekom komsiji orezuje papke i odma ga zvao da dodje kod mene ali jeb. zaboravio da slikam prikolicu ikrave ali nema veze.postupak je sledeci.prikolica obori kravu i tako orezuje.cena je prava sitnica 800 din. po kravi.

Poštovani, dužnost mi je da Vam ukažem na poštovanje barem osnovnih pravopisnih pravila.
Unapred hvala.

Z.K.

Post je spojen: [time]1300593850[/time]
_________________________________________________
Ok brate
Post je spojen: [time]1300615595[/time]
_________________________________________________
Jel mozes da pises plavom bojom?

Mogu.
 
Poslednja izmena od urednika:
http://poljoinfo.com/showthread.php?1473-Orezivanje-papaka-kod-krava&p=280289#post280

Kako nisam nasao temu o ovom vrlo vaznom zahvatu kako po zdravlje tako i po mlijecnost stavljam par slika

03e8a87d.jpg


804e8087.jpg


55aac22c.jpg


22928479.jpg


d4311d3d.jpg


7e3eb6ed.jpg


9bf40a02.jpg


b955166f.jpg


Da li tko od vas to radi i koliko cesto, te kakva je cijena te usluge.

Ovo su moje slike koje sam stavio na farmphoto , ista operacija samo drugi "pediker" i malo drukcija stojnica

image-9.jpg


image-8.jpg


image-7.jpg


image-6.jpg


image-5.jpg
 
Poslednja izmena od urednika:
I mi smo na nasoj farmi dovodili ekipu iz Nisa troje ljudi. Medjutim vidjeli smo da to nije nikakav marifetluk. Moj muz koristi brusilicu i ove tanjiraste nozeve, stopu za nogu, i dva noza lijevi i desni. Medjutim kada dodje do problema sa papkom: cir ili lezije onda je dobro oprobano sredstvo koje koristim godinama mleveni plavi kamen i cinkova mast. To se dobro izmijesa i privije na bolno mjesto nakon sto se stvarno pusti krv sa te bolne tacke koja se ukaze obradom papka. To se previje dva ti puta, svaki treci, cetvrti dan i u 90 posto slucajeva je to dovoljno. Normalno noga se mora zamotati. Ja sam papak preko zavoja zamotam sirokom lepljivom trakom koja ima niti tkanine.
 
Cak sam prilikom posjete Austriji nasla komplet za papke koji se sastoji od drvene plocice i dvokomponentnog ljepila koji se stave na zdravi prst papke tako da krava moze da se krece, oslanja se na taj zdravi prst sa drvenom plocicom i ne prlja i ne cijepa zavoj. Fantasticna stvarcica. To nakon nekog vremena otpadne samo. A sada upravo radimo boks za papke, jer imamo preko 6o grla.
 
najbolji nacin orezivanja je setnja..
inace moze da se kolko tolko uradi armaturnim kljestima, bonsekom dok krava lezi, mada je pitanje koliko je grlo mirno, inace treba onaj noz, najbolje ako ima neki ziv potkivac, veterinari vrdaju da to rade, tezak posao, a mala naplata

Ovo je istina. To sam prije kojih godinu dana saavjetovo jednom koji ima farmu ovaca da stavi tucanog kamena u sirinu 1m i duljinu 10ak metara i da tuda produ svakodnevno mu ovce,moze i nekoliko puta.

I nisam mislio da ce da poslusa,ali zvao me i veli da je super. Da eventualno nekoj treba malo papke korigirat.
Tako da bi i sa kravama bilo.
Samo da nisu na vlaznom to je bitno.
 
Ovo je istina. To sam prije kojih godinu dana saavjetovo jednom koji ima farmu ovaca da stavi tucanog kamena u sirinu 1m i duljinu 10ak metara i da tuda produ svakodnevno mu ovce,moze i nekoliko puta.

I nisam mislio da ce da poslusa,ali zvao me i veli da je super. Da eventualno nekoj treba malo papke korigirat.
Tako da bi i sa kravama bilo.
Samo da nisu na vlaznom to je bitno.
moje krave idu preko cele godine napolje samo su zimi u stali,na prolece kod dve tri krave moram obavezno da secem papke a kod ostalih ne zakljucio sam da dosta zavisi i od genetike kakve ce papce imati,a ako ih ne isecem katastrofa jedva idu.a do pasnjaka idu celo vreme asfaltom oko 1km i nesto malo put posut sljunkom i od toga da se papci jedu putem slaba vajda.i da papce secemo sami imam kljeste i noz a trebo bi da kupi kamen al mi nesto mnogo da dam 5000 za dve tri krave godisnje sto orezem
 
Brzina rasta papaka je direktno proporcionalna intenzizetu metabolizma kod grla. Najmlečnija grla imaju intenzivniji metabolizam te kod njih je potrebna češća korekcija papaka. Isto tako kod hoštajn krava u istim uslovima češće se radi korekcija neko kod krava simentalske rase. Kretanje može biti preventiva, ali po potrebi neophodno je vršiti i korekcije.
 
Kod nas orezivanje rade neka dvojica priucenih i naplacuju 2500 po kravi.Nema nikog drugog da radi a svaku petu kravu upropaste da nemoze na noge,zaseku je

Ko radi to u Brestovcu (ta dvojica) imaju li ram ili rade pomocu stapa i kanapa ? Prekopiraj njihov i doradi ako ti se nesto ne svidja.
 
Moj drugar radi u SANO orezivanje papaka i naplaćuju od 700 do 1000 dinara po kravi.Slikaću jednom prilikom kad bude doterao mašinu kući pa ću postaviti slike da je kopirate ko želi, inače mašina nije neka ručno rađena već je proizvođač neka Austijska firma koja se namenski bavi izradom tih bokseva.Oni imaju i neke specijalne ploče za brusilice Austrijske proizvodnje jedna ta ploča košta 180 evra i proizvođač daje garanciju od godinu dana.
jja815.jpg

Ovu sliku sam preuzeo sa njhovog sajta a takva je mašina što i ovi naši koriste.
 
te brusne ploce su bile na ns sajmu da sekupe naj jeftinija 50e.dobra stvar.neka firma iz beograda je prodavala.zaboravio sam kako se zovu imali su svasta i nozeve mislim da su imali opremu i za konje
 
Nazad
Vrh