Yara djubriva za voćarstvo

Dragojlo

Član
Učlanjen(a)
15 Feb 2010
Poruka
821
Lokacija
Selo moje ravno
Da li je neko koristio ova djubriva Norveske kompanije Yara, danas mi u Loznici preporucuju za vocnjak, YaraMila 8-20-30, cena mu je 81 dinar /kg, i kaze da ga ide duplo manje od ovih klasicnih NPK djubriva, jer su kako kaze kod njih u svakoj granuli ugradjena sva tri elementa N+P+K i da ima usvajanje i do 96%....

Mogu da svati ovo sve tri elementa u svakoj granuli, ali da ga ide duplo manje, pa nije on 16-40-60 pa bi onda to bila ta racunica duplo manje... :sta:


Sta je od ovoga istina sta kaze praksa:haha:

pozdrav :ppozdrav:
 
Ja nisam koristio Yarina ali jesam Kemirina đubriva a to je sada ista firma. Razlika izmeđi klasičnih NPK i ovih đubriva je u tome što Yarina (i njima slična) postepeno oslobađaju hraniva i na taj način se u hranljivom rastvoru uvek nalazi približno ista koncentracija. Kod NPK je svo hranivo dostupno u kratkom periodu t.j. na početku ga ima puno a kasnije koncentracija naglo opada. Mislim da negde imam neki dijagram pa ću ga okačiti ako nađem. Od prilike je to takva neka priča koja važi za povrće. E sad pošto je kod tebe voće koje ima jači koren koji ide dosta dublje od korena povrća nisam siguran koliko ti je to bitno (s obzirom na razliku u ceni).
 
praksa kaze da je to skoro tako kao sto kazu, ali fora je u tome sto je obicno granula omotana nekim omotacem ili ima neku drugu hemijsku vezu i postepeno se oslobadja u nekom vremenu (obicno 2-3, 5-6, 8-9 ili 15-18 meseci) i pri odredjenoj temperaturi i vlaznosti zemlje (obicno se govori o 21 oC pri vlaznom zemljistu).

to konkretno znaci djubrivo radi npr. 5-6 meseci pri temp. zemljista 21 oC., kada pustis vodu granule se nakvase i oslobode deo hrane, zatim osuse i ne oslobanjaju hranu itd.

Kao kad nabijes 3 x 15 u filter i pustis vodu, dok curi voda djubrivo se topi, kada prestane nema vise otapanja. (srpska varijanta vodotopivog djubriva, ne kosta nista a toliko i vredi)

Inace Yara se prodaje vec "100 godina" kod nas, imas jos i Kemirin Cropcare, Haifa Multikom base, Scotts Agroblen, ostale sam zaboravio ali i oni imaju osnovna djubriva sa produzenim dejstvom.

Ako nije zlonameran post onda te neko laze, sve je to manje vise slicno (osim Haife, ona ima huminske kiseline u sebi dok ostali nemaju), zavisi kako se upotrebi
 
Ok hvala na infu, a mozete li reci sta o kolicinama koje koristiti da li je tacno kako su mi rekli da ide duplo manje nego ovog klasicnog, mada sada mi i ovo pije vode :ppozdrav: jer kazete da ima dosta duze delovanje i tu je onda sva fora...
 
@ aremane
Gde ima kod nas MulticomBase? Ima li Momirović? Znaš li cenu?

@ Dragojlo
Sad tek vidim da si malo promašio forum, tebao si staviti u "Voćarstvo". Ja se baš ne razumem u voće. U principu šibni ti dooosta stajnjaka i ne sekiraj se, uz stajnjak možeš baciti šta hoćeš. I tako ne možeš rešiti ishranu za neki bog zna koliko dugačak period. Prihrana ti i tako i tako ne gine. Jedino kalijum možeš efikasno rešiti za duži period (đubrenje na rezervu) a to možeš bilo kojim đubrivom (što jeftinije to bolje). Azot se zimi u velikoj meri ispere u dublje slojeve (mada voće ima veliki koren pa će i deo toga pokupiti) a zalihe fosfora vremenom se pretvaraju u teže pristupačne oblike.
Da sam na tvom mestu ja bih prvo uradio analizu zemljišta. Zaorao bi dosta stajnjaka, zgorelog najbolje, i u zavisnosti od analize dodao neko obično đubrivo. Ipak je razlika u ceni značajna.
 
Cena multicombase-a 92 din/kg.ja sam inace kao osnovno djubrivo u plasteniku za povrce koristio agroblen i prilicno sam bio zadovoljan
 
Dobro je da i kod nas ima nesto skupo a odlicno, na zapadu ako neznas sta valja gledaj cenu, a ovde moras da otvoris osmore oci kao pauk :haha:inace ljudi nateraju banderu u paksu :haha:tovari magare dok je u blatu :haha:kakvih sve prevara ima danas....

nista i sam resio Yaru probati ove godine u vocnjak i baste pa sta bude cuce se ovde :D
 
@ svetozar
Ko je distributer? Ima li negde nešto da se pročita o tim đubrivima?
 
Veče i pozdrav svima, eto posle par god od zadnjega posta ima li nešto novo u vezi ovog đubriva da kaže, neko ko ga je već probao ?
Ja sam ga kupio u 7-12-25 varijanti, 40kg/3200din, bacio ga sada kod leski koje mi malko zaostaju, pa se nadam da će biti i efekta. Šta drugo osim Nade :osmeh: naše mile.
Može li koja reč još .......hvala
 
Vidim da ova tema nije dugo otvarana, a dosta toga se o njoj ima reci..imate li neka nova zapazanja, ja planiram da predjem na yara gnojiva. Koristio sam njihove kristalone i stvarno se vide efekti. Koliko se preporucuje po sadnici yare? Kakva su iskustva sa francuskim gnojivima
alex.bundalo@
 
Koristim Yaru 7-12-25. Cena je oko 75-80din sa PDV placanje na jesen. 1e =123din. Zadovoljan sam, pre svega jer se lako rastvara a bacam je po povrsini u dozi od 200kg po hektaru ili oko 100g po sadnici.
 
Ja bacao yara complex prvi put ove godine, rastvara se izuzetno brzo, za efekat na voce moracu da sacekam da se vidi, ali trava oko njega je jako napredna :osmeh:
 
Da li je neko testirao, ono jedan red yara drugi zorka elixir, kutina, lukavac..ja cu na jesen to uraditi. Mislim da je prihrana jako bitna, cisto test uraditi. Ako osjetim da nema razlike kupovati zorku
 
Nazad
Vrh