Balkanska koza

Bas su lepe,odlicno si ih slikao bas po propisima mada si trebao i po jednu sliku od pozadi da se vide vimena :)
Crvena pa crno bela pa onda bele su mi najlepse :) a crno bela mi je izgledala mnogo veca na onim pre slikama, bas sam se sad zacudio.
 
ove slike sam pokazao mojoj baki koja je takve cuvala do cuvene Titove uredbe(odusevila se:)),tada su im oduzete sve koze i sada ponekad sa setom prica o njima
 
Veruj mi vimena su im kao za udzbenik elasticna pravilna, zasticena od svih stetnih uticaja sunce trnje . Crna koza je oko pedeset pet kila manja je od ove dve.Inace ona je koza koja ima najvise divljiine u sebi i neverovatno je sposobna da se prehrani.
 
Masa ljudi sa setom prica o tim vremenima ta uredba je unistila zivotinje koja su selektovane hiljadama godina na mlecnost.
 
29ptd86.jpg

ovo su na Bozic ove godine slikane balkanke na staroj planini i najvise sam ih ubacio zbog onih crnih koza od korisnika Petrovo u temi snska koza
 
Odlicno bas si osvezio temu svaka cast ova u skroz donjem desnom uglu je koliko se secam koza izuztene mlecnosti,stara gentika!
 
Stoka je plasljiva a mi po obicaju zurili i telefon ne moze da mi zumira pa su slike ovako grupne. Pravo u centru slike je jarac od crvenobelih koza kojih ima na jugu i on ima prepoynatljive siske (cubicu) a levo je crveno bela koza sa slika od pocetka teme. inace vlasnik rece da mu je seno bilo malo losije i da je imao preko 30% pobacaja ove godine a jedna od koza crvenih mu je pobacila 5 jaradi.
 
Uloga koze u zemlji pre drugog svetskograta je bila znanto veca u odnosno na danasnju situaciju. Nacin zivota je bio takav da su ljudi sve resurse koristili da bi preziveli. Pored stada ovaca cuvao se i odredjeni broj koza, u tom periodu nase ovcasrstvo i kozarstvo se podrazumevalo kao mlecno. Narodi balkana su uzivali u blagodetima mlecno kiselih prozivoda koje su spravljali: sir, kajmak , maslac i kiselo mleko koje su cuvali mesecima u drvenim kacicama.U to vreme Kraljivina Jugoslavija je imala sedamdeset posto samodrzivog poljoprivrednog stanovnistva svaka kap mleka je nalazila put do gladnih decjih usta a sir protein zivotnjskog porekla odlicna zamena za meso do koga se dolazilo veoma brzo u domacinstvu. Meso se je jelo u mnogo manjoj meri a vitalnost naseg naroda mnogo veca u to vreme bila je potvrdjena i proverena u mnogim izazovim kroz istoriju.Tokom ratova su koze bukvalno othranjivale citave porodice. treba imati u vidu da su u to doba krave retko muzene uglavnom su sluzile za vucu i proizvodnju volova.Koze su se sisale i od kozine su zene tkale vrece za zito koje su trgovci otkupljivali od njih kroz ramenu za druge kucne potrepstine ekoloski aspekt primene kozjih proizvoda. U to vreme su mnogo povrsine ciscene trsene pretvorene u oranice pa su koze i tu imale udela najverovatnije. Oslobdojenje je mnogo okrutnosti donelo toj zivotinji i nazalost hiljade godina slekcije na mlecnost je nestalo. Preziveli su primerci skrivani po podrumima najverovatnije kasnije pareni u incestu. Naisao sam na podatak da ih je komunisticka vlast kamionom izvozila u rumuniji mada su u vecini BRUTALNO ISKLANE nazalost.
 
Poslednja izmena:
meni je djed pricao da kad su bili mali da su bile neke sitnije koze oni su ih zvali divljake jer su sve po sumi pasle i da su imale veliku dlaku i da su se sisale i od toga se pravili razni predmeti i ito tako su se muzle i sve su bile rogate
 
Dobro je da se to jos nije zatrlo,te da jos ima izuzetno lepih primeraka.Meni se svidja ona crvena Miticeva,tipican predstavnik rase.Naravno sve su lepe ali ona mi je nekako najupecatljivija.
 
mozes li ti crni tekir nesto vise reci o slikama koza koje sam postavio u temi sanska koza jer su to one koze od komsije o kojima sam pisao
 
@Petrovo, tako je kozama se u to vreme seno nije davalo ono se je koristilo za ovce, volove i konje. Koze su isle preko cele ime na pasu brstile su sibljine i snalazile se bez problema.
@Crni Tekir, Ta crvena je uzivo bas neobicna svako se odusevi tom bojom na prvoj stranici imas jarca koji je u istom tom tipu on je uginuo ali ima njegovih naslednika kod Sergeja na staroj planini ono stado ciju je sliku nemanja postavio.
 
meni su pricali da te koze sto su bile po sumi da njih nije bilo manje od ovaca ali je bilo ljudi koji su drzali 50 koza pa cak i 90 po kuci ali opet ih je bilo pa su se i njihovi proizvodi maksimalno iskoristavali
 
Jeste ali one su minimalno trosile hranu.Nije bilo potrebno mnogo zobi lucerke i prvoklasnog sena zivele su od onoga sto bi nasle.Hipoteteicki gledano kada bi sada u svet doslo do nestanka energenata mi nebi mogli da primenjuemo visoke agrotehincke mere i nebi imali dovoljno hrane za danasnje hiper produktivne zivotinje onda bi se uhvatli za glavu jer bi nam zivotinje padale sa nogu zbog toga sto nebi bili u mogucnosti da ih prehranimo.
 
@Petrovo_Onaj crni jarac,crna "roga" sa zvonom i ona suta bela sto vuce na krem boju su cisti balkanci.Aona jarad bela,jesi li siguran da su od ovih ili su posebno kupljeni?Oni imaju sve osobine ciste sanske koze:uspravne usi,gipko dugo telo,kracu dlaku...cista sanska batice.I jos jednom da kazem~nista lepse nego videti koze u prirodnom okruzenju koje im navise odgovara,suma,sikara i pasnjak.Sve u svemu,lepe fotke drugar.
 
ako mislis da je njihova majka ona na zadnjoj slici bjela sto vuce na zutu ili krem ne njihova majka je na 9 i 10 slici koza pored potoka oboje su njeni i dosta se razlikuje od one na zadnjoj slici
 
Pozdrav ja sam Dejan zivim u Matejevcu cuvam koze balkanske rase crvene boje (uglavnom). Koliko sutra kacim slike moje male grupe. Nadam se da ce mo lepo saradjivati.
 
Nazad
Vrh