Cena i plasman višnje 2016.

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Covek dominira kao po obicaju.Ja sam ubedjen da cena nece biti ispod 50 ili 60 dinara.
 
da bre, zli hladnjacari cuvali proslogodisnju kupljenu po 100 dinara, da bi je ove godine preprodali po 50 i tako nama spustili cenu na 30 :osmeh:
Prosle godine u toku berbe izvozna cena visnje je bila 1.4 evra po kg.. Nekoliko hladnjacara koje znam nadali se da ce tokom zime cena dostici 2-2.5 evra, a ona jedva 0.8 eura/kg. to je njihova prica! Bio u inostranstvu pocetkom godine i kaze da su cene svih proizvoda krenule nizbrdo, valjda je po njemu u Cile, Juzna Amerika krenula sa berbom pa ih udavila i sljivu i visnju i malinu... Licno ne verujem ni jednom i po meni sve ispod 70 dinara je malo!

- - - - - - - - - -

Prosle godine mozda kod tebe bila 100, kod nas pocela na 80 i dosla do 90 pa se spustila na 70! Bese dobra visnja prva klasa!
 
ma ok, sprdam se ja malo, sve me strah da ne krenemo da kukamo non stop ko oni malinari, te kriv nam ovaj, te kriv nam onaj... u mojoj tazbini otisla po 60-70, a u knjazevackom kraju u jednom momentu je bila i 110
 
Ja se ne ljutim, samo hocu da kazem koliko su oni nezasiti, da mogu ceo svet bi prodali da zarade... Jer taj njihov posao se ne broji u hiljadama dinara nego u nekoliko stotina hiljada evra pa na gore... Jednu godinu da zarade u dinarima odmah kukaju i jedini smo mi vocari gde za nas prozivod drugi odredjuje cenu tj preprodavac. To bi isto bilo kao kada bi vlasniku fabrike automobila, onaj ko drzi salon automobila odredjivao proizvodnu cenu automobila...
 
Proverena informacija!
Visnja katastofalno rodila sirom kontinenta. U Cileu i Argentini rutava buba napravila haos.
Mosanto zabranio izvoz iz Juzne Amerike, preradjivaci se drze za glavu dok proizvodjaci iz Donje Rasovace trljaju ruke...Rat otkupljivaca na pomolu, otkupna mesta ce cuvati policija izjavio Vucic... Ovako danas izgledaju vesti iz ove oblasti u svetskim medijima koji se bave ovom temom...
Pocetna cena 120 din....
 
Poslednja izmena:
osiguravajuca drustva racunaju za ovu godinu na 70 dinara.ne znam na osnovu cega...
 
Da li se neko seca kada je bila 2012 godine koliko su osiguravajuce kuce nudile??? Imali osiguranje od zilogriza???
 
Ta prica oko zilogriza je prenaduvana...
Svi koji rade vocnjake nemaju problema sa zilogrizom...
Suse se uglavnom zapusteni vocnjaci. Takvo je moje iskustvo.
 
To nije tacno stradaju i oni koji se obradjuju. Samo su ta stabla jaca i u boljoj kondiciji pa se bore. Ja sam ove godine jos desetak obolelih izbacio iz visnjara da se ne bi sirilo dalje

lepa su vam ova predvidjanja cene lepo bilo kad bi se ostvarilo
 
Za sada deluje da ce rod biti nesto slabiji od prosle godine a prosle godine je bio slab :( Ovo je utisak u globalu mada ima reona oko gradova (Nis, Leskovac Prokuplje) gde je mraz bio blazi i gde ce rod biti nesto bolji, ali ne drasticnije bolji. Cena ce opet biti klackalica i cekalica pa koga kako sreca pogleda i taktika posluzi :) Ova nasa hladnjaca je pocistila svoje zalihe, cujem da je na jugu manje-vise situacija ista kod hladnjaca. Visnje nema i trazice se to je 100%. Sad je samo bitno koliko ce pocetna cena biti marginalizovana tj. nadamo se da ce pocetna cene biti bar 70. Sa pocetnom cenom od 70 skocice bar na 85-90. Videcemo... Nije ovo godina kada se masti brk.
 
Ta prica oko zilogriza je prenaduvana...
Svi koji rade vocnjake nemaju problema sa zilogrizom...
Suse se uglavnom zapusteni vocnjaci. Takvo je moje iskustvo.

Ja mislim da nisi u pravu, ali dobro.
Srećom pa ti nemaš problema, ja se trudim da radim voćnjak redovno i korektno ali za zilogriz nemam rjesenje, jer nemam mogućnos da zalijem, a do sada nisam nasao nikakvo adekvatno hemisko ni mehaničko sredstvo.
 
Visnje po Srbiji nema puno, cena se nezna, znace se kad prve gajbe budu na vagi, ali ni to nije sigurno....kao i svake godine. Nista cudno.

Hladnjace su pune visnje i kupine, hladnjacari cekaju berbu da "ispeglaju" cenu i prodaju. Ako nisam u pravu, molim komentar!

Pozdrav zupa100
 
Visnje po Srbiji nema puno, cena se nezna, znace se kad prve gajbe budu na vagi, ali ni to nije sigurno....kao i svake godine. Nista cudno.

Hladnjace su pune visnje i kupine, hladnjacari cekaju berbu da "ispeglaju" cenu i prodaju. Ako nisam u pravu, molim komentar!

Pozdrav zupa100

Nisi bas potpuno u pravu.Ni sto se tice kupine,a ni visnje.To je tako bilo do pre mesec dana.
 
Kolege, svi oni koji vam govore da su im pune hladnjace rade da bi obarali cenu nasih i vasih proizvoda... Prosta logika kaze: Ako su im puno sto trce prvi u otkup nove robe??? Jednostavno svi oni koji otkupljuju cilj im je manje da plate veca im zarada, a sto manje nama plate manje mi dobijamo...
 
Meni nikako nije jasno, a bilo bi divno da neko pojasni: U svim trgovinama,u bilo kojem obliku, prodavac je taj koji nudi svoju robu po toj i toj cijeni, Jedino u poljoprivredi cijenu formira kupac? To je logika koju nikako ne mogu da "svarim". I zaista mi treba neki suvisao odgovor. Hvala :)
 
Ne formira je ni kupac ni prodavac nego trziste. Zakon ponude i potraznje. A da ima malverzacija ima sigurno.
 
Mexico, na zalost to nije odgovor. Zakon ponude i potraznje je zakon koji vrijedi za sve robe i usluge na svijetu. I svako ima diskreciono pravo da procjeni stanje na trzistu i da formira cijenu za svoju robu. Samo u ovoj djelatnosti ne vrijede zakoni, vec stajemo u red kao ovce i pitamo koliko je kupac spreman da nam plati za nasu robu.Koliko vidim poljoprivredom se sve vise bave i obrazovani ljudi, ljudi koji mogu da dodju do svake informacije, jezicka barijera nije problem....i opet sve isto.....:(
 
Slazem se sa vama da proizvodjaci ne uticu na cenu, mozda je resenje da se svi proizvodjaci udruze, sto je malo verovatno, i da visnju ne daju ispod dogovorene cene. Ali kao sto znamo visnja je kvarljiva roba tako da smo u nezavidnom polozaju.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh