Cena jagoda 2016.

120 kući. Ide u BiH. Prva godina Roxana i Arosa, pretposlednje branje Roxane (verovatno). Malo usitnila od onih vrućina.
 
Zna li neko ima li u okolini Sapca ili Loznice neko veleprodajno mesto osim na Volujcu? Cena je pala u roku od dva dana sa 110 na 60 din.. Nov sam u ovom poslu pa bi dobro dosao savet.
 
Nova sam i u poljoprivredi i na forumu. Učlanila sam se da razmenim iskustva koja se tiču uzgoja jagoda, na prvom mestu, i svaki savet mi je dobrodošao.

Ove godine prvi put sadim jagode. 1ha u okolini Valjeva. Odlučila sam se za Albu, frigo sadnice, sertifikovane. Gajiću na otvorenom, uz korišćenje lutrasil folije u nadi dobijanja ploda 10tak dana ranije, kako bih postigla neku pristojnu cenu za raniji rod. Prema svemu što sam saznala za sortu, uz preporučenu prihranu od strane proizvođača i uvoznika, očekivani prinos je 0.85-1kg po živiću. Na 1 ha i 40.000 živića, nadam se oko 36-40 tona.
Čitala sam na forumu sa otkupnim cenama razne podatke, ali se uglavnom odnose na neke druge krajeve, i na mnogim mestima nije navedeno da li je cena na pijaci, na malo, na veliko.

1. Ima li neko okvirnu informaciju koje su bile otkupne cene na veliko u Valjevskom kraju? Za 2015.i 2016. Rečeno i je da je navodno cena u 2014.bila 160 din u aprilu, a u 2015. oko 120 din za otkup na veliko u aprilu. Za 2016. nemam nikakve info.

Preferirala bih nižu cenu ako imam zagarantovan otkup na veliko, jer malo poznajem situaciju sa pijacom, pa ne bih da se dovedem u problemda prodajem po 50-100 kg i lupam glavu za otkup. Projektovala sam zaradu tako da mi je donja granica isplativosti 36 tona prinosa, uz to da 30% ploda dozre u aprilu uz otkupnu cenu od minimum 120, a ostatak u maju uz otkupnu ne nižu od 105din.

Informacije i preporuke?
:cao:
 
Projektovala si prihod od 32k evra po 1ha? A ulazeš koliko, 12k?
Doooobar projekat za zemljicu Srbiju, da ti se i ostvari

Samo, nije mi jasno zbog čega je to "donja granica isplativosti", pobogu?
 
jer zapravo ulažem oko 23.500e/ha :) Važno mi je da se prve godine samo isplati sve, i nešto malo zaradi, toliko da pokrijem troškove druge godine.
Ovde je uključeno sve: berači, đubrivo, zaštita, osiguranje, folije...

- - - - - - - - - -

kako je sa subvencijama krenulo, i kako ih nema za sadnice ove godine, na njih ne računam. Ako budu super
 
I ja se pitam :)
oko 3.000 osiguranje
oko 4000 berači
ostalo je kopanje bunara oko 500
navodnjavanje kap po kap oko 1110
radna snaga za sadnju oko 400
malč, lutrasil i ostalo oko 2200
đubrivo multi comp i 2mgo pred setvu i sve d kraja erbe oko 3200
raznorazni neplanirani troškovi uvek iskrsnu i to bude to :)

Ne idu svi troškovi odmah sada na gomilu. Osiguranje tek u feb, berači nadam se u aprilu :)
Itd... Ali računam ukupno ulaganje u odnosu na eventualnu dobit.

Zato me interesuju otkupne cene na veliko preciznije. Imaš li neke info za valjevski kraj?

- - - - - - - - - -

ako ima neko da bere na lepe na oči ili poklanja sadnice... :D Jer to mi je najveći udeo u trošku. Izuzimajući osiguranje koje je papreno. ALi ne bih rizikovala toliko ulaganje zarad tih dodatnih 3k
 
Sadim i 1ha vilameta na jesen :D
Ali mi trenutno nije primarno to, niti ima ikakve zarade prve dve god, pa se ne opterećujem za sada :D

- - - - - - - - - -

ipak mi je vrlo značajna projekcija sa jagodama. Zar niko nema info za otkupne cene na veliko u tom kraju u 2016. i 2015?

- - - - - - - - - -

ako naidje kisna godina,tj. april i maj ode prihod sa 32k na 12k.
Kreni ti sa malinom na vreme:osmeh:

a tome služi osiguranje od umanjenih prinosa usled kiše :) Skupo ali se isplati
 
Ne znam šta tačno radiš, ali mnogo je to, više nego mnogo. Ja ulažem 12-13k/ha.
Druga stvar, povraćaj imaš skoro na sve. Nemaš za dnevnice i slične keš troškove, pesticide i đubriva (tu ide regres u Trezoru), za sve ostale imaš 40% bez iznosa PDV.
Ja svake godine predajem i dobijam subvencije.

Mnogo pametnije si mogla tolike pare uložiti (1ha jagoda plus 1ha maline)...
 
Imas osiguranje od umanjenog prinosa zbog kisne godine,ali ne i od niske cene koja je u takvim godinama.
Evo Radashin ti kaze da imas subvencije i na sadnice,sto nije mala stavka,a vidim da ti je bila bitna ta informacija,a ja ti zelim svako dobro,srecu i uspesan posao u uzgajanju jagodicastog voca.:ppozdrav:
 
Evo linka novog, od 16.aprila 2016.
Nema subvencija na sadnice :(
Pitala sam na temi subvencije
http://uap.gov.rs/pravilnici/mere-r...roz-podrsku-u-primarnu-stocarsku-proizvodnju/

SUper ako bude povrata, ali s obzirom da trenutno povrat pdv-a za izvoznike kasni 10 dana (što se ranijih godina nije dešavalo), jasno mi je u kom pravcu država ide, pa ne planiram. Superiška ako bude :)

- - - - - - - - - -

Imas osiguranje od umanjenog prinosa zbog kisne godine,ali ne i od niske cene koja je u takvim godinama.
Evo Radashin ti kaze da imas subvencije i na sadnice,sto nije mala stavka,a vidim da ti je bila bitna ta informacija,a ja ti zelim svako dobro,srecu i uspesan posao u uzgajanju jagodicastog voca.:ppozdrav:

I da nam svima cena bude 200 din u aprilu :D

- - - - - - - - - -

Mnogo pametnije si mogla tolike pare uložiti (1ha jagoda plus 1ha maline)...


Napisala sam, nisi video :) Sadim i jedan ha vilameta na jesen. Pa ću poredti šta je isplativije za 3-4 god

Ma samo da bude roda, lako ćemo posle . Nego da ne bude plan super a realizacija... konjić :sjasi:
 
Ne znam kako stoje stvari sa subvencijama za sadnice,verujem da ce ti radashin dati tacnu informaciju,ali za osiguranje sigurno postoje.
 
Znam za osiguranje, ali je trošak sadnica veći od osiguranja i đubriva i navodnjavanja zajedno :D
Al ajde, videćemo. AKo bude biću srećna ::novac::

- - - - - - - - - -

Jelena na kojoj dubini se nalazi voda tu gde hoces jagode ?

Послато са GT-S5570 користећи Тапаток 2
znaću za dve nedelje, kad kopamo bunar, pa javljam :) Zemljište ima blagi nagib, to mi je bilo važno jer sam upućena da je dreniranje bitno, da ne truli koren. Videćemo.
Javljam.

Mada mi je rečeno da valja za svaki slučaj malo dublje bunar iskopati, da ne dođem u situaciju da nema (dovoljno) vode

- - - - - - - - - -

Radašine, mogu li da ti pošaljem pp, da ne zaglušim pričom van teme o subvencijama? Već smo otišli u off, ovde je tema otkupna cena :)
 
Ja nisam cuo da ima negde organizovanog otkupa (npr kao za malinu) a pogotovo garantovane cene. To ne postoji. Ako racunas na otkup, onda racunaj sa cenom od 50-ak dinara koliko pracaju nektar i ostali preradjivaci.

Послато са U8815 користећи Тапаток 2
 
Nazad
Vrh