Motorna prskalica / Atomizer

Kolege ako moze odgovor-ako bih kupio neki dobar ledjni atomizer stihlov ili cifarelijev ili vec koji,da li bi mi on zavrsavao posao i u recimo 10-15 godini starosti vocnjaka.U pitanju je 200 zbunastih lesnika na 30ak ari! I koliko bi mi rezervoara trebalo za oprskati tih 200 zbunova a racunajuci tu starost?
 
Zavrsio bi ti posao kvalitetno bas, pogotovo obzirom da su zbunasti lesnici.

Dalje samim tim, nece ti trositi puno ali ne ni malo. Racunaj okvirno 300-500 litara, ne mogu ti reci precizno jer nikada nisam video toliko stari leskar uzivo, racunicu pravim prema tresnjama iste starosti ali orezane da nisu vislje od 4 metra.
 
Ja imam Solo ledjni atomizer kapaciteta 12l i znam koji je problem isprskati vocnjak sa 400l vode koliko meni treba. To je 33 prskalice i trebalo mi je otprilike 3 dana da odradim prskanje. A leti kad je temperatura preko 25 stepeni treba jos vise vremena jer je moguce prskanje samo ujutro i uvece.
Tako da znaj da nece biti lako. Jedino ako staje 25l pa ti treba duplo manje vremena. Ali tada je problem sa tezinom i nosenjem ...
 
Slobo koliko je težak taj Solo

Послато са HTC Desire 310 уз помоћ Тапатока
 
Pa na kraju da li bi mi bila bolja varijanta ona prskalica na tockovima kao kolica jer je veci rezervoar ili lednji atomizer.Njiva je ravna ali bi bio verovatno problem kad je blato jer bi teze islo a i dok razvuces crevo pa onda namotavaj...!Inace, opet ponavljam,vocnjak je 30ak ari.I da li u tim na tockovima ima pumpa koja mesa tecnost?
 
Ima mesac u buretu i to mnogo bolji nego ovo sto kao mesa na ledjnom atomizeru.
Mesa svih 100litara pod velikim pritiskom.
Radio sam i sa kolicima i sa ledjnim i samo ti mogu reci da je muka i sa jednim i sa drugim.
 
Muka jeste sa oba kada imas 200 litara i vise. Zamisli isto to blato a ti hodas sa 20-30 kila na ledjima, vracaj se da je punis 10 puta, kako je puniti, pa jos gledas u krosnju a ne gde gazis a njiva tanjirana iil sta vec...

Prednost ovog na tockovima je ocigledna a imas i opciju da uzmes duze crevo pa da je manje pomeras, ali bi trebao jos jedan covek da radi sa gasom na motoru po potrebi. Takodje crevo ne sme biti predugacko jer je opterecenje za pumpu, mada komsija uzeo 20-30 metara, vice zeni dal da smanji il pojaca i tako vec 2-3 godine i pumpa nije crkla. Ima neku vilagerovu al ne znam dal bese od 100 ili 50 litara ali je to i nebitno.
 
Pa vidim ja da ce to biti muka al sta ces.Da kupujem traktor i atomizer za 200 zbunova na 30 ari je suludo.A posto cu svakako kroz neku godinu prestati sa freziranjem izmedju redova i tada cu da zatravim najverovatnije,nece biti bas mnogo blatnjavo da tako kazem ali opet nekako mi je blizi ledjni atomizer jer moram da pretpostavim da necu imati pomoc.Pa ako treba danas jedan red oprskam,sutra drugi itd.A tri reda su po 200m sa po 66-67 sadnica.
 
Treba misliti na vrijeme... pa je sad pravo vrijeme za kupovinu "mehanizacije"! Inace je punica prska jabuke rucnom prskalicom(ona sto ide na ledja pa se pumpa ruckom od 10L) pa je mislila da malo unaprijedimo. Ima li iko iskustva sa akumulatoskim prskalicama? Mislila je nesto ovako http://www.villager.rs/products/vbs-16-li-ion . Nije tesko za ledja u poredjenju sa motornim a i puno je jeftinije.
Znam da je osnovno namjena ovakvih prskalica za prskanje u plastenicima ili prskanje povrca ali ovo bi takodje unaprijedilo prskanje jer nema pumpanja, veci je rezervoar.

Ima li iko iskustva za ovime? Sta mislite da li ce ovo moci da prska jabuke visoke do 2.5m? Nesto kontam, ako moze ova rucka, valjda moze i ova.
 
Imam oko 1ha kjasija u drugoj,trecoj i cetvrtoj godini i bavim se i proizvodnjom povrca, paradajz,krastavac i dinja, otprilike isto oko 1ha pa bi kupio neki ledjni atomizer ili prskalicu da mi sluzi par godina dok ne porastu kajsije i dok ne kupim traktorski. Pa me interesuje sta bi bilo najbolje da kupim od ovih modela za kajsije i povrce
Svi modeli su villager i slicne su im cene
DM 14 P
DM 14 PE
PS 20
PS 15 E
 
Poslednja izmena:
da i ja pitam ...pomoć prijatelja...
imam 1.2h dunja u trećoj godini nešto malo preko 700 stabala...do sada sam ja to sam prskao leđnom prskalicom 10 litara...pa udri...i nije mi predstavljalo problem...
može li pomoć šta i kako dalje, da li vredi neki leđni atomizer ili da nađem nekoga pa da platim traktor i atomizer.
 
Ako imaš nekog ko će da ti prska kad ti hoćeš i kako ti hoćeš bolje je da platiš prskanje atomizerom i naravno ako nije jako skupo, mada to nije ni malo naivna površina da je da je obrađuješ bez osnovnih mašina. Narednih godina prve pare bi trebao u mašine da uložiš:ppozdrav:
 
Uzeo sam Womax prskalicu od 50l na kolicima. Cini mi se solidna za 1. prskanje. Ima li neko iskustva sa njom? Imam oko 160kajsija.
 
Možda nekom pomognem, ali bi i meni pomoć dobro došla. Već x godina posedujemo villager DM 14, isprskao je baš, baš mnogo i zaista sam do sada bio zadovoljan. Zbog povećanja broja stabala ( šljive ) imam potrebu za još jednim atomizerom. Da li je neko Vlasnik atomizera DM 14 PE, kakva su iskustva ?

Vidim da se pisalo na prethodnoj strani, moje izvinjenje. Može brisanje posta.
 
Poslednja izmena:
Villager motorna leđna prskalica PS-15E

Pozdrav .Imam navedenu prskalicu nešto manje od godinu dana.
Nedavno sam skužio da se gasi na ler gasu.
Svjećica je očišćena...mada ne znam koliki zazor treba biti?
Trebam savjet kako naštelovati ler gas?Ili je nešto drugo u pitanju???
Hvala svima
 
Svecicu nije potrebno cistiti takoreci jer ako je dobra toplotna vrednost i smesa ona sama ogori sebe. Zazor je oko 0,5-0,6mm standardan za te manje motore ali svecicu najbolje kupi neku u kvalitetu ako nije cisto smedje boje ili krem. Ako je crna ili zamascena moze ona biti problem i gasenja i tezeg paljenja i problema. Postoji mogucnost da neka trunka zapusi u karburatoru pa se gasi na leru ili losije gorivo kvalitetom a uvek sipaj sveze i sveza mesavina da bude .Moja je nova prosle godine kupljena i besprekorno radi zasad a pogledacu sta ima od mogucnosti za stelovanje jer je nisam ni pogledao takoreci

- - - - - - - - - -

To je kao atomizer ili je motorna prskalica klasicna posto se razlikuju motori u snazi poprilicno
 
Nazad
Vrh