Motorna prskalica / Atomizer

Koja je razlika izmedju villager dm 25 i ps 20 sem u velicini rezervoara ,i koji je bolji od ova dva modela ? spakovao sam jedno 10kom otpada od obicnih plasticnih i pukao mi film ,za narednih mesec dana moram da nabavim neku iz takovog budgeta ,potrebna je prvenstveno za prskanje totala ,jer sam u poslu odrzavanja travnjaka i dvorista pa imam dosta ciscenja ove godine gde ljudi zahtevaju total....
 
Narode imam problem i uz to ispadam glup :D

Imam DM25 vec tri godine i znam bre kako se pali....medjutim u petak aj da upalim nece pa bog, kad covek udje tako u problem a nije mu sve jasno krene da brlja....sta sam sve probao ni ne secam se, skidao svecicu cistio, verglao bez nje da istera, sauh, bes sauha...na kraju odem do majstora, prodje pola dana dok je nasao vremena da pogleda kad ono samo presisala.
Objasni on meni da drugi put samo verglam sa sauhom i da mora da istera.

Oprskam ja sledeci dan, juce aj ostatak - nece da upali zuljeve dobih.

Odem do njega i gledam sta radi i dalje nisam sto posto siguran pa ako moze objasnjenje sta raditi kad motor presisa (i zasto uopste presisa), svecicu ocistim i baca varnicu.

Koliko sam gledao njega on je palio sa sauhom jedno 20-30 puta dok nije na auspuh krenulo da pljuca gorivo, onda je sauh otvorio, verglao nekoliko puta, zatvorio pa opet 20-30 puta dok ne pljuca, pa otvorio sauh i jedva nekako upali.

Kako ja uspem da je nalijem toliko i kako se tacno pali u toj situaciji da me ne zatekne u njivi?

Znaci sta kad baca varnicu, cista svecica a nece da upali jer je presisao?
 
I mene je tako zezala zadnja dva, tri prskanja dok nisam zamenio svećicu i sad pali maltene iz prve.


Sent from my iPad using Tapatalk
 
E pa taj ti je majstor bas dobar. Daj mu nakovanj da nosi jer za drugo nije. Motor presisava iz vise razloga: losa kompresija, slaba varnica ili losa svecica i smesa goriva i vazduha nije adekvatna. Sto se tice smese mnogi imaju problema jer svaka masina fakticki se drugacije ponasa pri paljenju i vremenom se to i menja kako se gubi kompresija i rasteluje karburator. Obicno pre paljenja hladnog motora se nadruka sveze gorivo u karburator , zatvori sauh do kraja i da vrlo malo gasa ili bez u zavisnosti kakav je karburator. Po pravilu trebalo bi bez gasa i sa sauhom da se javi motor sto rekli i onda se vrati malo sauh i da oko 1/3 gasa i mora iz jednog do dva pokusaja upaliti. U slucaju da se nejavlja i presisa sauh se mora vratiti skroz i dati amo bar pola pa i do punog gasa da bi se smesa osiromasila i kurblanjem iz par puta motor taj visak izbaci napolje.
Jedna stvar je uglavnom uvek prisutna a to je da sto god je zapremina motora manja to su problemi veci. Za tako male motorice treba napraviti sve da bude optimalno i imati sluha sto rekli sta se sa njima desava i sta traze. Ja kod mojeg trimera i prskalice nadrukam gorivo zatvorim sauh i nakurblam par puta i onda dam malo gasa i pali iz cuga. Problem kod vilagera cesto je uzrok losa svecica jer mozda i baca varnicu ali je pitanje kakvu i gde. Najbolje je uvek imati rezervnu i po mojoj preporuci NGK i zamenuti je odmah.Meni na Alko trimeru je fabricki bila NGK svecica koja i posle 10 godina dobrog rada radi besprekorno i dan danas.
Jos jedna stvar je da nikad netreba ostavljati gorivo u rezervoaru i uvek svezu mesavinu praviti i nasuti. Da ostavim suv karburator nikad nisam radio ali svaku masinu bar mesecno upalim i malo odradi i ni sa jednom dosad problema ni sa karburatorom ni paljenjem ni membranama. Po meni nije dobro membrane ostavljati suve a oni nek pricaju sta hoce a drugo svaka masina hoce da radi a ne da lezi. Cim lezi dugo eto problema.
Filter vazduha obavezno oprati bar jednom godisnje i izduvati
 
Pojavaio mi se problem na atomizeru. Naime na mjesto dje stoji svecica, navoj onaj, nakon prskanja kad skinem atomizer sa ledja primijetim da po malo izlaze kapljice ulje. U cemu je problem, da nije do svecice?
 
Pogledaj prvo dal nije malo labava svecica. Na svecici ima prsten koji fakticki dihtuje kompresiju i ako je lose odradjen on propusti malo kompresije i eto i deo smese gore u obliku ulja.Ako se ima problema jos sa paljenjem i gubljenjem snage u toku rada ili trokiranja motora najverovatnije je svecica losa i onda isto hoce da izbacuje malo ulja na svecicu i auspuh. Jaka mesavina isto moze uzrokovati to kao i lose podesen karburator ili prljav filter vazduha.
 
Evo pojavio se i kod mene problem,juče hteo da oprskam voćke,i ne mogu da upalim atomizer,ne javlja se uopšte,jutros kupim svećice(husqarna)ista priča,nisam baš neki majstor,al mi deluje kao da slabo baca varnicu(pričam ovo iz iskustva sa tomosovim motorima).Inače imam atomizer villager dm-14.Šta bi moglo biti uzrok,ja neznam al će najverovatnije ići kod majstora.

- - - - - - - - - -

Rešen problem,hvala bogu nije trebao kod majstora,zaglavio se igličasti ventil pa nije dobio goriva.:osmeh:
 
Zadnjih dana sam se bas naradio sa mojim atomizerom,prskao kukuruz insekticidom protiv sive pipe,previse je mokro za prskanje traktorom.3 hektara odradjena,jos jedan ostao za danas.Atomizer ima bocu od 24 litra ali sipam samo 15 vodr.Potrosi 1l benzina na jedan hektar.Atomizer je Komatsu Zenoah MD431A sa 42cm3 i 2.2kW,baca 7-8 m u visinu (isprobano na zidu zgrade) i oko 12m u daljinu pod punim gasom.

Poslato sa Samsung Galaxy
 
Sa čime prskas tako, da li sa topom ili produzetkom sa diznama?

Poslato sa Nokia 1100
 
Sa topom prskam, pravi maglu. Evo maloprije došao, nije tako teško nosati ga na ledjima ali noge otpadaju, jbga 11 kila on, 2 litra goriva i 15l vode...
 
Pogledaj prvo dal nije malo labava svecica. Na svecici ima prsten koji fakticki dihtuje kompresiju i ako je lose odradjen on propusti malo kompresije i eto i deo smese gore u obliku ulja.Ako se ima problema jos sa paljenjem i gubljenjem snage u toku rada ili trokiranja motora najverovatnije je svecica losa i onda isto hoce da izbacuje malo ulja na svecicu i auspuh. Jaka mesavina isto moze uzrokovati to kao i lose podesen karburator ili prljav filter vazduha.

Prije svega hvala na odgovoru brate... naime to sto izlazi i jeste ulje, atomizer radi perfektno, ne gubi kompresiju, e jedino je mozda mesavina jaka.... na 1l goriva koliko ml ulja stavljas ti?
 
Na 1L benzina 25ml ulja husvarninog dodajem. Za te manje doze mesavine imam spric mali od 25 ml i tako mi najlakse i nikad problema .Tako i za trimer i testeru pravim isto
 
Sa topom prskam, pravi maglu. Evo maloprije došao, nije tako teško nosati ga na ledjima ali noge otpadaju, jbga 11 kila on, 2 litra goriva i 15l vode...
A ja prskao sa diznama i trećina ode na zemlju, trećina u vazduh i završi ko zna gde A trećina meni na čizme i pantalone :) .

Poslato sa Nokia 1100
 
Imam ledjni motorni atomizer Solo 423 port, nemacki, 70 cm3, snage 3,5 ks, jednocilindricni, dvotaktni, karburator sa plovkom.
Kupio sam ga polovnog ali je jos bio u garantnom roku. Jos prosle godine je poceo povremeno da mi pravi probleme, da odjednom pocne neravnomerno da radi i da se cak ugasi. Ove godine mi dusu vadi. Kako nisam uspeo da nadjem originalnu svecicu Bosch W8AC koristio sam zamenske NGK, Bosna, Champion i dr. Svaka svecica koju stavim veoma brzo zacadjavi i dok je ne skinem i dobro ocistim ne moze da upali. Posle nekog vremena ne vredi ni ciscenje. Zazor je svugde propisan 0,5 ili 0,6. Slucajno sam smanjio zazor na 0,10 do 0,15 i sada uspevam da ga upalim, neravnomerno radi, trosi vise goriva ali se bar ne gasi te mogu da odradim prskanje. U Cacku sam nosio atomizer kod nekoliko majstora i sve sto su uradili je da skinu diznu i da je produvaju. Jedan je skidao i auspuh da vidi da li je zapusen sto naravno nije bio slucaj. Savetovao mi je da smanjim procenat ulja na 2%. Napominjem da sam do tada koristio 2,5% i uvek originalno Husqvarna. Filter za vazduh redovno odrzavam. Karburator nema mogucnosti nizakakvo podesavanje. Niko ne zna razlog zasto toliko prlja svecice. Pre neki dan sam uspeo da nabavim svecicu Bosch W7AC koja je pandan originalnoj ali u varijanti hladna svecica. Propisan zazor joj je 0,6 i ni sa novom nisam uspeo da upalim. Kad sam smanjio zazor na 0,1 mm uspeo sam i odradila je 7-8 kanti uz neravnomeran rad ali je i ona zacadjavila.

Pomagajte ako imate ideje sta je u pitanju.
 
Odneo sam majstoru, opet mi se desilo da nece a pod sauhom krene da pljuca gorivo na auspuh u nedogled, napravih baru...varnicu baca.

Danas sam ga pozvao, zapekle membrane na karburatoru. Draze mi je i to nego da sam ja povileneo pa mi presisa pa u njivi samo da se slikam :D
 
Slobo to meni najvise lici na bobinu da je oslabila ili negde probija varnicu. Cim ona ekako radi sa zazorom vrlo malim sa kojim takoreci i nemoze to mi lici na slabu varnicu skroz. Jos jedna stvar moze biti a to je karburator da se zameni jer verovatno baca previse benzina. Skini filter vazduha i zakurblaj par puta i vidi dal neizbacuje gorivo van iz karburatora
 
Slobo to meni najvise lici na bobinu da je oslabila ili negde probija varnicu. Cim ona ekako radi sa zazorom vrlo malim sa kojim takoreci i nemoze to mi lici na slabu varnicu skroz. Jos jedna stvar moze biti a to je karburator da se zameni jer verovatno baca previse benzina. Skini filter vazduha i zakurblaj par puta i vidi dal neizbacuje gorivo van iz karburatora

Neki ljudi su mi vec rekli da je moguce da ima problem sa bobinom ali majstor koji je probao da je popravi kaze da nema bobinu vec neke magnete i da nije to. Sad sam probao novu bosna 065 sa normalnim zazorom od 0,5 i upalila je bez problema. Ali vec posle 1 min rada kad sam je skinuo videlo se da ima ulja na njoj. Probao sam da skinem filter i bilo je ulja na filteru i u lezistu filtera. Kad sam zakurblo nisam video da izbacuje gorivo van karburatora. I ja pretpostavljam da karburator baca prebogatu smesu jer mi i trosi vise goriva nego u pocetku. Ali ima samo jednu pumpicu za drukanje goriva u karburator i nijedan sraf za stelovanje. Samo dizna moze da se izvadi.
Neki mi pominju da je mozda problem u kablu koji ide na svecicu.
Da li mogu da ostetim motor sa tim sto radim sa njim sa svecicama sa tako malim zazorom?
 


Evo i mog atomizera
icon10.png
. Nemam mnogo za prskanje ali je lakše nego da ga nosim na leđima.
 
Nazad
Vrh