Motorna prskalica / Atomizer

onua ako može odgovor u vezi Stihl SG51 kako je sa pritiskom kao i maglom raspršivanja i koliki domet ima i kolika je cena i gde je kupljena. Pozdrav.

Послато са HTC Desire 310 уз помоћ Тапатока
 
Cobe, upravo si sebi dao odgovor. 10 litara na 200 sadnica je premalo, zaštita tu nema pun efekat. Kada se kaže "koncentracija 20 grama na 100 litara nečega" računa se uz utrošak vode 1000 litara na hektar, ako trošiš manje tj ideš brže moraš srazmerno povećati koncentraciju, kontra ne valja a to je smanjiti koncentraciju a ići sporije i trošiti više od 1000 litara po hektaru.

U voćarstvu se računa utrošak vode 600-1000 litara po hektaru, uglavnom 1000. Znači na tvojih 30 ari trebaš potrošiti 300 litara što je tačno koliko ima standardan traktorski atomizer. Moja neka pretpostavka je da atomizeri kod nas mahom imaju 330-440 litara zato što su parcele tipično 30-45 ari. Pošto su ti voćke još male, naravno da to neće biti 300 jer usmeriš samo na njih, ali je to daleko više od 10.

Meni se potrošnja vode sa leđnom dm25 otprilike tačno gađa kao kad bih išao sa traktorskom a to je recimo da izvučem prosek svih sadnica, na 130 trešanja starih 3 godine kada nema lista (proleće, jesen) oko 150 litara a leti kada su pune lišća pa nije još ni vreme rezidbe bilo oko 210-250 litara. Površina je 43 ara.

To je skoro upola od količine vode po površini koja se preporučuje, ali su meni trešnje u trećoj godini visine do 2-2.5 metara, oblik vaza koji je prozračan. Kada budu stare 10 godina, imam takve kod kuće, troši se otprilike 5 litara po komadu, pumpa od 30 litara je za 5 komada ali one zauzimaju 6x5 metara redovi i kolone što će reći da sa 30 litara oprskaš 3 ara što je taman. Problem nastaje organizacija i sam rad, na 130 komada će mi trebati znači preko 20 prskalica odnosno preko 600 litara što je previše za 43 ara ali se tako nameće jer moraš da obigraš krug oko svake da bi oprskao sa svih strana pa čak i da "ulaziš" u krošnju da bi dohvatio i ono unutra. Meni za trešnje 5e godine leđna kakva da je gubi smisao. Nek bude i ta na točkiće, to samo smanjuje opterećenje na leđa ali i dalje je suludo. Znači trešnje do 5e godine a posle mora traktorski. Za lešnike nemam kalkulaciju, ali recimo da možeš do 7-8 godine da se provučeš na način kao ja do 5e.
 
onua ako može odgovor u vezi Stihl SG51 kako je sa pritiskom kao i maglom raspršivanja i koliki domet ima i kolika je cena i gde je kupljena. Pozdrav.

Послато са HTC Desire 310 уз помоћ Тапатока

Pa ovako, kupljena je u Novom Sadu u firmi SIM koji je od sajma generalni uvoznik za Stihl. Plaćena je 12750 dinara. Ne znam koliko je moje poređenje merodavno posto sam do sada prskao samo sa onim za 3000 dinara. Meni je extra. Komšija do mene je odmah poručio za sebe istu. Magla koju pravi je vrh. Biljke nisu okupane već onako orošene uz 3 bara pritisak. Eto, ako treba još detalja u slikama samo recite.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Pa ovako, kupljena je u Novom Sadu u firmi SIM koji je od sajma generalni uvoznik za Stihl. Plaćena je 12750 dinara. Ne znam koliko je moje poređenje merodavno posto sam do sada prskao samo sa onim za 3000 dinara. Meni je extra. Komšija do mene je odmah poručio za sebe istu. Magla koju pravi je vrh. Biljke nisu okupane već onako orošene uz 3 bara pritisak. Eto, ako treba još detalja u slikama samo recite.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Mene zanima da li je to baterijska koja je slična Villager i koliko razdaljine može da baci mlaz i koliko ručicom puta pumpate.

Послато са HTC Desire 310 уз помоћ Тапатока
 
Pozdrav svima, imam nekoliko pitanja u vezi ovih ledjnih atomizera. Imam dva atomizera koja se vec duze vreme ne koriste . Jedan je cifareli a drugi slovenacki murska sobota .
Za ovaj cifareli vidim da ga vec neko ima, pa ako moze da mi odgovori koliko trosi goriva njegov atomizer ? Ovaj moj prilicno trosi , sa 1l jedva 4 atomizera. I za sta sluze ona cna creva iza ledja. Moj model je M88A.
Ovaj drugi dobro radi ali neznam kako se gasi. Ja ga gasim tako sto povucem sauh , ali mislim da nije tako fabricki.
Hvala
 
Ja imam cifarelli ali ovaj noviji model. Na njemu je husqvarnin motor od 5hp I trosi odprilike rezervoar, mislim da je 1.2l, za 10 tak punih atomizera tecnosti pod skoro punim gasom. Za ta crna creva nebi mogao da ti pomognem dok ne pogledam, atomizer mi je u selu.
 
Ovaj ima 77cc i jacine je isto 5hp. Kazi mi na koliko stavljas diznu za rastvor? Ja otprilike 10min prskam sa jednim atomizerom.
 
Ja sam koristio na 2 ili malo vise, moguce je da mi je zbog toga trebalo vise vremena da iztrosim rastvor. Sldece prskanje cu povecati da vidim koliko ce izgurati.
Da li neko ima atomizer murska sobota sa dmb motorom od 2.2kw ?
 
Poslednja izmena:
Kupio sam i ja Villager PS20 i ako se dobrom secam @oktopod je objasnjavao kako se proverava i dodaje ono ulje nazad iza sundjera za ledja. Sada ne mogu da nađem taj post pa bih pitao ponovo čemu služi to ulje,kada i kako se dodaje, i koje je to u ulje u pitanju?
 
Kupio sam i ja Villager PS20 i ako se dobrom secam @oktopod je objasnjavao kako se proverava i dodaje ono ulje nazad iza sundjera za ledja. Sada ne mogu da nađem taj post pa bih pitao ponovo čemu služi to ulje,kada i kako se dodaje, i koje je to u ulje u pitanju?
imam od nedavno ps 15, i meni su u servisu rekli da ide sae 30, te da se ulje uglavnom ne troši ali treba povremeno provjeriti da ne padne nivo ispod sredine prozora.
gdje se dosipa ne znam jel nisam stigao pravo niti raditi s njom
 
To ulje podmazuje mehanizam pumpe tj. pokretne delove unutar pumpe. Ali bar po iskustvu tu se uvek javlja dobar deo kondenzacije tako da cu bar ja godisnje da ga ispustim i novo naspem. u principu ide motorno ulje jer za njih naci originalno je vrlo tesko kao i za traktorske tako da 15w40-sae 30sigurno moze da zameni. I pratiti nivo sto je najbitnije a ima i one cepice sa strana sto se stavlja mast sto bi trebalo cesce po krug zavrnuti da dobiju klipcici sveziju mast. U principu to je svo odrzavanje i ako se odrzava i posluzice
 
Na prvoj slici ovaj žuti čep po sredini slike. Tu se gleda nivo a tu se i sipa. Ide ulje za MENJAČ ne motorno.

Kada se pumpa montira na prskalicu, ovaj deo se ne vidi od naslona za leđa, mora se na njemu isčupati na žabice sunđer za leđa da bi se kroz otvor video nivo.

VAŽNO OBAVEŠTENJE!!!

Sećate se kod Villager prskalice DM-25 ono ulje koje smo spominjali, čiji se nivo prati tako što se skine jastuk koji ide na leđa i pogleda se kroz rupu?

E pa meni je vodena pumpa presušila i crkla! Na proleće sam proveravao, nakon 2 (ili beše 3) godine korištenja, nivo ulja je bio na oko 75% pa se nisam brinuo a izgleda je tokom godine presušila. Ona malo troši to ulje zato što klip pumpe izlazi iz pumpe, otvoren je, pa se tako podmazuje, nema valjda klasične karike već neke od mesinga koje nisu baš fes :)
Tako je meni (kao i drugima) to ulje konstantno kapljalo, ali se nije videlo kako kaplje, već prljavo i masno tamo gde kaplje. Kako je ostala bez ulja a da nije usvinjena cela imam samo jednu teoriju.

Pošto sada meša ulje i vodu, pojavljuje se ulje u tanku za hemiju, a na klipu šišti hemija, pre bih rekao da je ta karika vrisnula i da sam ja prskao voće sa mešavinom :haha: i tako nisam primetio.

Elem, podmazuje se na 2 mesta i sa tovatnom mašću! To mislim da niko do sada nije spominjao.

U nastavku evo slika, kupio sam novu, u jedinom servisu gde imaju delove i gde i drugi servisi šalju na servis (Batajnički drum) nemaju ama baš ništa od delova već samo komplete (cela pumpa, nemaju gumice nego celo crevo sa gumicama itd), ova nova je upgradeovan model, otvori gde se stavlja mast su sada sa prednje strane, dok je za dolivanje i proveru ulja i dalje sa zadnje strane.

Tako ja imam teoriju da je bitnija ta mast i da možda ona kaplje a ne ulje, a kada ostane bez masti ode u propast.

Nova pumpa košta 8.400 dinara.

Ovo je slika stare pumpe.



Crvene strelice su čepovi gde se sipa tovatna mast. Kada se stavi mast i čepovi zavrću, mast lepo izlazi kod klipa.

Zelena strelica je čep gde se sipa ulje (menjačko).

Žuta strelica je prozorče kroz koje se proverava nivo ulja.

Plavi krugovi su klip koji se vidi i mesto gde kapće a meni sad šiklja hemija.

Kod novog modela su znači čepovi za mast sa prednje strane a i klip je zatvoren, ne vidi se, samo sa donje strane ima mala rupica (da kapće majke im ga), tako da i zbog toga cenim da kaplje mast a ne ulje.

Ovo su slike stare:





A ovo su slike nove:







p.s. otpao mi i čep sa donje strane i to nema da se kupi, to je zapravo plastična matica i sad mi prskalica malo više tandrnda, pa proverite i to i dotegnite sve što možete, vremenom se sve razlabavi.

 
odlična uputa.zanima me koji omjer gorivo ulje koristite za ps?u uputama piše 1:40 , a dobio sam plastičnu posudu na kojoj nisu naznačeni takvi omjeri?!!!:sta:
imam neku drugu od trimera pa pravim po njoj!
 
Za sve masine koristim 2,5% ili to 1-40 mesavinu sa huskinim uljem. ali uvek sipam kolicinu koja mi je otprilike potrebna a ostatak ako duze se nekoristi ide u sledecu masinu ili kosacicu .Ima veliki broj ambalazica sa podeocima da bi napravio menje kolicine mesavine pa tako i radi, jer nije tesko napraviti proracun za manju kolicinu
 
Molim Sve za odgovor koja je ledjna prskalica dobra za prskanje lešnika. Isto tako da nije mnogo teška i šta mislite o Womax mislim da je naziv MRBS 2000-14.

Послато са HTC Desire 310 уз помоћ Тапатока
 
Tako su mi rekli u servisu, 75w80 i 80w90. A mast znaci zelena tovatna obicna ne grafitna.
 
Nazad
Vrh