Uzgoj paprike -opšta tema

  • Začetnik teme oblak
  • Datum pokretanja
Nekada pre jedno 15-20 godina,paprika se sadila isto skoro u svakoj kuci kao i danas,s tim da se moglo nabrojati koliko ljudi sade vise od jednog jutra,a manje od dva, najvise je bilo po pola jutra.Od jednog jutra paprike se mogla maltene kuca sazidati.I islo se po pijacama,samo sto se nekada na pijaci prodala tona,tona i po paprike, a sada ako se proda 200 do 300 kg i to ako trefis da su bile penzije...(nema vise tih baka koji su stavljali zimnicu za svoje bliznje,sada ovi mladi,sem malog izuzetka, ako im se prohte odu u prodavnicu i kupe gotovu teglu)jednostavno sa samom paprikom nevredi da tezgaris,moras da imas svasta,a kada svastaris nemas vremena za papriku.Govorim za manje pijace,kvantase ne racunam jer i tamo je banda...Sto se nekad zaradilo sa pola jutra sada treba maltene 5 do 7,a koliko je posla vise....
 
Na zalost i sam sam se uverio da jedino kada su penzije ima neke vece prodaje. Ostalo je jako lose. Prodajem robu i kroz maloprodaju i dan kada su penzije kao i sledeca 2-3 dana daju i duplo vecu prodaju. Kada se potrose penzije onda je taljiganje do sledece penzije.
 
Za krajnjeg kupca treba jako puno vremena, to moze neko kome je paprika jedini ili skoro jedini usev i da ima kolicinu koju moze da proda. Kao i u svemu, odluka je da li praviti veliku kolicinu pa ici na veleprodaju ili raditi toliko koliko mozes da prodas kroz maloprodaju. I jedno i drugo ima svoje + i -. Od 1ha paprike moze dobro da se zaradi, ako se cela porodica posveti tome i ako prodaju rade na pijacama. Pozdravljam bracni par iz Ruskog Krstura, sretali smo se na pijacama, na zalost ne znam kako se zovu. Rade papriku i imaju jako dobru robu.
Pa ovde se pola sela bavi paprikom xe,xe

Sent from my Lenovo A536 using Tapatalk
 
Nekada pre jedno 15-20 godina,paprika se sadila isto skoro u svakoj kuci kao i danas,s tim da se moglo nabrojati koliko ljudi sade vise od jednog jutra,a manje od dva, najvise je bilo po pola jutra.Od jednog jutra paprike se mogla maltene kuca sazidati.I islo se po pijacama,samo sto se nekada na pijaci prodala tona,tona i po paprike, a sada ako se proda 200 do 300 kg i to ako trefis da su bile penzije...(nema vise tih baka koji su stavljali zimnicu za svoje bliznje,sada ovi mladi,sem malog izuzetka, ako im se prohte odu u prodavnicu i kupe gotovu teglu)jednostavno sa samom paprikom nevredi da tezgaris,moras da imas svasta,a kada svastaris nemas vremena za papriku.Govorim za manje pijace,kvantase ne racunam jer i tamo je banda...Sto se nekad zaradilo sa pola jutra sada treba maltene 5 do 7,a koliko je posla vise....
Komso a kako tebi rodila paprika? Jel sadis sledece god?

Sent from my Lenovo A536 using Tapatalk
 
Da je bajano nije , kako kaze kolega staparac moze da se zaradi reko bih na digitronu ili da prodas za 60 . Platis branje klasiranje i pakovanje od trecine do pola cene vele prodaje zavisno od motivacije radnika beraca . Kada dodas jos startni ulog desi tusi al ti nije bilo ni malo dosadno .

Krstur su pohodili ovi dimljeni preprodavci sa So pijace i puna su im usta fale bila kako su je kupovali na 20 dinara . Dal su muntali ili ne necu da ulazim u njihovu politiku otkupa al bi reko de ima dima ima i vatre . Sigurno da je ineki siromah i davao po toliko vazno da im je obraz osto neukaljan koliko su se pozivali na njega misim naravno na preprodavce. :sjasi:
 
Telnett, da se porodica jedna bavi, da placaju minimalno radnike. Ako uracunas da sve platis, a ti da budes samo sef, onda naravno da nema zarade:osmeh: Nema vise posla gde se sa malim ulogom dobro zaradjivalo. Sada je doslo vreme da se mnogo radi za male novce.
 
Normalno da se sadi,cisto da nam nebude dosadno preko leta:osmeh:. Rodilo komso,jedna parcela nesto preko 30t/jutro,::novac::a druga parcela oko 18t/jutro:sjasi:(agrotehnika i djubrenje isto,a parcele udaljene 200 m,vazdusne linije)

Koja od te dve njive je isla bez stajnjaka?

Послато са U8815 користећи Тапаток 2
 
Isla je ova gde je manje bilo,ali i na njoj jedan deo, skoro polovina njive je dobila stajnjak,jedan deo je bio gde paprika nije nikad bila, ali razlike nije bilo ama bas nikakve.Prosle godine sve isto kao i ove,ali se prinos razlikovao samo oko 2 tone po jutru.
 
Radio sam i ja sa njima cisto da znam koliko sta i kako . Nije mi strano zasukati rukave al posto ne radim samo to moram nekada i da ljude prepustim da sami rade . Da da jedna familija radi to je ok jednu povrsinu koju mogu da urade . Cak i tada kada se ne placaju radnici pitanje je dali je ok po toj mizeriji od cene sto nude preprodavci . Da se samo bere ni kazem al je ovo dupli posao nakon berbe posortirati a i ambalaza nije dz . Ako mogu ( imaju vremena ) direkt na tezgu super .
 
Pozdrav svima, trebao bi pomoć...izgubio sam broj tel od čovjeka koji je prodavo sjeme ajvaruše preko oglasa a link je stavio kolega Misker...obećao sam kupit sjeme i čovjek mi je ostavio a sad ne mogu do njega kad nemam broj...može na pp.. unapred Vam hvala..
 
@telnett
Sve je to tako. Zato vocarstvo i povrtarstvo na velikim povrsinama gubi rentabilnost. Nikada radnik nece uraditi kao clan porodice koji radi za sebe. Nisu mi jasni ljudi sa 50-100kj povrca koji se mora rucno obrati, kopati, pleviti. Tu je nemoguce naci dobar broj kvalitetnih radnika, a tek kvalitet tog posla opada jako.
 
Pa sto se toga tice sami smo krivi . Kada je na tezgi islo po min 60 zacenio me je na 20 i vukao za nos vise dana . Jednostavno nisam hteo da dam skinuo sam ga sa dnevnog reda i reko da cu naraniti svinje njima dosao kuci predomislio se i podelio bliznjima sto sam imao . Za druge ture sam se drugacije snasao i bolje prosao . Hocu reci da proizvodjaci drze do sebe svima bi bilo bolje .
 
Dozvolili smo preprodavcima da odredjuju cenu, tu je osnovma greska.Onog trenutka kada proizvodjac prvi put popusti je gotovo.Sve se urusava i svi imaju zaradu osim nas.
E sad kako to resiti je veliko pitanje.Taj problem je najvise izrazen u krajevima gde je velika proizvodnja.Ne mogu svi ici na direktnu prodaju krajnjim potrosacima, a svi ucenjuju.
 
Ako ne moze da prodje u mestu stanovanja pakuj u sta imas i put pod noge da stanes pred pijacu i prodajes za trecinu ispod cene sve ces prodati i sigurno bolje proci . Kao sto kazes ako jednom popustis nadrljao si .
 
A obično u mestima gde je velika proizvodnja (kao kod mene) uvek imaš minimum jednog koji je u stanju, u inat, da da robu budzašto i to na tone samo da drugima napakosti.
I onda pokrene lavinu - jednom kad neko obori cenu - gotovo je a svima gori i gledaju da robu prodaju pa padaju na niske grane...

Послато са Lenovo P1ma40 уз помоћ Тапатока
 
Prica mi covek u jednom Macvanskom selu tovari kupus po 7 rsd. Inace na vise 15 rsd po kvantasima.
 
U Silbasu je luk, krompir, sargarepa, kupus sve po 20din/kg.
I to cene na malo Jedino je šargarepa malo skuplja. Inače ima kod nekih kupus i za 12 dinara...

Meni (tj svima nama proizvođačima) svake godine jedan proizvođač povrća, koji ima tezgu pred kućom na glavnom putu, obori cenu svojih proizvoda u momentu kad za tim apsolutno nema potrebe (dobra potražnja, ponuda)...



Послато са Lenovo P1ma40 уз помоћ Тапатока
 
Nazad
Vrh