Uzgoj paprike -opšta tema

  • Začetnik teme oblak
  • Datum pokretanja
Pozdrav drugari imam jedno pitanje. Kako kada se namesti sistem kap po kap prelaziti traktorom (radi prskanja) preko tog creva? Inace redove nameravam da postavim tako da idu prvo tri pa 2m razmak za traktor i onda svako sledece polje po 6 metara pa 2 metra opet za traktor i tako...e sad na kraju ce biti okiten crevo. Padalo mi je na pamet da taj deo ukopam ali opet koliko je to efikasno kako vi to radite?
 
Preko tog creva lagano prelazis traktorom. Cak sam prelazio i kad je pod pritiskom(naravno prazan). Nista ne ukopavaj. A put za papriku ostavim u vidu dve spojene trake. Dva puta prodjem masinom,ali ne postavljam foliju. To mi je put kuda berem
 
Nema stručnjaka koji će ti dati tačan odgovor jer niko nezna, sve se svodi na čisto nagađanje.
Šteta što ne postoji neka služba koja bi zapošljavala ozbiljne stručnjake i radila ozbiljne analize zemlje, vode i biljaka. Ili barem jedna pravo dobra knjiga o problemima u povrću. Ovako, izgleda da ću sve morati da naučim na teži način.

- - - - - - - - - -

Ako koren nije krenuo onda mu je verovatno okolna zemlja 'toksična', sumnjam da je od plavljenja prešla na anaerobne organizme. Iskopaj malo u tom lošem delu i pomiriši, ako ne miriše zdravo onda je to i lek je neki mikrobiološki preparat i luftiranje, što neće škoditi čak i da nije to u pitanju. Gde ti je ta njiva?
To bi, vidiš, mogao. Imam Slavola. Ali kako misliš da ih proluftiram? One su napolju.
Inače, njiva se nalazi U Pećanima, blizu Umke.
 
Nikad čuo za Pećane a stalno prolazim kroz Umku:)
Luftiranje-neka kultivacija da se utera malo vazduha u zemlju, pod uslovom da je zaista to na šta sumnjam, da su aerobni zemljišni organizmi zamenjeni anaerobnim što se lako utvrdi njiškanjem:)
 
Par slika od moje paprike vani u dobroj je kondiciji za sada nikakvih problema polagano počinje cvjetnja.



 
Jaoooo kako izgleda :) Ja danas tek rasadio, bice ovakva za medec dana :)

Послато са U8815 користећи Тапаток 2
 
Sa Jelenom prodajem jagode, a zalivam zajecarskim a zadnje vreme i vajfertom ;)

Послато са U8815 користећи Тапаток 2
 
Zna li neko gdje se moze u okolini Sremske Mitrovice nabaviti rasad crvene paprike ajvaruse. Neka autohtona sorta ili Slonovo uvo..
 
Koliko dana paprika moze da izdrzi pod vodom? Ima li neko iskustva? Jedan deo mi je pod vodom posle ovih kisa

Послато са U8815 користећи Тапаток 2
 
Moze 2 dana ali nakon toga pozuti bas onako i usilji listove
Kopanje pod hitno....
Samo da se bakterioza ne zakoti...
Ja jos nisam ajvarku posadio...
S... me kisa...
 
Jel poznat nekome onakav problem?
watch

watch
www.dodaj.rs
[/URL][/IMG]
www.dodaj.rs
[/URL][/IMG]
www.dodaj.rs
[/URL][/IMG]
www.dodaj.rs
[/URL][/IMG]

Da pojasnim: rec je o paprici Kaptur, rasadjena 20.04. u plastenik i 25.04. napolje (poslednja fotografija je sa polja). Vecinu plastenika su zauzele druge sorte (zelene silje) i to na tamnu foliju i one nemaju ovakav problem. Kaptur je popunio prazna mesta u plasteniku, tacnije spoljnje redove i sadjen je na providnu foliju. Napolju je takodje sadjen na providnu foliju. Simptomi su prvo poceli i trenutno su najizrazeniji na juznoj strani plastenika. Najcudnije mi je to sto napolju, gde su uslovi ujednaceni (sve je Kaptur i sve na providnoj foliji), nemaju sve biljke ove simptome, nemaju ni po zonama, nego po redovima, onako kako su vadjene iz kutija sa rasadom.
Ako ste me razumeli...
Rasad je pre iznosenja potopljen u sistemicni insekticid i fungicid, a njiva je u jesen dobila 500 kg 13-13-28 po hektaru i pred rasadjivanje zemljisni insekticid.
To je zuta od hladnoce ne brini oporavice se

- - - - - - - - - -

Moglo bi da se samo proveri da li nema grinje
 
Ljubek rasadjena je na foliji. Jedan deo je pod vodom. Pre rasadjivanja sam je poprskao funguran+ditan ali i ja se bojim bakterioze, a sad se ne moze ni uci u njivu. Nadam se da ce se voda brzo povuci. Ne placamo dzabe odvodnjavanje :D

Послато са U8815 користећи Тапаток 2
 
Ako je na foliji i na banku onda ce se ocediti pa ce doci sebi.Samo da ne potraje duze od 2-3 dana onda se teze i sporije oporavlja..
A odvodnjavanje placamo ionako dzaba...i to jos od 2013

- - - - - - - - - -

Zna li neko gdje se moze u okolini Sremske Mitrovice nabaviti rasad crvene paprike ajvaruse. Neka autohtona sorta ili Slonovo uvo..
meni ce preteci ali nisam iz okolice Sr Mitrovice
 
Nazad
Vrh