Uzgoj paprike -opšta tema

  • Začetnik teme oblak
  • Datum pokretanja
Radio prosle godine, vec sam pisao o tome.
Seme sa instituta, uzasno prljavo, doduse koja je bila pravo Palanacko cudo stvarno je bila odlicna paprika, al brdo najrazlicitijeg semena i paprike, te sam morao da pravim veliku selekciju, nisam ni malo zadovoljan.
Za ovu godinu mi je jos pod znakom pitanja gde cu uzimati seme.
 
Dr Ivo Djinovic je stvorio i jednu i drugu ,znaci bliznakinje.

- - - - - - - - - -

Dr Ivo Djinovic je stvorio i jednu i drugu ,znaci bliznakinje.
Palanacko cudo je napravio dok je bio u institutu u Palanci a slonovo uvo kad je otvorio svoju firmu Superior.
 
Ima li neko iskustva sa palanackim cudom?

Ja sam je prosle godine posijao za probu, nekih 200 sadnica i uporedo nekih 100 sadnica sorte Strizanka. Obije su iz instituta Smederevska Palanka. Strizanka mi se nikako nije svidjela, sladunjava je i dosta meksa od Palanackog cuda, dok je Palanacko cudo pravo cudo. Krupna je, cvrsta, lijepog oblika i pogodna za pecenje. Plodovi su znali ici i preko 250 grama. Ove godine cu je raditi na dvije grane kao eksperimentalo da pokusam kontolisati velicinu ploda. NAPOMENA: preko 250 grama bez imalo mineralnog djubriva. Dva puta je bila pod vodom od 40 cm i sve je to prezivjela bez ikakve hemije. Bilo je nesto i trulezi plodova, ali sam opet imao sta da poberem. Ne mogu reci da je ukusnija od Kurtovkse kapije, jer jos se nije rodio ko je ljepsu papriku od kapije proizveo, ali je razlika u prinosu i krupnoci ploda ogromna.
U drugom plasteniku radim Palanacku baburu, koja mi je takodje odlicna paprika.
Jeftino a kvalitetno, Palanacka babura i Palanacko cudo. ;-)
Neces se pokajati!

@mihajlodl

Da, da.. On je obije stvorio, ali je po mom misljenju kiks napravio sa Slonovim uvom. Prevelika je, neugleda i neprirodna, mekana i sklona truleti, prevelika masa malog broja plodova odmah u startu i tako.. Pored toga, mnogo vodnjikava i zene je ne vole zbog toga. Po mom misljenju, bolje je Palanacko cudo.
 
Poslednja izmena:
Kakvo je iskustvo sa Fortese, na otvorenom?
Prosle godine sam, za svoje potrebe, sejao Palanačko Čudo, ali bih ove sezone probao Fortese.
Uzeo bih sve od njih..i papriku, ljutu/slatku..kupus,paradajz..sve sto imaju.
 
Dr Ivo Djinovic je stvorio i jednu i drugu ,znaci bliznakinje.

- - - - - - - - - -

Dr Ivo Djinovic je stvorio i jednu i drugu ,znaci bliznakinje.
Palanacko cudo je napravio dok je bio u institutu u Palanci a slonovo uvo kad je otvorio svoju firmu Superior.

Izvinite,dali je to prava ajvarusa,ili je mozete protnuti kroz iglene usi,kolega?:haha::sjasi::osmeh:
 
Kolega, po tvojoj lokaciji i profesiji bi trebalo da si upucen, pa podeli svoje iskustvo sa nama ;)

Послато са U8815 користећи Тапаток 2
 
Kakvo je iskustvo sa Fortese, na otvorenom?
Prosle godine sam, za svoje potrebe, sejao Palanačko Čudo, ali bih ove sezone probao Fortese.
Uzeo bih sve od njih..i papriku, ljutu/slatku..kupus,paradajz..sve sto imaju.

Druze,Palanacko cudo je paprika za pecenje i spremanje ajvara i raznih pindjura,a Fortesa je paprika ljuta,,u carlston tipu,vrlo dugih i ujednacenih plodova, velicine 3-4 cm*20 cm.prvenstveno za plastenicku proizvodnju.
 
@ JuRa, jucin
To je jasno. Mislio sam da kolega ima nesto da doda o palanackom cudu

Послато са U8815 користећи Тапаток 2
 
Na zalost ne.Palanacko cudo nisam nikada radio,kod nas se rade neke paprike cije se seme vuce od ko zna kada.
Strizanka je po meni dobra paprika i treba je rano saditi na otvorenom i redovno brati.
Ja cu ove godine raditi Dukat.Paprika slicna Strizanki , ali malo bledje boje.Crvenu nisam planirao da radim ali nadjem u plasteniku malo semena, zaboravljenog od prosle godine.Probacu mu klijavost pa cemo videti,mozda sadim cisto za ajvar i da ne izgubim seme.
 
Druze,Palanacko cudo je paprika za pecenje i spremanje ajvara i raznih pindjura,a Fortesa je paprika ljuta,,u carlston tipu,vrlo dugih i ujednacenih plodova, velicine 3-4 cm*20 cm.prvenstveno za plastenicku proizvodnju.

Ja se izvinjavam..permutovao sam ime proizvodjača i sortu..mislio sam na http://agroarm.rs/seminis/
Oni imaju Kaptur F1 sortu, gledao sam na YT,dosta je hvale..moze i na otvorenom.
Da li neko ima iskustva sa Seminis ?
 
Na zalost ne.Palanacko cudo nisam nikada radio,kod nas se rade neke paprike cije se seme vuce od ko zna kada.
Strizanka je po meni dobra paprika i treba je rano saditi na otvorenom i redovno brati.
Ja cu ove godine raditi Dukat.Paprika slicna Strizanki , ali malo bledje boje.Crvenu nisam planirao da radim ali nadjem u plasteniku malo semena, zaboravljenog od prosle godine.Probacu mu klijavost pa cemo videti,mozda sadim cisto za ajvar i da ne izgubim seme.

Jura, a za sta je dobra Strizanka? Meni se nesto nije svidjela, mada su mi je hvalili u institutu. Ostalo mi je dosta sjemena od prosle godine, pa ako mislis da ima neku dobru namjenu da je ipak malo posadim. Meni se Palanacko cudo bolje pokazala..
 
Pa prodajemo je dok je zelene boje,i mogu da kazem da se lepo prodaje.Vidjao sam po tezgama i da je prodaju crvenu i kupuju je za ajvar.Sta konkretno rade sa njom nemam pojma , ja sam vise za meso, tako da izbegavam pricu na tu temu sa kupcima.
 
Ja se izvinjavam..permutovao sam ime proizvodjača i sortu..mislio sam na http://agroarm.rs/seminis/
Oni imaju Kaptur F1 sortu, gledao sam na YT,dosta je hvale..moze i na otvorenom.
Da li neko ima iskustva sa Seminis ?
Kaptur mi je bila ubedljivo najbolja prosle (prve) godine. Doduse, samo mi je ona bila hibrid, sve ostale ajvaruse koje sam sadio bile su domace sorte.
 
Na sajtu instituta S. Palanka pise za kurtovku da je prinos do 30 t/ha a za palanacko 50-60 t/ha. Jel moguce da je tolika razlika u prinosu?

Послато са U8815 користећи Тапаток 2
 
Na sajtu instituta S. Palanka pise za kurtovku da je prinos do 30 t/ha a za palanacko 50-60 t/ha. Jel moguce da je tolika razlika u prinosu?
Moguce je samo iz jednog razloga, a to je velicina ploda. Kurtovska kapija ne moze preci 140 grama, dok ce Palanacko cudo otici i na 270. Oba slucaja su ekstremna, medjutim prosjecna masa kapije je oko 100-110 grama, dok je cuda oko 200. To su moja iskustva, mozda neko ne dijeli moje misljnje. Kod kapije sam imao izmedju 10 i 15 plodova po bilji..
 
Znam da je kurtovka sitnija, ali mi je cudno da je ukupan prinos toliko manji

Послато са U8815 користећи Тапаток 2
 
Sto se tice ajvaruse ipak su domace na prvom mestu. Mala je razlika izmedju Kurtovke, Misine, Ljubov dlan, ako se odradi sve po ps. Plus ako i godina pogoduje toj proizvodnji, dobar rezultat je neizbezan.
 
Nazad
Vrh