Uzgoj paprike -opšta tema

  • Začetnik teme oblak
  • Datum pokretanja
Da, to izgleda baš grdo i ne znam o čemu se točno radi.


Pošalji mu mail još danas ili sutra, tako da dok u ponedeljak dođe na posao odmah primjeti.
Ovo je vrijeme kada je skoro svaki dan na terenu po voćnjacima, vinogradima i poljima, i prati zdravstveno stanje na temelju čega svakoga tjedna daje u lokalnom tjedniku preporuke o fitopatološkoj zaštiti.
 
@povrcarka procitao sam da ste koristili metalaksil i quadris pa me zanima jel to aplicirate putem kpk? sa vode stavite ako je tako?
 
Da, kroz sistem ide.

Obzirom da je aplikacija fungicida delikatan postupak, treba voditi računa da se fungicid rasporedi ravnomjerno u zoni rasta korijena kako jedan dio ne bi otišao preduboko i time se smanjila učinkovitost.
Zato sam večer prije aplikacije zalijala dobro plastenik, na način da je zemlja bila dobro navlažena ali ne i prevlažna.
Drugi dan sam pustila suspenziju nekih, ma ne znam više ni sama, ne sjećam se točno, 8 - 10 minuta, vrijeme za koje sam procijenila da će fungicidirana voda stići do dubine tridesetak i koji cm, ali ne dublje od malo ispod razine zone korijena, zapravo vrijeme za koje je sistem usisao jupolovu kante suspenzije srednjom brzinom - ventil otvoren na dvije trećine brzine usisa.
Cijevi nakon što je suspenzija bila usisana nisam ispirala - nije tekla čista voda niti trenutka nakon što je suspenziuja bila potrošena - zatvorila sam ventil koji nije dozvolio povrat preostale vode u cijevima u bunar, znaš da ako se sistem isključi bez zatvaranja ventila većina onoga što je u vodu i cijevima kpk odlazi natrag u bunar jer nema više pritiska koji bi vodu tjerao kroz kapaljke, pa se i time gubi dio fungicida, a i zagađuje podzemna voda, a površinski sloj tla ima razblaženi i smanjeni učinak fungicida.

Ma ja sam od onih koji uvijek sagledavaju širu sliku i vide sitnice koje ponekada mogu biti veoma bitne.
Djevica po horoskopu u koji ne vjerujem, ali vidim da imam podosta karakteristika toga horoskopskog znaka.
Detaljist sam teški. :)
 
[h=2]Поздрав форумашима - Потребна помоћ - идентификовање болести паприке (линк на фотке)[/h]
Здраво свима,

Гајим папричице у саксијама и ове године имам деформисане и узане листове новог пораста на централном стаблу. На бочним гранама нови пораст изгледа нормално. Уз све то, најслабије биљке немају симптоме (једној од њих је чак главно стабло пре месец дана било преломљено на пола), док су 3 презимљене једногодишње у најгорем стању?!

Ево линка са фотографијама - https://imgur.com/a/ToMp95P (Како би се фотке прегледале у највећој резолуцији, отварати их са: десни клик па View Image па леви клик). Средњих неколико фотки је са блицем па млађи листови изгледају жући.
Ако треба листове боље да сликам, или под лупом, реците.

Молим за помоћ - зна ли неко о чему се овде ради?

Излудећу са локалним стручњацима и одгајивачима. (У пољоапотеци ми стручњак рече да је од вишка азота (?!) (и као лек преписа комбинацију КСЦ 1 + КСЦ 3 која има више азота него Јара коју сада дајем?! Додуше, преписа и Перфит + бакар... ?!). У ПССС нисам ишао - прошле године ми тамо стручњак (који је иначе гајио паприку на хектаре) за ожеготине од сунца преписа коктел од 3 -цида...)
 
Da, kroz sistem ide.

Obzirom da je aplikacija fungicida delikatan postupak, treba voditi računa da se fungicid rasporedi ravnomjerno u zoni rasta korijena kako jedan dio ne bi otišao preduboko i time se smanjila učinkovitost.
Zato sam večer prije aplikacije zalijala dobro plastenik, na način da je zemlja bila dobro navlažena ali ne i prevlažna.
Drugi dan sam pustila suspenziju nekih, ma ne znam više ni sama, ne sjećam se točno, 8 - 10 minuta, vrijeme za koje sam procijenila da će fungicidirana voda stići do dubine tridesetak i koji cm, ali ne dublje od malo ispod razine zone korijena, zapravo vrijeme za koje je sistem usisao jupolovu kante suspenzije srednjom brzinom - ventil otvoren na dvije trećine brzine usisa.
Cijevi nakon što je suspenzija bila usisana nisam ispirala - nije tekla čista voda niti trenutka nakon što je suspenziuja bila potrošena - zatvorila sam ventil koji nije dozvolio povrat preostale vode u cijevima u bunar, znaš da ako se sistem isključi bez zatvaranja ventila većina onoga što je u vodu i cijevima kpk odlazi natrag u bunar jer nema više pritiska koji bi vodu tjerao kroz kapaljke, pa se i time gubi dio fungicida, a i zagađuje podzemna voda, a površinski sloj tla ima razblaženi i smanjeni učinak fungicida.

Ma ja sam od onih koji uvijek sagledavaju širu sliku i vide sitnice koje ponekada mogu biti veoma bitne.
Djevica po horoskopu u koji ne vjerujem, ali vidim da imam podosta karakteristika toga horoskopskog znaka.
Detaljist sam teški. :)


Sjetila sam se nečega veoma bitnog što sam izostavila reći.

Naime, nakon puštanja fungicida kroz sistem kpk - bilo kojeg, a i insekticida isto tako - uvijek treba pričekati dva dana prije ponovnog zalijevanja.
To je vrijeme potrebno kako bi se aktivna tvar vezala za čestice tla i postala stabilna na mjestu aplikacije kako je voda iz slijedećeg zaljevanja ne bi pokupila i odvela ispod razine korijena. Isprala fungicid u zoni korijena.

Radimo greške najčešće jer na razmišljamo.
Nekada sam, dok nisam saznala neke cake, a onda se uključuje i mozak, namakala presadnice prije sadnje u insekticid, korijensku prihranu.....a znamo da je nakon sadnje potrebno odmah dati biljkama vode. Pa sam zalijevala odmah onako, pošteno, da se zemlja dobro napije.
Sada pustim vode tek da se u bliskoj okolini korijenske bale nađe dovoljno vode da balica bude vlažna da biljke ne klonu - nekih 3 - 5 minuta ako baš sunce prži, a tek nakon dva dana idem sa obilnijim zalijevanjem.
Dobro je paziti na naoko sitnice, a zapravo bitne aspekte.
 
Iz znatizelje , duga vremena i dokolice svojevremeno sam narucio ( preko alija ) a zatim i posadio semenke ljute paprike Carolina Reaper

U saksiji su porasle biljke visine oko 0.8m , tanke stabljike ( pa sam ih privezao da ne popadaju od sopstvene tezine ) i jos nisu cvetale ?

Ako neko ima iskustva sa ovim , mogao bi da mi odgovori da li su ovo uopste paprike ili me je kinez zavrnuo ?


 
Nemoguće je reći vrstu, a takve kakve su sada liče na tabasko ili halapenjo ali da jesu bile bi okićene cvetovima i plodovima.

Meni liči na kasno zasejano i gajeno sa nedostatkom svetlosti.
 
Sta je ovo na paprici? Moguce da je od pljuska mislim da te oborio pa sam posle vezivao ih...
Screenshot-2.png


Screenshot-3.png
 
Hvala, ja planirao da prskam signumom sutra...Jel zna neko da li ima neko kalcijum djubrivo u bas malim pakovanjima tipa 30-50 grama?
 
Kupio sam kilogram kalcijuma na merenje rekli mi 2-3 kasike na 10 litra... Ovo mi kod kuce u gradu paprika u selu gde ima prilicno vise za sad nema nikakvih problema... Znaci da polijem...
 
Konacno procvetala ova kineska paprika ( carolina ) :osmeh:
IMG-1508.jpg

IMG-1509.jpg

Mada , sumnjivo mi je kako ce proci oprasivanje jer je u zatvorenom prostoru:sta:
 
po svim pricama ( i fotografijama ) papricice ( carolina reaper ) bi trebalo da u crvene a ove moje su zelene ?

Здраво Милоице,

Кад већ видесте фотографије, зар Вам не би чудно да су плодови другачијег облика од каролине рипер? То је табаско.
 
Ma naravno , izradio me kinez , nisu neki novci ( smesno 30-40 centi kesica semenki ) nego sto izdangubih

silno vreme da bi to ustanovio . Nikada ne veruj kinezu koji laze :haha:

Dobio sam semenke i za ove papricice ali ih nisam posadio i bolje sto nisam .

ljuta-papricica.jpg


Ko zna sta bi tek tu niklo o_O
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh