Uzgoj paprike -opšta tema

  • Začetnik teme oblak
  • Datum pokretanja
Imao sam malo problema i to sa trulezi vrha ploda, dzaba sam kalcijum dodavao kroz kpk. Razmisljam da je mozda posledica viska kalijuma jer sam pre 10 dana pustio oko 1gr mozea i malo vise po sadnici 16-8-32. Odradio sam dva puta preko lista kalcijum pa bi trebalo da se popravi situacija. Mada nije bilo strasno, sporadicno...ne znam sta je razlog opadanja malih plodova? Mislim ni to nije strasno uzevsi u obzir da u proseku imam 4-5 ploda po biljci(slonovo uvo), kontam da je mozda takodje zbog kalcijuma. Takodje jedno pitanje u vezi navodnjavanja koje su potrebe vode po biljci paprike u punoj vegetaciji? Jer strah me da ne preteram sa vodom a i da ne bude manjak naravno...
 
Pa koliko mu to dodje prosecno u litrima po biljci? Onako...makar odokativno...znam da zavisi i od zemljista, tj vodno-vazdusnog rezima...kod mene je malo teze zemljiste. Nego me interesuje koliko biljka potrosi, negde sam naisao na podatak da sama biljka potrosi pola litra dnevno bez isparavanja i ostalih gubitaka (upijanje zemljista). Ako sve to uzmemo u obzir moze da bude i par litara dnevno...
 
Tesko pitanje...
Nekad dok sam studirao na polj faxu u ns na predmetu navodnjavanje bila je lekcija hidrofitotermicki index
Koliko se ja secam to predstavlja vezu izmedju transpiracije biljke evapotranspiracije zemljista i srednje dnevne temperature.
Po tome se mogla priblizno izracunati potreba biljaka za vodom tj norme za navodnjavanje.
Ima logike....
Ima i tabela za vecinu kulturnih biljaka.
indor je u pravu biljke paprike kada nalivaju plod i imaju dosta plodova na stablu vole da luksuziraju sa vodom...
Meni se desavalo da zakasnim sa navodnjavanjem-cekao kisu i ostane sitan plod a ima ih na struku po 10 kom i sve zdrave i u tipu tj istog oblika...
 
znam da lubenica pod rodom od 5-6 kg na temperaturi od oko 30c trosi oko 5-6 litara dnevno. pricam o rodu koji raste i ide do 15kg. paprika opet drugacije funkcionise u odnosu na lubenicu.jer paprika ima vise generacija i berbi.pa neka je paprika zahtevna upola manje... opet je to lepa kolicina. sve opet zavisi da li radis na foliji ili bez i koliko ti je brza biljka. ako imas cesce berbe i rasterecujes biljku konstantno i kolicina vode ti mora biti adekvatno konstantna
 
Sto se tice navodnjavanja u mom kraju vazi pravilo tj. stari tako kazu, ako hoces da ti rodi paprika mora motor sto cesce da se cuje u njivu, ove godine smo 2 puta palili motor za navodnjavanje, ova kisa bez obzira koliko paprika voli vodu nije dobra za papriku
 
Ma voda nije problem, imam pumpu na struju samo stisnem dugme, jedino sto moram da povremeno odvrcem i zavrcem ventile jer ne moze da tera odjednom sve. Nego se bojim da ne bude previse...
 
Petrovicikolaaa
Nabavi tenziometar i tako ces najbolje odrediti vlaznost zemljista. Paprika u rodu trazi minimum 80% pvk.
Trulez vrha je verovatno nedostatak kalcijuma. Kad su velike vrucine, biljka ne moze da izgura kalcijum i ako ga ima u zemljistu pa treba ici i folijarno. Moze biti i od nedostatka vode kada biljka povlaci vodu iz plodova.
Cvetovi hoce da opadaju kako zbog zemljisne, tako i zbog vazdusne suse.
Inace kod mene tek po neko jaje plamenca i sovice. A nisam primetio ni nesto puno leptira. Poprskao prekjuce koragenom
 
Pa skup tenziometar... :) salim se ma polivacu kad god malo susne zemlja...nego mi je samo frka, zadnji put par dana temperature visoke ja polio i to dobro...kad je krenula oluja...vetar... 500 komada mi pokrivilo...nkesto i oborilo skroz a da je nisam polio ne bi mogao tak lako da je obori. Inace ne moze biljka da izgura kalcijum na visinu to je tacno 100 %. Jos jedna stvar, vodite racuna kada dodajete kalijum, on ometa usvajanje kalcijuma. 4-5 sprat paradajza mi se sjebao ne bas sve ali 50% tek se posle dva vezana tretmana kalcijumom na par dana zaustavilo. Inace i na paprici krenulo ali sam tu brze intervenisao pa je bilo neke minimalne stete, sada cu da nastavim jednom nedeljno kalcijum folijarno...
 
Pa jeste skup. Onda uzmi jednu sipku pa bodi u zemlju i prati kretanje vode dok zalivas. Kad dodje do 25-30 cm, prekidaj

Послато са U8815 користећи Тапаток 2
 
Ja sam jedne godine ubo tenziometar kod paprike na goloj njivi tj. bez folije i padne 50 l po kvm.
Taj dan je kazaljka pala na nulu.
Sutradan temperatura odma otisla na 30 i satic je skocio za 10 podeoka
Treci dan temp 35 satic ode na 25-ti podeok
Cetvrti dan temp 35 satic je dosao na predzalivnu vlaznost i to je bio znak da palimo pumpu....
I samo sam te godine merio vlaznost zemljista sa tom spravom...
Sad vise i neznam gde mi je taj tenziometar...
 
Cekaj, znaci sto vise podeoka to manja vlaznost? Sto rece jedna baba iz mog kraja: "paprika voli noge u vodu glavu na sunce" :)

- - - - - - - - - -

Od juce popodne kisa non-stop... odradio sam pre par dana zastitu od plamenjace ridomilom i protiv trulezio(signum)+dodao avaunt protiv plamenca. Videcemo kako ce posle ovoliko kise i vode biti...
 
Poslednja izmena:
Ridomil bas i nece da ti pomogne protiv plamenjace.
A sto se trulezi tice, moje iskustvo je da se obicno javlja kao sekundarna zaraza na plodovima koji su vec osteceni, bilo od sunca bilo zbog nedostatka kalcijuma ili od insekata. Ja nikad nisam ciljano tretirao protiv trulezi ni signumom ni svicem.

Послато са U8815 користећи Тапаток 2
 
Pa bre ima mnogo preparata i razlicite su im karence prvo, a drugo max broj tretiranja je obicno 2-3 puta u toku godine jednom aktivnom materijom, zato pitam. A radio sam od bakra curzate prvo a onda 2x finguran+mankogal.
 
Nazad
Vrh