Uzgoj paprike -opšta tema

  • Začetnik teme oblak
  • Datum pokretanja
pu4uqysy.jpg
zuhamutu.jpg
y2atyha9.jpg
mu2ajutu.jpg
 
Druga i treca slika je jedan isti struk, ima preko 10 plodova i to ne sitnih, vetar ga je nazalost malo nakrivio i izbacio iz reda ali sam to nekako vracao. Imam malo problema sa nedostatkom kalcijuma iako sam pustao 1-2 puta preko sistema i mozda 4-5 do sada radio folijarno, znam da ga u paprici treba dosta, da li ga nesto blokira ili sta je u pitanju ne znam, u svakom slucaju nastavicu i dalje. Indor, kralju :) sta preporucujes protiv trulezi da i to predupredim ? Bakterioze ima malo ali je drzim pod kontrolom, plamenca nema ni za lek u stvati mislim da ni komarca nema... :) radjen do sada lannate i dva puta u razmaku od 7 dana avaunt. Pre toga vertigo+gat go x2 protiv tripsa i grinja i pre dva dana armada i za 5 dana jos jednom cu da opalim armadom jer sam primeti pre ovog zadnjeg tretiranja armadom da se malo grci list izbacicu dole sliku, da li su grinje nisam siguran ali opet sto bih rizikovao...ako imate savete, kritike, pa eto i pohvale tu sam :). Nov sam u ovome.
 
Poslednja izmena:
I ne samo da liči nego i je.Uzmi kalcij nitrat i preko sustava kpk, dva puta u šest dana i za tjedan dana opet,ako ga imš,naravno,i bude u redu.
 
Uzeo sam i pustao kroz kpk par puta...i to pre nego sto se poceo javljati nedostatak. Razgovarao sam sa nekim strucnjacima i uglavnom o cemu se radi, taj kalcijum je tesko pokretljiv pogotovo ako treba da se popne na neku visinu pa mi je receno da radim folijarno a cesce. Tako da sada radim tako sto na 15 l vode stavljam neki 80 grama kalcijum nitrata i radim folijarno. Ako mislite da trebam nesto da menjam recite. Nekog iskustva u ovom nemam, ali sticem polako... :)

- - - - - - - - - -

ja sejem na jednu traku, dva reda. traka je 80 cm,a rastojanje od biljke do biljke je 30cm. ja na hektar ima rasadjeno oko 60 000 biljaka. pokrivao sam papriku krajem marta i poceo sam da berem 12 juna. do sad sam sa hektara skinu 80 tona babure. krenuo sam sa cenom od 80 dinara, pa ti vidi da li se isplati. sad na ovu cigansku cenu, definitivno ne, ali prva cetiri branja su bila od 80 do 40 dinara. ovo poslednje je islo od 22-25 dinara. skupa je proizvodnja, dosta radne snage, dzakova, folija, traka, zastite, semena i djubreta. ja jos i sam prozivodim rasad i grejem plastenike na cvrsto gorivo i ima tu svasta. ali prvo branje mi na pravoj ceni i ako imas kolicinu, pokrije sve uloge. od 4500 do 5000e po jutru je ulog za celu sezonu. ove godine je to dosta dobro. videcemo sta ce biti dalje...

Sto 22-25 dinara nekako mi to bas malo deluje? Vidim da je babura (i to extra)sad stvarno nisam video koja je cena za nju na malo doduse, ali klasicna paprika (oprt kazem na malo) kod mene je bila ovih dana 90 dinara dukat najvise ide po toj ceni. Na veliko miskim da daju na oko 60 din(ovo je od pre 2-3 dana). Takodje malo idem van teme...ali sta se desava sa paradajzom? Nemam nesto mnogo nekih 200 struka i kod mene je paradajz ok. Vidim da se ljudi zale da ga nema, prodajem po 90 mada ima iskuplje ide i do 100-110. A danas dobih informaciju da je u Krusevcu prva klasa 150 din. Miskim meni licno odgovara i da cene paprike i paradajza budu vece ali 150 je cudno. Obzirom da je paradajz manje osetljiv od paprike, kako ce onda sa njom ici cena?
 
rekao sam ti vec: " cena je ciganska". ne znam kako kod vas, ali kod nas u sremu je avgust uvek kritican. najdeblju papriku prodas za najtanje novce. dosta ljudi seje,godina je losa, narod nema para. ipak je godina sa poplavama iza nas, posto nam drzava vodi ovakvu politiku,pa smo osudjeni sami na sebe. inace ja berem hektar za dva dana sa 25 do 30 ljudi. oko 10 t dnevno i kad je ta kolicina u pitanju i kad je prodas kuci u ladovini pod orajem, ne mozes ti mnogo sta tu da utices. trziste je ipak trziste. paprika je takva biljka, da jednostavno sto vise skidas plodova sa nje i rasterecujes je, ona konstantno zamece, a ako imas dobar koren i struk i pogodnu jesen, zna to da se oduzi i do kraj oktobra.
 
Ma jeste to bre sve stoji...nego gde prodajes? Mozda ti se isplati do nekog kvantasa BG ili sta znam KG, tako nesto. Bas cu videti koliko je takva babura kod nas. Rekoh ti dukat onako fina bude 80-90 dinara pa i 100 po kilogramu.
 
petrovicu rekao sam ti vec: azot je najpokretljiviji, a ako vec pustas kalcijum, verovatno je u nitratnom obliku. tako da, ta dva uvek idu zajedno. an+ kalcijum ili magnezijum. sve su nitrati. naravno ako ti je potreba veca, tj. brza,u smilsi vremena, pustaj oksidne obilke...

- - - - - - - - - -

kvatas je prso. ako si primetio ljudi se snabdevaju u velikim marketima. sad posluju firme koje snabdevaju manje magacine ili direktne radnje, tj. ispostave. ne znam kako je "dole" ,ali ovaj Beograd svasta pojede. ti pricas o cenama na tezgi i prodaji od par kila. druga je stvar kad ti neko kupi 10 tona robe u dvoristu i biljka ti dalje odmece i opet beres...
 
Ma znam druze ja sve to ali kod nas bogami povrce u marketima slabo ide vise po pijacama, jedino lubenice kada su na akciji mada provalio narod da nisu nizasta pa i to onako...
 
Inace sto se tice kalcijuma da u pitanju je kalcijum nitrat.
pa, to je najcesci oblik. slicna je prica i sa magnezijumom. kod paprike nekad hoce da dodje do blokade magnezijuma, ako je bas forsiras i eksploatises, pogotovo u ranoj fazi. mislim na plastenicku proizvodnju i velik unos oksidnih oblika djubriva na koje si primoran, usled rane proizvodnje i nedostatka sunca i prave fotosinteze.
 
Sledece godine planiram malo da prosirim i ubacim malo drugih sorti i hibrida. Nego imam problem sto se tice zemlje, imam neku jos jednu povrsinu tu gde bih mogao da gajim papriku od nekih 30 ari(tu nije sadjena paprika nikada) i ovu od nekih 15-20 ari gde je sada. Sta radite vi, sadite li je nekada dve godine na istom mestu ili?
 
Sledece godine planiram malo da prosirim i ubacim malo drugih sorti i hibrida. Nego imam problem sto se tice zemlje, imam neku jos jednu povrsinu tu gde bih mogao da gajim papriku od nekih 30 ari(tu nije sadjena paprika nikada) i ovu od nekih 15-20 ari gde je sada. Sta radite vi, sadite li je nekada dve godine na istom mestu ili?
Mislim znam da bi trebala rotacija useva ali... izvinjavam se sto citirah samoh sebe, jos se ne snalazim najbolje sa tapa tallk aplikacijom.
 
Nazad
Vrh