Uzgoj paprike -opšta tema

  • Začetnik teme oblak
  • Datum pokretanja
pozdrav svima, moze li neko da mi kaze kakvi sve feferoni postoje, tj samo oni zuti me zanimaju za otvoreno? koliko je seme po apotekama?
 
juce i prekljuce izneta babura pod tunel
20150408_075807.jpg
[/URL] img host[/IMG]
20150408_075811.jpg
[/URL] image upload[/IMG]
20150409_125103.jpg
[/URL] upload an image[/IMG]
20150409_125106.jpg
[/URL] image upload no ads[/IMG]
20150408_071820.jpg
[/URL] pic upload[/IMG]
20150409_181540.jpg
[/URL] free upload pictures[/IMG]
 
@ indoor

Kako luftiras ove mini tunele?

Послато са U8815 користећи Тапаток 2
 
ove na njivi ne luftiram. ako budu bas velike vrucine,tipa preko 25,onda samo probusim negde foliju na vrhu i toplota izlazi gore,a i sam tunel nije hermetik zatvoren. ima dole busa od zemlje ispod folije i dise tunel....
 
Imam jedno pitanje za iskusnije. Rasad raste polako ne planiram da rasadjujem pa za jos nekih mesec dana(crveno slonovo uvo). Na njivi ima kupine...cime smem da oprskam i u kojoj koncetraciji i da li da ubacim nesto protiv nicanja korova? Smatram da nece smetati paprici?

- - - - - - - - - -

Imam jedno pitanje, vidim da su kontejneri na paletama. Kako grejes? Pretpostavljam da imas dulu foliju? Koje ti je povrsine plastenik koliko potrosis toga sto grejes...mislim u RSD koliko te izadje? :)
 
imam grejanje ispod paleta. dupla folija. plastenik je 54mx6. imam dva takva. imam pec na cvrsto gorivo i potrosim godisnje oko 50-60 kubika planinskog bagrema i 4-5 tona kamenog uglja. sve zavisi od kad krene da se lozi, da li ima suncanih dana itd. ali bez toliko drva ne ulazim u proizvodnju rasada.
 
Jel poznat nekome onakav problem?
watch

watch
www.dodaj.rs
[/URL][/IMG]
www.dodaj.rs
[/URL][/IMG]
www.dodaj.rs
[/URL][/IMG]
www.dodaj.rs
[/URL][/IMG]

Da pojasnim: rec je o paprici Kaptur, rasadjena 20.04. u plastenik i 25.04. napolje (poslednja fotografija je sa polja). Vecinu plastenika su zauzele druge sorte (zelene silje) i to na tamnu foliju i one nemaju ovakav problem. Kaptur je popunio prazna mesta u plasteniku, tacnije spoljnje redove i sadjen je na providnu foliju. Napolju je takodje sadjen na providnu foliju. Simptomi su prvo poceli i trenutno su najizrazeniji na juznoj strani plastenika. Najcudnije mi je to sto napolju, gde su uslovi ujednaceni (sve je Kaptur i sve na providnoj foliji), nemaju sve biljke ove simptome, nemaju ni po zonama, nego po redovima, onako kako su vadjene iz kutija sa rasadom.
Ako ste me razumeli...
Rasad je pre iznosenja potopljen u sistemicni insekticid i fungicid, a njiva je u jesen dobila 500 kg 13-13-28 po hektaru i pred rasadjivanje zemljisni insekticid.
 
Liči na magnezijum, može da bude blokiran viškom kalcijuma ili kalijuma, ili jednostavno hladna zemlja. Mada je čudno da se javlja u redovima...možda si tako bacao djubre?
 
Interesantno je da si u dve recenice objedinio misljenja tri zastitara kod kojih sam u medjuvremenu nosio biljke. Svaka cast..
Pre svega su mi rekli da lici na magnezijum. Medjutim, kazu i da se to uglavnom ne dogadja tako mladim biljkama. Zastitar koji mi je posvetio najvise vremena i najvise se udubio u problem je prvo posumnjao u djubrenje, ali izgleda da nije ni to. Kvalitetno djubrivo (bez hlora), u umerenoj kolicini, rucno, ali lepo rasuto - fanglom. Ispirao je koren, ispipavao i zagledao ga i kaze da je nerazvijen (nije mrdnuo od kad je presadjen iz kontejnera sa 66 rupa), ali da je potpuno zdrav. Njiva nije koriscena desetak godina, tako da je otpala i sumnja u povecanu zasoljenost, ali posto je prosle godine bila plavljena, ostala je mogucnost da je tada voda donela i nesto sto sada pravi problem.
Na kraju, jednu polovinu njive sam poceo redovno i jako da zalivam, ne bi li isprao to "nesto", a drugoj sam polovini folijarno da magnezijum - pa cemo videti.
 
Pozdrav koliko može paprike da se izvuče iz 8 ari placa sa zalivanjem kap po kap i folijom.Interesuje me slonovo uvo?
 
Jel poznat nekome onakav problem?
watch

watch
www.dodaj.rs
[/URL][/IMG]
www.dodaj.rs
[/URL][/IMG]
www.dodaj.rs
[/URL][/IMG]
www.dodaj.rs
[/URL][/IMG]

Da pojasnim: rec je o paprici Kaptur, rasadjena 20.04. u plastenik i 25.04. napolje (poslednja fotografija je sa polja). Vecinu plastenika su zauzele druge sorte (zelene silje) i to na tamnu foliju i one nemaju ovakav problem. Kaptur je popunio prazna mesta u plasteniku, tacnije spoljnje redove i sadjen je na providnu foliju. Napolju je takodje sadjen na providnu foliju. Simptomi su prvo poceli i trenutno su najizrazeniji na juznoj strani plastenika. Najcudnije mi je to sto napolju, gde su uslovi ujednaceni (sve je Kaptur i sve na providnoj foliji), nemaju sve biljke ove simptome, nemaju ni po zonama, nego po redovima, onako kako su vadjene iz kutija sa rasadom.
Ako ste me razumeli...
Rasad je pre iznosenja potopljen u sistemicni insekticid i fungicid, a njiva je u jesen dobila 500 kg 13-13-28 po hektaru i pred rasadjivanje zemljisni insekticid.
Nema stručnjaka koji će ti dati tačan odgovor jer niko nezna, sve se svodi na čisto nagađanje.
 
Ako koren nije krenuo onda mu je verovatno okolna zemlja 'toksična', sumnjam da je od plavljenja prešla na anaerobne organizme. Iskopaj malo u tom lošem delu i pomiriši, ako ne miriše zdravo onda je to i lek je neki mikrobiološki preparat i luftiranje, što neće škoditi čak i da nije to u pitanju. Gde ti je ta njiva?
 
Nazad
Vrh